Dostosuj wydruk

Trawnik ozdoba twojego ogrodu. Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Trawnik ozdoba twojego ogrodu. Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Okres wiosenno-letni to idealny moment na zakłożenie trawnika. Zanim jednak rozpoczniemy pracę, warto zastanowić się, jaką rolę będzie odgrywał. Ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego pielęgnację i co bardzo ważne jakiej kosiarki spalinowej chcemy używać.
 


Koszenie to przyjemność

Niezależnie od tego, czy będzie to tylko trawnik ozdobny, czy może użytkowy albo marzymy o trawniku pełnym kwiatów, zawsze jednak, aby utrzymać go we właściwej kondycji będziemy potrzebować odpowiedniej kosiarki spalinowej.

Dzięki prawidłowo dobranemu sprzętowi nasza praca może być przyjemnością. Dzisiejsze urządzenia są lekkie, łatwe w obsłudze, z nimi będziemy w stanie utrzymać w należytym porządku każdy trawnik. Trawa na nim pozostanie zawsze świeża i zielona, stanie się obiektem zazdrości wszystkich sąsiadów.

 

Co wybrać?

Wybór modeli kosiarek jest bardzo duży: począwszy od małych kosiarek ręcznych, a skończywszy na samobieżnych traktorkach o dużej wydajności koszenia. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na sposób regulacji wysokości cięcia, która może być bardzo różna : indywidualna – każde koło ma odrębny regulator wysokości koszenia,częściowo scentralizowana – system niezależnego podnoszenia osi przedniej lub tylnej, scentralizowana – położenie wszystkich kół zmienia się za pomocą jednej dźwigni. Kolejnym aspektem jest rodzaj kosiarki: elektryczna albo spalinowa, to najbardziej podstawowy podział.

 

Dlaczego kosiarka spalinowa?

Kosiarką spalinową można pracować niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej. Cechuje ją duża moc oraz spora szerokość robocza. Dzięki czemu możemy skosić najbardziej bujną trawę, w której bardzo często znajdują się rośliny o twardych łodygach. W tego typu kosiarkach montowane są głównie silniki 4-suwowe, chłodzone powietrzem o mocy około 3,5–6 KM dla kosiarek z napędem i bez oraz 10–18 KM w przypadku traktorków. Zbiornik paliwa wystarcza zwykle na 1–2 godziny pracy. Mogą być wyposażone w rozrusznik ręczny (uruchamianie kosiarki za pomocą linki) lub elektryczny (w kosiarkach o większej mocy), zasilany z niewielkiego akumulatora. Nie bez znaczenia w tego typu kosiarkach jest podwozie. Koła osadzone są na obudowie. Zasadniczo wyposażone w łożyska kulkowe o niewielkich oporach, zamknięte w szczelnej osłonie. Łożyska tego typu nie wymagają okresowego smarowania. Warto zwrócić uwagę na wielkość kół, dobrze jeśli są duże- zwłaszcza tylne- ułatwiają prowadzenie, gdy napełniony kosz stanowi dodatkowe obciążenie. Kosiarki z napędem mogą umożliwiać jazdę tylko z jedną prędkością albo jeśli wyposażone są w kilkustopniową przekładnię umożliwiają płynną regulację prędkości jazdy. Co jest niezwykle istotne ponieważ w każdym momencie można wyłączyć napęd i pracować urządzeniem, jak kosiarką bez napędu.

Co zrobić ze ściętą trawą?

Kosiarki spalinowe mogą być wyposażone w kosz, w którym gromadzi się ścięta trawa, w wyrzut boczny lub mogą mieć funkcję mielącą. Wszystko zależy od modelu: urządzenie przystosowane jest do pracy tylko w jednym trybie lub można zmieniać go na inny. Tak naprawdę wybór zależy od nas.

Pokos możemy pozostawić jeśli użyjemy kosiarki z funkcją mielenia skoszonej trawy używamy go wtedy jako tzw. nawóz zielony. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy nie mamy miejsca na gromadzenie skoszonej trawy, unikniemy tym samym dodatkowych kosztów związanych z wywozem. Kosiarki z funkcją mielenia trawy zwykle rozdrabniają cały pokos, jednak w przypadku niektórych modeli możemy sami zdecydować, ile pokosu pozostanie na trawniku, a ile zbierzemy do kosza. Z funkcji mielenia można korzystać przy częstym koszeniu. Nie możemy jednak stale pozostawiać ściętej trawy na trawniku, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób roślin, po 2–3 koszeniach z pozostawieniem pokosu, następnym razem trawę należy zebrać.

Przy zastosowaniu kosiarki z wyrzutem istnieje możliwość koszenia ze zbieraniem pokosu.Skoszoną trawę trzeba wtedy zgrabić i wywieźć. Pokos wyrzucany jest przez boczną osłonę, dzięki czemu kosiarka nie zapycha się przy koszeniu wysokiej trawy. Pokos może być też zbierany do zbiornika, w który wyposażona jest kosiarka. Takie urządzenie najlepiej się sprawdza w przypadku trawników koszonych systematycznie (gdy wysokość źdźbeł nie przekracza 12 cm) – najczęściej w ogrodach przydomowych.

autor: Artykuł gościnny

Źródło:

Dodano: 2018.06.29

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00