Dostosuj wydruk

Muzyka gospel porwała publiczność

Muzyka gospel porwała publiczność

Wieczór z muzyką gospel zamknął czternastą edycję Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Dzień wcześniej oddało hołd „polskiemu Mozartowi” - Józefowi Zeidlerowi.

 

W sobotę (5 października) w bazylice wykonano „Nieszpory” ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie - jedno najwybitniejszych dzieł Zeidlera. Wystąpili soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Tomasz Krzysica, Robert Gierlach oraz Polski Chór Kameralny, przygotowany przez Jana Łukaszewskiego. Towarzyszyła im Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją maestro Michała Klauzy.

Niedzielny (6 października) wieczór upłynął w klimacie gospel (z ang. ewangelia). Na świętogórskiej scenie wystąpiła amerykańska wokalistka gospel, soul i jazz Donna Brown i jej zespół The Golden Gospel Pearls.

- Dzisiejszy koncert, jest nie tyle muzycznym eksperymentem, co podróżą i spotkaniem z ludźmi, którzy w wyjątkowy sposób wychwalają Boga. Z wielka ekspresją. Podczas innych festiwalowych koncertów prosimy państwa o powściągliwość w nagradzaniu artystów pomiędzy częściami, ale dzisiaj nie powstrzymujmy się od braw, niech ten wulkan energii, który za chwilę pojawi się na świętogórskiej estradzie, wyzwoli w państwu wręcz ogień radości – mówi dyrektor Festiwalu ksiądz Jakub Przybylski, COr.

Artyści rozpoczęli to spotkanie wykonaniem utworu „Amazing Grace”. Pojawiło się także doskonale znane „O happy day”, które postawiło na nogi całą publiczność bazyliki świętogórskiej. Długo oklaskiwani artyści bisowali, a po błogosławieństwie ks. superiora Marka Dudka, wybrzmiało ich głośne „amen”. 

O pierwszym festiwalowym weekendzie przeczytasz TUTAJ. 

autor: Anna Twardowska

Źródło:

Dodano: 2019.10.09

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00