Dostosuj wydruk

Od lat zaplanowana, nareszcie finalizowana

Od lat zaplanowana, nareszcie finalizowana

Dobiega końca budowa drogi na osiedlu Powstańców Wielkopolskich 2 w Borku Wlkp. Przy niej swoje posesje od lat stawiali mieszkańcy miasta. Inwestycja, która od dawna była zaplanowana w Wieloletnim Planie Finansowym gminy, ma kosztować ponad 680 tys. zł.

- Powstanie drogi, nazwanej ulicą Powstańców Ziemi Boreckiej jest ostatnią rzeczą, z tych które zostały zaplanowane przed moją kadencją burmistrzowską. Inwestycja w tej chwili jest finalizowana - wyjaśnił burmistrz Marek Rożek, który w 2014 r. wygrał wybory na burmistrza boreckiej gminy.

Na terenie os. Powstańców Wlkp. 2 od wielu lat mieszkańcy stawiali swoje posesje, kolejni się budują, są też działki wykupione, ale niezagospodarowane. Pierwsze budynki powstawały właściwie w szczerym polu, kiedy nie było jeszcze kanalizacji deszczowej i innych mediów. A na drodze wysypywano tłuczeń. - O to cały czas szły boje w samorządzie. Ładowaliśmy co roku w to ileś środków finansowych. W końcu udało się w latach 2016-2017 zrobić tam kanalizację deszczową, pobudowano kolektor kanalizacji - wyjaśnia burmistrz Marek Rożek.

W 2018 r. borecki urząd rozpisał przetarg na realizację inwestycji, ale z wykonaniem na lata 2018/2019. Firma, która go w wygrała rozpoczęła zadanie z końcem 2018 r. Wykonawcą drogi jest firma spółka z siedzibą w Ostrowieczku. Zakres robót obejmuje wykonanie nowej nawierzchni jezdni z kostki brukowej, chodników, a także zjazdów indywidualnych na długości 460 mb.

- Wybraliśmy kostkę brukową, ponieważ część wykupionych przy drodze działek nie jest zagospodarowanych, trwają tam nadal budowy. To osiedle wciąż się rozwija. Kostkę łatwiej jest rozebrać, gdyby trzeba było podłączyć się do kanalizacji. Przyłącza są powyprowadzane. Poza tym na osiedlach powinny być drogi z kostki. Zawsze wygodniej i prościej ją rozebrać i z powrotem ułożyć - wyjaśnia burmistrz Marek Rożek.

Droga, która zostanie odwodniona, na całej długości jest szeroka na 5,50 m. Nawierzchnię ograniczono krawężnikiem betonowym, a chodnik z betonowej kostki, który będzie budowany wzdłuż, po jednej stronie jezdni, ma szerokość 1,5m. Prace, wg planu, miałyby zakończyć się do 19 czerwca. Pod koniec realizacji zadania tempo prac trochę spadło, ponieważ gmina wprowadziła tam wykonawcę internetu szerokopasmowego. Na teren budowy drogi weszli pracownicy, którzy zakładają łącze światłowodowe. Koszt robót budowlanych ul. Powstańców Ziemi Boreckiej wyniesie 681 225 zł. Borecka gmina starała się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Ostatecznie nie zostało ono przyznane, w związku z tym całość kosztów pokrywana jest z budżetu gminy.

O nowym rondzie na plantach, które ma upłynnić ruch w centrum Gostynia - KLIK

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.06.16

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00