Dostosuj wydruk

Trzeba będzie jednak podnieść podatek śmieciowy?

Trzeba będzie jednak podnieść podatek śmieciowy?

W Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego zapadają decyzje o tym, jaka firma będzie odbierała i zagospodarowywała nasze odpady komunalne w 2020 r. Rozstrzygany jest trzeci już przetarg. Złożone oferty znów są droższe od szacunków, według których skalkulowano opłatę śmieciową. Czy będzie jeszcze wyższa? Decyzja zapadnie za kilka tygodni.

W grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia KZGRL ogłosił już trzeci przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminach należących do KZGRL. Dwa poprzednie postępowania unieważniono z powodu zbyt wysokich ofert, jakie składały firmy wywozowe. W Związku przewidywano, że za wywóz i zagospodarowanie tony odpadów będzie trzeba zapłacić ok. 800 złotych. Za to oferty były średnio o 25 procent wyższe.

Przypomnijmy - po unieważnieniu drugiego przetargu, od początku 2020 r. śmieci odbierane są przez firmy, wyłonione w ramach zamówienia „z wolnej ręki” (na 3 miesiące podpisano umowy z firmami wywozowymi, które dotychczas obsługiwały sektory KZGRL). Po otwarciu ofert złożonych w trzecim postępowaniu przetargowym (22 stycznia) okazało się że firmy z branży śmieciowej obniżyły ceny za usługę, ale bardzo nieznacznie.

- One są niższe o minimalne kwoty niż te, które składano podczas unieważnienia przetargów, ale i tak znacząco wyższe niż te, które szacowaliśmy - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.

Burza w kuble śmieci - odpowiedzi na najwazniejsze pytana, związane z zagosdpodarowaniem odpadów - KLIK

W pięciu sektorach, na które podzielony jest teren KZGRL oferty przekraczają zaplanowany kosztorys o od 13 do 26 procent. Jedyną, choć marną pociechą może być fakt, że na wszystkie sektory złożono przynajmniej jedną ofertę (obszar gmin KZGRL podzielony jest na 5 sektorów - na 3 złożono po jednej ofercie, na 2 wpłynęły po 2 oferty). Czy propozycje firm wywozowych zostaną przyjęte i czy na ich podstawie zostanie podpisana umowa, zdecyduje zgromadzenie członków Związku.

Obecną miesięczną opłatę śmieciową w wysokości 24 złotych od osoby skalkulowano na podstawie szacowanej ceny 800 złotych za tonę odpadów. Propozycje firm wywozowych złożone w trzecim przetargu wciąż są wyższe od szacunkowych wyliczeń Związku. Czy to oznacza, że trzeba będzie podnieść podatek śmieciowy?

- Musi upłynąć jeszcze przynajmniej kilka tygodni zanim będziemy wiedzieć, czy i o ile zmieni się stawka opłat. O tym będą decydowały rozstrzygnięcia przetargowe oraz informacje przynajmniej z dwóch miesięcy - stycznia i lutego, czy masa odpadów zmniejszona na skutek wyłączenia systemu nieruchomości niezamieszkałych będzie się zgadzała z tym, co oszacował związek - tłumaczy Eugeniusz Karpiński, prezes KZGRL. - O wszystkim zdecyduje walne zgromadzenie członków, czyli włodarze gmin - dodaje.

Ma to nastąpić najprawdopodobniej na początku marca. Niewykluczone też, że nasze odpady komunalne nie będą już wożone na RIPOK do Trzebani, ale na inne składowisko.

O mieszkańcach, zdezorientowanych przez worki do śmieci. Gdzie powinny trafiać Tetrapaki? - KLIK

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2020.02.01

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00