Dostosuj wydruk

Lato, lato wszędzie. Poszaleli na festynie

Lato, lato wszędzie. Poszaleli na festynie

Lato, ze słoneczną i upalną pogodą, zawitało do nas kilka tygodni temu. Z radością i otwartymi rękami blisko 600 osób przyjęło tę porę roku na 19. festynie rodzinnym „Powitanie lata”. – Czekaliśmy na ten festyn razem z dziećmi, by spotkać się ze znajomymi, dowiedzieć się, co u nich, pogadać i wspólnie się pobawić – oznajmiła Karolina, jedna z mam zastępczych, wchodząc do kolorowo przystrojonego na tę okazję parku przy Domu Dziecka w Bodzewie.

Obok rodzin zastępczych w plenerowej imprezie uczestniczyli też: podopieczni domów dziecka i ich wychowawcy oraz zaproszeni z tej okazji ich rodzice, a także rodziny z dziećmi z powiatu gostyńskiego i powiatów sąsiednich. Przybyli też kandydaci na rodziców zastępczych oraz rodziny zaprzyjaźnione, a także byli podopieczni Domu Dziecka w Bodzewie. Dziś są już dorośli, ale przyjechali, by powspominać swoje dziecięce lata. Przybyli też emerytowani wychowawcy i dyrektor tej placówki.

Na festynie pojawili się uczestnicy imprezy towarzyszącej, czyli samochodowego „Rajdu Smerfów 2019”. Zaczęło się od występu wychowanków Domów Dziecka „na zachętę”, ale organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg innych atrakcji. Integracyjną część wypełniły konkurencje o charakterze rodzinnym, w których wystartowało ponad pięciuset uczestników w wieku od 10 miesięcy do 74 lat. Był m.in. tor przeszkód dla mamy, taty i dzieci, przejażdżki autkami akumulatorowymi, wyścigi na nartach rodzinnych, slalom w dmuchanych olbrzymich strojach, wspólne rodzinne malowanie portretów, rzuty do wiszących ruchomych celów, oryginalne nadmuchiwanie balonów, stoisko strzeleckie obsługiwane przez drużynę airsoftową „Żubry Gostyń”, stylizującą się na rosyjskie jednostki specjalne. Chętni mogli też skorzystać z zabaw skręcanymi w figury balonikami, robienia baniek mydlanych, z gry w golfa, wyścigów w kapsle. Bawiące się rodziny próbowały swoich sił w ujeżdżaniu byka, zjazdach rodzinnych na sześciometrowym dmuchańcu i szaleństwach na wielkiej dmuchanej trampolinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się drużynowe mecze w piłkę miotlarską oraz próby przejażdżki na specjalnie skonstruowanym, wywrotnym rowerze. Wspólna zabawa dała wszystkim wiele okazji do śmiechu. Atmosfera radości i życzliwości towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień.

- Jesteśmy tutaj co roku, bo to dla nas jedno z najważniejszych miejsc, tu się przecież wychowaliśmy i przygotowaliśmy do dorosłego życia. A dziś jesteśmy tutaj, bo to też nasze święto, to przecież spotkanie naszej rodziny. I jesteśmy dumni, że Bodzewo dalej pomaga dzieciom i ich rodzinom - podkreślali byli wychowankowie Domu Dziecka.

Festyn urozmaicały pokazy taneczne w wykonaniu wychowanków domu dziecka, przygotowane przez instruktorkę ze Szkoły Tańca „Desperado”. Przez cały czas uczestnicy częstowali się przygotowanymi przez organizatorów kiełbaskami z grilla, przepysznym bigosem przygotowanym przez panie kucharki z domu dziecka, a także słodkościami. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy rodzinami zastępczymi oraz kandydatami na rodziców zastępczych i pracownikami PCPR oraz Domów Dziecka. Rozmawiano też – w luźnej festynowej atmosferze, choć na tematy bardzo poważne - z psychologami, pedagogami i pracownikami socjalnymi.
 

- Dobrze, że tu jesteśmy Mamy okazję spotkać znajome rodziny z całego powiatu. Rozmawialiśmy nie tylko o problemach, ale i o wspólnych planach na wakacje. A szczęśliwe dzieciaki szalały w konkurencjach. A my razem z nimi, bo tak ten festyn jest przygotowany i tego przede wszystkim oczekują nasze dzieci– powiedziała jedna z mam zastępczych.
 

Organizatorami imprezy byli: Domy Dziecka nr 1 i nr 2 w Bodzewie, Dom Dziecka w Gostyniu, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie, Stowarzyszenie „DZIECKO" i Stowarzyszenie „Forum Demokratyczne” oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Festyn odbył się przy dofinansowaniu powiatu gostyńskiego. - Ta radość uczestników, wywołana wspólną zabawą, a zwłaszcza uśmiechy dzieci, są podziękowaniem dla wszystkich, którzy przygotowali tę udaną imprezę rodzinną - powiedział na zamknięcie wicestarosta Janusz Sikora.

fot. archiwum organizatorów

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.06.23

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00