Dostosuj wydruk

Może brakować wody. Wymieniają rury

Może brakować wody. Wymieniają rury

Przy drodze gminnej, prowadzącej przez Brzezie Huby (gm. Gostyń) trwa modernizacja sieci wodociągowej na długości ok. 2,8 km. Zadanie prowadzone jest przez firmę ze Strzelec Wielkich, na zlecenie gostyńskich „wodociągów”. - Mogą się zdarzać awarie i następować przerwy w dostawie wody. Liczymy na cierpliwość i wyrozumiałość mieszkańców tej części wioski. Po zakończeniu inwestycji ciśnienie wody znacznie się poprawi - zapewnia Dariusz Szymański, dyrektor ds. inwestycji w ZWiK w Gostyniu.

W ostatnich latach w Brzeziu spadło ciśnienie wody i pracownicy „wodociągów” są tego świadomi. W wiosce funkcjonuje tylko jedna studnia głębinowa, która - po rozbudowie deweloperskiego osiedla - nie jest już w stanie „obsługiwać” całej miejscowości.

Część wody doprowadzana jest do posesji ze stacji uzdatniania w Czajkowie, ale tam również są ograniczone możliwości, gdyż rozwija się strefa przemysłowa w Czachorowie. Z powodu dużego zużycia, woda bardzo szybko płynie, następuje spadek ciśnienia w rurociągu, a ten w Brzeziu ma zbyt małą średnicę i jest zbudowany z rur azbestowo cementowych. Problemy z niskim ciśnieniem wody w wiosce, według specjalistów ze spółki ZWiK w Gostyniu, miałyby się zakończyć po wykonaniu trzyletniego zadania, związanego z przebudową sieci wodociągowej.

O folderze promocyjnym, który drażni - KLIK

Wieloletnia inwestycja została przyspieszona, gdyż jej realizacja miała rozpocząć się w 2019 r. W spółce pozostały środki z zadania, do którego zakład wodociągów nie zdążył przygotować dokumentacji, dlatego przeznaczono je na modernizację w Brzeziu. Rury azbestocementowe, z których zbudowana jest cała sieć wodociągowa na terenie Brzezia, zostaną wymienione na rury PCW. Nowe plastikowe, będą miały znacznie większą średnicę od tych, które obecnie funkcjonują - 150 mm. Stara sieć wodociągowa zostanie wyłączona z użytku. Zakład, zgodnie z prawem, pozostawi rury azbestowocementowe w ziemi, ale nie będą one eksploatowane.

Spółka zdecydowała się realizować inwestycję porządnie i do końca. Przy okazji wymiany rur, w 2018 r., dodatkowo w Brzeziu Huby zostaną wymienione także przyłącza do posesji. Zadanie realizowane jest bezwykopowo, gdyż pochłania mniej czasu.

- Łatwiejszą metodą byłby otwarty wykop, wtedy widoczne są wszelkie rury. Przeciskiem nie wszystko można dostrzec i przewidzieć. Wykonawca stara się przecisk robić głębiej niż biegnie istniejący tam rurociąg, jednak mogą zdarzyć się uszkodzenia, a wtedy będą następować przerwy w dostawie wody. Będzie to jednak z korzyścią dla mieszkańców w przyszłości - tłumaczy Dariusz Szymański, dyrektor ds. inwestycji w ZWiK w Gostyniu.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2018.11.14

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00