Dostosuj wydruk

Na 10-leciu Zaduszek Jazzowych wystąpi laureat Grammy

Na 10-leciu Zaduszek Jazzowych wystąpi laureat Grammy

Piansta i kompozytor Włodek Pawlik będzie gwiazdą tegorocznych, dziesiątych już Świętogórskich Zaduszek Jazzowych. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera zaprasza w piątek, 8 listopada na godz. 20.30 do Bazyliki Święgórskiej na koncert pt. „Songs Without Words”.

W listopadowy wieczór usłyszymy w wykonaniu wirtuoza pianina standardy jazzowe oraz wielkie hity muzyki rockowej: „Imagine” oraz „Something” byłych Beatlesów Johna Lennona i George'a Harrisona, a także utwory Boba Dylana czy Paula Simona. Płyta „Songs Without Words” to magiczna podróż do muzycznego świata Włodka Pawlika, który swe ulubione standardy fantastycznie przetworzył w intymne, pełne wyrafinowania fortepianowe improwizacje.

– Już od pierwszych dźwięków „The Sound of Silence”, aż do ostatnich, nostalgicznych fraz fortepianu zamykających tę niezwykłą muzyczną wędrówkę utworem George'a Harrisona „Something”, mamy do czynienia z hipnotyczną przyjemnością obcowania z muzyką przepełnioną szlachetną prostotą i spokojem – mówi Leszek Jankowski z Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

Włodek Pawlik to pianista jazzowy, kompozytor. Jedyny w historii polskiej muzyki jazzowej laureat nagrody Grammy za album "Night in Calisia". W jego dorobku znajduje się ponad 30 autorskich płyt, które zyskały status złotych i platynowych. W. Pawlik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej. Od ponad 10 lat jest wykładowcą na tej uczelni, prowadzi zajęcia z improwizacji jazzowej.

Współpracował z legendami amerykańskiego jazzu, takimi jak między innymi: Randy Brecker, Mike Stern, Tom Kennedy, Billy Hart, Arturo Sandoval, Rufus Reid, Scott Hamilton, Sal Nistico, Herb Geller, Richie Cole. Przez dekadę koncertował z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet - w Azji, Europie i USA. Prócz jazzowej ścieżki ważnym nurtem w twórczości i karierze W. Pawlika jest muzyka filmowa, wokalna, symfoniczna, baletowa i oratoryjna. Skomponował ścieżki dźwiękowe m.in. do tak wybitnych obrazów jak: "Rewers" Borysa Lankosza, "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, czy "Within the Whirlwind" - laureatki Oscara Marleen Gorris. W  roku 2018 Włodek Pawlik Trio feat. Randy Brecker zainaugurowało z wielkim powodzeniem Blue Note Jazz Festival w Nowym Jorku.

Na początku roku 2019 ukazała się bestsellerowa płyta Pawlik/Moniuszko-Polish jazz. Prowadził wykłady z improwizacji jazzowej - m.in. na Eastman School of Music oraz Western Michigan University. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2014 otrzymał nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej. Posiada tytuły Honorowego Obywatela Kalisza oraz Podkowy Leśnej.

Czytaj także: jak ciała kobiet stały się "płótnami" kampanii

autor: Bogdan Bujak

Źródło:

Dodano: 2019.11.07

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00