Dostosuj wydruk

Znaleźli się w gronie „nowych najbogatszych Polaków”

Znaleźli się w gronie „nowych najbogatszych Polaków”

- Nowe wydanie „Wprostu”, a tu takie ładne wieści. Lista najbogatszych Polaków, a wśród nich są przedsiębiorcy z naszej gminy - zakomunikował nam jeden z mieszkańców Gostynia. Istotnie, na Liście 100 Najbogatszych Polaków 2019 tygodnika Wprost, na 30 miejscu znajduje się Barbara Kaczmarek z rodziną, z majątkiem powyżej mld zł. To debiut właścicieli rodzinnej firmy z Malewa w rankingu „bogatych” tygodnika, który prowadzony jest już od 30 lat.

Pierwsze sylwetki najbogatszych Polaków były tworzone we „Wprost” od połowy lat 80. Z czasem zastąpiły je małe rankingi. W 1989 r. pojawiła się lista 50 najbogatszych Polaków, rok później była już pierwsza setka. Od tamtej pory stało się tradycją, że w każdym roku nowe wydanie listy 100 najbogatszych „Wprost” jest publikowane w ostatnim czerwcowym wydaniu tygodnika.

- Najzamożniejsi ludzie w naszym kraju jeszcze nigdy w historii nie zgromadzili tak potężnego majątku - piszą twórcy rankingu 2019.

Żeby zadebiutować na tegorocznej Liście 100 najbogatszych Polaków „Wprost” trzeba było mieć 369 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż przed rokiem. Tygodnik „Wprost” tłumaczy, że próg majątkowy, jaki trzeba było osiągnąć, aby wejść do rankingu rośnie niemiłosiernie z każdym rokiem, bo „puchną też fortuny najzamożniejszych ludzi w kraju”.

- W sumie cała setka uzbierała ok. 153 mld zł majątku, czyli o 10 mld zł więcej niż rok temu. Lokalnie to rekordowa kwota, ale globalnie, to 100 najbogatszych Polaków ma w sumie zaledwie jedną trzecią tego, ile jeden Amerykanin Jeff Bezos, czyli najbogatszy człowiek na ziemi - informują twórcy „Listy 100 najbogatszych Polaków”.
 

W rankingu z 2019 r. zadebiutowało aż 19 nowych nazwisk. Do nich należy na przykład Paweł Marchewka, którego Techland wyrósł na drugiego największego producenta gier komputerowych w kraju. Jest też Igor Klaja od marki 4F, w ubraniach której chodzą już olimpijczycy z siedmiu krajów. Są twórcy turystycznego giganta Itaka czy założyciele popularnych sklepów sportowych Martes Sport.

I wśród „nowych” są też przedsiębiorcy z gminy Gostyń - Barbara Kaczmarek z rodziną. Majątek wyceniono na 1,3 mld zł. Na Liście tygodnika „Wprost” Zajmują 30 miejsce, wraz z dwoma innymi biznesmenami. Wszyscy nazwisko Kaczmarek kojarzymy z przedsiębiorstwem z Malewa, które od 34 lat zajmuje się produkcją wyrobów z PCV. - Największy polski producent instalacji z tworzyw sztucznych - opisuje firmę tygodnik „Wprost”. W dwóch zakładach produkowane są płyty, arkusze, rury i kształtowniki do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zbiorniki, studnie czy rynny. A zaczęło się w 1985 r., w 140-metrowym domu rodzinnym w Malewie. Początkowo wytwórnia (zarządzana przez 4 braci) produkowała folię na okładki zeszytowe, podszewki do torebek, folie na drzwi harmonijkowe, wózki dziecięce oraz materace. Do 1994 r. firma była jednym z głównych dostawców tego materiału dla zakładów FSO, które produkty z Malewa montowały w drzwiach samochodów. Specjalizacją przedsiębiorstwa, które prowadzi spółka Kaczmarek, obecnie są rury osłonowe do kabli telekomunikacyjnych, systemów kanalizacyjnych i rury do przesyłania gazu. PPHT BARBARA KACZMAREK rozwinęło się w międzynarodową markę w branży sieci wodno-instalacyjnych. Oprócz biznesu Kaczmarkowie inwestują też w sport. Ich firma jest sponsorem m.in. klubu żużlowego Unia Leszno oraz Kolarskiego Klubu Sportowego w Gostyniu i innych lokalnych klubów piłkarskich.

Kto jeszcze z Wielkopolski?
Na 16 miejscu tegorocznej Listy "Wprost" znalazł się Zbigniew Woźniak, właściciel firmy z wielkopolskich Żylic - Fermy Drobiu Woźniak. Majątek wyceniono na 2,1 mld zł. A na 5 pozycji, co nikogo zdziwić nie powinno, jest Tomasz Biernacki z Krotoszyna. Jest założycielem i współwłaścicielem sieci sklepów Dino Polska, z majątkiem wycenionym na 6,3 mld zł. Z Wielkopolski jest też Damian Kenkel (właściciel firmy, produkującej tekturę falistą i opakowania w Krzycku Wielkim). Znalazł się na 95 miejscu Listy, a majątek określono na 419 mln zł.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.06.23

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00