Dostosuj wydruk

Powstaje pomnik z przesłaniem

Powstaje pomnik z przesłaniem

Na gostyńskim cmentarzu parafialnym budowany jest nowy pomnik. Stoją już główne płyty z nazwiskami rozstrzelanych i innych bohaterów ziemi gostyńskiej, wyeksponowano symboliczne elementy.

Wizualizację i projekt przygotował pochodzący z Gostynia architekt Szymon Wytykowski, który swoją firmę ma w Poznaniu.

Pomnik powstaje na prośbę rodzin rozstrzelanych. Po październikowych, oficjalnych obchodach rocznicowych, na spotkaniach z krewnymi bohaterów ziemi gostyńskiej, rozstrzelanych przez Niemców w 1939 r., wielokrotnie wskazywano na zły stan poprzedniego pomnika, który miał już swoje lata. Rodziny prosiły, żeby gostyński samorząd zastanowił się, czy lepiej go wyremontować czy postawić nowy. Burmistrz Gostynia kilka lat temu złożył im deklarację, że stojący na cmentarzu obiekt nabierze błysku. Myślał, że z danego wywiąże się szybcie, alew zabrakło porozumienia z poprzednim gospodarzem parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu (administratora cmentarza). Kiedy w ubiegłym roku pojawił się nowy proboszcz gmina podjęła ponownie temat budowy nowego pomnika.

O frekwencji wyborczej - pierwsze podliczenia - TUTAJ

Ustalono, że w miejscu obecnego, stojącego na centralnym placu cmentarza, stanie nowy, który od razu ma być zauważony przez wchodzących głównym wejściem. Gminie zależy, aby pomnik był kluczowym punktem na cmentarzu, imponującym obiektem, rzucającym się w oczy. W tym samym miejscu ma również pojawić się ołtarz, więc strony uzgodniły, że nowy pomnik będzie dla niego tłem. Obok dużego pomnika ku czci rozstrzelanych, stał mniejszy - dla upamiętnienia członków organizacji Czarny Legion.

Władze gminy zapewniają, że nie zlikwidowano żadnego obiektu, upamiętniającego historię miasta - płyta poprzedniego pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej została zabezpieczona, podobnie jak pomnik czarnolegionistów. Możliwe, że będzie przeniesiony w inne miejsce. Nowy pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej ma nieść przesłanie, łącząc dwa istniejące już obiekty. Na ogromnej, betonowej płycie obłożonej granitem są już widoczne nazwiska powstańców wielkopolskich, którzy już byli tam upamiętnieni, a także rozstrzelanych w 1939 roku przez hitlerowców mieszkańców ziemi gostyńskiej, którzy są tam pochowani, oraz nazwiska czarnolegionistów.

WYBORY PARLAMENTARNE 2019 - WSZYSCY DO URN

Pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej ma wysokość ok. 4 m. Widać już, że główną płytę na pół dzieli krzyż. Będzie wykonany wraz z podstawą z czerwonego kamienia. Ma to symbolizować rozpływającą się krew bohaterów, do których oddano strzały. Zostanie to wyeksponowane przy podświetleniu pomnika, zwłaszcza nocą. Widoczne są też symboliczne otwory, które mają nawiązywać do miejsc po kulach, od których w 1939 r. zginęli mieszkańcy ziemi gostyńskiej. Rogi płyty będą poszarpane. Podłoże zostanie wsypane najprawdopodobniej kamieniem ozdobnym, będzie też miejsce na postawienie zniczy. Postawienie pomnika ma kosztować ok. 200 tys. zł.

Wykonawca pomnika (firma kamieniarska z Wydaw) musi zdążyć z zakończeniem inwestycji do 18 października. Odsłonięcie zaplanowano na poniedziałek, 21 października, na godz. 19.00, w ramach uroczystości z okazji 80. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli miasta i okolicy. Uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godzinie 17.00 mszą świętą koncelebrowaną w gostyńskiej farze.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.10.13

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00