Dostosuj wydruk

Komunie niekoniecznie w niedzielę i w małych grupach. Zobacz treść dekretu

Komunie niekoniecznie w niedzielę i w małych grupach. Zobacz treść dekretu

Na początku kwietnia miały zapaść konkretne decyzje o uroczystościach, podczas których dzieci mają przyjąć sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki wydał wczoraj w tej sprawie dekret.

 

 

Poinformował o odwołaniu do  Wielkanocy wszystkich spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Natomiast po Wielkanocy zaproponował dwa warianty:

- jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii

- jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym - zwykle majowym terminie, mają to uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

- Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie -jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby - mówi arcybiskup Gądecki.

autor: Anna Twardowska

Źródło:

Dodano: 2020.03.25

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00