Dostosuj wydruk

Obwodnica Gostynia to czcze obietnice? Władze: "Wysyłamy apele"

Obwodnica Gostynia to czcze obietnice? Władze:

Budowa obwodnicy drogi krajowej nr 12 przebiegającej przez Gostyń, Piaski i dalej do Jarocina nie znalazła się w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W połowie stycznia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jako administrator szosy poinformowała, że w ramach realizacji Programu ogłoszono postępowania przetargowe na roboty budowlane dla 192 odcinków, o łącznej długości 2.530,2 km - można powiedzieć: "wszędzie, tylko nie w Gostyniu”.

 

Niestety, w planach i założeniach wieloletniego programu, aktualizowanego we wrześniu 2019 r. nie ma budowy obwodnicy drogi krajowej nr 12, prowadzącej z Leszna przez Gostyń do Jarocina. „Dwunastki” nie ma też w planie przetargów na 2020 rok, który ogłoszono 20 grudnia.

Wśród budowanych szos znajdzie się m.in. 200 km drogi ekspresowej S19 na terenie woj. podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego, odcinki autostrad A2 i A18 o długości łącznej ponad 100 km, odcinek S7 na terenie woj. małopolskiego, obwodnice Chełma, Opatowa i fragment obwodnicy Koszalina, S17 między Drewnicą a Ząbkami oraz drugi etap „łącznika brzeskiego”. Większość tych inwestycji realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Można powiedzieć: „budują wszędzie, tylko nie w Gostyniu”. Mieszkańcy są rozczarowani. - Biegnąca przez Gostyń DK-12, niestety, szarym kolorem - piszą na portalu społecznościowym. - A tak obiecywali jeszcze niedawno w kampanii!!! - przypominają.

 

Nawiązując do wyborów parlamentarnych 2019, zadanie to było wymieniane jako jedno z priorytetowych w programach wyborczych wielu kandydatów do sejmu i senatu. Mówiono o budowie obwodnicy drogi krajowej nr 12 podczas spotkań z mieszkańcami gminy Gostyń oraz na konferencjach prasowych. Kandydaci PiS do parlamentu z regionu leszczyńskiego Adam Kośmider oraz poseł Jan Dziedziczak powoływali się na program promowany podczas jesiennej kampanii wyborczej przez premiera RP Mateusza Morawieckiego, który przyznał, że na 100-lecie niepodległości Polski planuje wybudować 100 obwodnic. Zapewniali, że w myśl zrównoważonego rozwoju - nie tylko obszarów miejskich i wiejskich - zamierzają pójść w tym kierunku, aby ruch kołowy odbywał się poza miejscami zamieszkania.

Dziś do tematu podchodzą dużo ostrożniej, bez entuzjazmu. Zapytani o przyszłość inwestycji, związanej z powstaniem obwodnicy DK 12, zarówno poseł Jan Dziedziczak, jak i Adam Kośmider twierdzą, że za wcześnie jest w tej chwili na odpowiedzialne deklaracje. A co z „programem 100 obwodnic”?

- Trwają w kraju prace związane z programami budowy dróg - w tym ze słynnym programem 100 obwodnic. Jest to okres zabiegów lokalnych parlamentarzystów o to, aby obwodnice z ich okręgów zostały w tych programach ujęte

- odpowiada „Życiu Gostynia” poseł Jan Dziedziczak. Powołuje się też na wyborcze obietnice opozycji w kwestii obwodnicy DK 12. Zarzuca m.in. senatorowi Wojciechowi Ziemniakowi z PO, że nie interesuje się sprawą.

 - Wiem jedno, że każdy przedstawiciel opozycji, który zgłosi się do obecnie rządzących, będzie przegrany

- mówi Wojciech Ziemniak.

 

Lokalni włodarze działają

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak oraz starosta Robert Marcinkowski zgodnie twierdzą, że o budowę obwodnic Gostynia samorządowcy walczą już od wielu lat. Podejmują ciągłe starania, by obwodnica drogi krajowej nr 12 uznana została za strategiczną z punktu widzenia nie tylko powiatu gostyńskiego, ale także regionu i kraju. Jerzy Kulak z jednej strony cieszy się sukcesem związanym z rozpoczęciem budowy obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 434, z drugiej - gminny włodarz zdaje sobie sprawę, że wciąż niewiadomą pozostaje kwestia drugiej, bardzo ważnej dla miasta inwestycji.

- Od kilku miesięcy całe nasze zaangażowanie kierujemy w stronę władz krajowych oraz GDDKiA, by w przyszłości doprowadzić do budowy obwodnicy drogi krajowej nr 12. Wysłałem odpowiednie pisma i apele do premiera oraz parlamentarzystów, prowadzę bezpośrednie rozmowy z posłami i senatorami zarówno w Warszawie, jak i w Gostyniu. Rozmawiam również z przedstawicielami poznańskiego oddziału GDDKiA, którzy przygotowują materiały planistyczne. Wspólnie ze starostą oraz wójtem gminy Piaski bierzemy udział w spotkaniach na różnych szczeblach

- zdradza Jerzy Kulak. Ostatni list został wysłany w październiku 2019 r. do wszystkich parlamentarzystów wybranych z list partii rządzącej dzięki wspólnej inicjatywie powiatu i gmin: Gostyń i Piaski. Oprócz gratulacji, zawarto w nim także oczekiwanie, że w deklarowanym przez Prawo i Sprawiedliwość programie budowy stu obwodnic znajdzie się również obwodnica drogi krajowej nr 12.

- Przypomnieliśmy, że o konieczności powstania tej drogi mówiły najważniejsze osoby w państwie, w tym Prezydent RP Andrzej Duda na rynku w Gostyniu 23 września 2015 roku

- mówi starosta Robert Marcinkowski.

Lokalni włodarze przypominają, że ich starania mają doprowadzić do wpisania obwodnicy drogi krajowej nr 12 do programu budowy 100 obwodnic, który został ogłoszony kilkanaście miesięcy temu, a nad którym obecnie pracują przedstawiciele rządu i parlamentu. - Opracowanie tego dokumentu będzie dla nas kluczowe i dopiero wtedy będzie możliwa ocena skuteczności działań naszych parlamentarzystów - stwierdza burmistrz Gostynia.

 

 

 

 

autor: Redakcja

Źródło:

Dodano: 2020.02.07

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00