Dostosuj wydruk

Złoże ma być eksploatowane. Sprzedaż gazu z Rawicza za rok?

Złoże ma być eksploatowane. Sprzedaż gazu z Rawicza za rok?

Spółka Palomar Natural Resources, poinformowała, że z sukcesem zakończyła testy przypływu gazu ziemnego na odwiercie w Szymanowie (gmina Rawicz). Maksymalny uzyskany przepływ surowca wynosił 160 tys. m sześc. dziennie. Średni był o 15% niższy. W ocenie firmy "wynik potwierdza możliwość komercyjnej produkcji i otwiera szerokie perspektywy dla kolejnych inwestycji na polskim rynku".

Operatorem koncesji „Rawicz”, na podstawie której od końca ubiegłego roku prowadzono prace wiertnicze w Szymanowie, z 65% udziałem jest Palomar Natural Resources. San Leon Energy - spółka, która jako pierwsza, kilka dni temu wydała komunikat prasowy informując, że wyniki testów są "bardzo pozytywne" - ma 35% udziałów.

Palomar na temat wyników testów przeprowadzonych w Szymanowie wypowiedział się dopiero po ich oficjalnym zakończeniu. W komunikacie prasowym firma informuje, że pełna eksploatacja złoża oraz pierwsza sprzedaż gazu przewidziane są na początek przyszłego roku. "W najbliższym czasie Palomar dokona szczegółowej analizy uzyskanych podczas testów wyników w celu określenia potencjału produkcyjnego złoża. Przeprowadzona zostanie również ocena kolejnych projektów poszukiwawczych w okolicach Rawicza, celem identyifkacji dodatkowych zasobów" - czytamy w komunikacie.

- Niezmiernie cieszy mnie fakt, że już pierwszy odwiert wykonany przez Palomar na terenie Polski zakończył się odkryciem. Potwierdza to, że nasza strategia oparta na zastosowaniu najnowszych metod badań sejsmicznych oraz innowacyjnych technologii wiercenia, umożliwia dostęp do złóż konwencjonalnych dotychczas uznawanych za nieekonomiczne - skomentował dr John Buggenhagen, Prezes Palomar Natural Resources.

autor: Karol Pospiech

Źródło:

Dodano: 2015.03.06

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00