Dostosuj wydruk

3,7 mld zł wyniosły odszkodowania z AC po III kw. 2018. Jak dostać więcej pieniędzy z odszkodowania z autocasco?

3,7 mld zł wyniosły odszkodowania z AC po III kw. 2018. Jak dostać więcej pieniędzy z odszkodowania z autocasco?

3,7 mld zł — tyle wyniosły świadczenia z AC wypłacone przez ubezpieczycieli po III kw. 2018 roku. To aż o 9,4% więcej niż rok wcześniej. Niestety, nie wszyscy kierowcy są zadowoleni z wysokości odszkodowań. W artykule wyjaśnimy, co wpływa na kwotę odszkodowania z AC. Podpowiemy również, co możesz zrobić, aby kwota świadczenia była jak najwyższa.

Kwoty odszkodowań wypłacanych z AC rosną z roku na rok. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko wyższe koszty likwidacji szkód, ale również rosnący poziom PKB i inflacja. Mimo wzrostowych tendencji nie wszyscy kierowcy są zadowoleni z kwoty otrzymanych od ubezpieczyciela świadczeń. Niestety, niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że przyczyną niższego odszkodowania może być ich… niewiedza.

Wysokość odszkodowania a parametry AC

AC antykradzieżowe, AC antywłamaniowe, AC all risk — wybierając polisę, większość kierowców zwraca uwagę przede wszystkim na zakres ochrony. Jeśli jest on satysfakcjonujący, a kwota składki — akceptowalna, właściciel pojazdu z radością zawiera umowę.

Kiedy pan Andrzej znalazł dobre antykradzieżowe AC w atrakcyjnej cenie, był zachwycony. Dokładnie sprawdził listę wyłączeń. Upewnił się również, że zainstalował w samochodzie wszystkie wskazane przez ubezpieczyciela zabezpieczenia. Pech chciał, że kilka miesięcy po zawarciu polisy Honda pana Andrzeja zniknęła z osiedlowego parkingu. Choć ubezpieczyciel wypłacił mężczyźnie odszkodowanie, jego wysokość była zdecydowanie niższa, niż przypuszczał… Dlaczego?

Niższe odszkodowanie z AC — najczęstsze przyczyny

Jeśli chcesz mieć pewność, że kwota odszkodowania będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, przed zawarciem umowy sprawdź dokładnie jej zapisy. Szczególną uwagę zwróć na:
udział własny w szkodzie,
sumę AC,
wariant rozliczeń.

Odszkodowania z AC a udział własny w szkodzie

Udział własny w szkodzie to określona procentowo wartość, która określa, ile pieniędzy musi dołożyć właściciel samochodu do jego naprawy. Wysoki udział własny pozwala istotnie obniżyć kwotę składki. Niestety, znacznie obniża także… wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie.

Przykład

Jeśli ubezpieczyciel wycenił wartość szkody na 50 000 zł, a udział własny pana Andrzeja wyniósł 30%, kwota odszkodowania będzie zmniejszona właśnie o tę wartość. Zamiast pełnej sumy mężczyzna otrzyma więc jedynie 70%, czyli 35 000 zł.

Jeśli zależy Ci na tym, aby otrzymać pełne, wysokie odszkodowanie z AC, zrezygnuj z udziału własnego lub ogranicz go do minimum.
Odszkodowanie z AC a suma AC

Większość TU umożliwia kierowcom zawarcie umowy AC ze zmienną lub stałą sumą ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia jest górną granicą odpowiedzialności TU i wynika z rynkowej wartości pojazdu.

Jeśli polisa pana Andrzeja ma zmienną sumą ubezpieczenia, w przypadku zaistnienia szkody ubezpieczyciel wyliczy kwotę odszkodowania na podstawie wartości auta z dnia zdarzenia. Jeśli w momencie zawarcia umowy AC samochód został wyceniony na 50 000 zł, jednak po kilku miesiącach jego wartość spadła do 46 000 zł, to właśnie ta kwota stanie się podstawą naliczenia świadczenia.

Jeśli ubezpieczenie ma stałą sumę, ubezpieczyciel wyliczy kwotę odszkodowania na podstawie wartości rynkowej auta z dnia zakupu polisy, czyli 50 000 zł.

W przypadku nowych aut, które szybko tracą swoją wartość, wybór AC ze stałą sumą pozwoli zaoszczędzić nawet kilka, a w niektórych przypadkach — kilkanaście tysięcy złotych.

Ważne: utrzymanie stałej sumy ubezpieczenia podczas całego okresu trwania umowy wiąże się z reguły z koniecznością dopłaty.

Odszkodowanie z AC a wariant rozliczeń

Duży wpływ na kwotę odszkodowania z AC ma również wariant rozliczeń z TU. Większość ubezpieczycieli umożliwia wybór pomiędzy wariantem kosztorysowym (gotówkowym) a serwisowym (bezgotówkowym).

W metodzie kosztorysowej rzeczoznawca wycenia szkodę. Ubezpieczony i ubezpieczyciel akceptują wycenę jako podstawę do wypłacenia odszkodowania. Właściciel pojazdu zleca naprawę samochodu wybranemu mechanikowi. Co ważne, wartość części może zostać pomniejszona o zużycie eksploatacyjne, czyli amortyzację. W kilkuletnich autach wskaźnik amortyzacji może wynosić nawet 50-70%! Co to oznacza dla kierowcy? Jeśli rozbijesz zderzak w swoim 8-letnim aucie, ubezpieczyciel może odjąć od ceny nowego zderzaka nawet kilkadziesiąt procent. Wypłacone odszkodowanie będzie więc stosunkowo niskie, a często nawet niewystarczająco do naprawienia pojazdu.

W metodzie serwisowej rozliczenie odbywa się pomiędzy ubezpieczycielem a warsztatem, bez udziału kierowcy. Po wybraniu warsztatu właściciel pojazdu wstawia do niego pojazd, wszystkie inne obowiązki pozostawiając ubezpieczycielowi i… mechanikom. Taka forma rozliczenia jest nie tylko wygodna. Pozwala także uniknąć ryzyka, że wypłacone w gotówce odszkodowanie okaże się zbyt niskie na naprawę wszystkich uszkodzeń.

Jak sprawdzić, które autocasco dostępne online będzie się opłacać najbardziej pod względem zakresu ochrony i likwidacji szkody? Możesz je kupić razem z ubezpieczeniem OC online na Klaro.pl. Porównując ceny ubezpieczeń i zakresy autocasco w kilkunastu towarzystwach, znajdziesz szybko opłacalny pakiet. Dzięki temu otrzymasz pełne odszkodowanie przy możliwie najniższej składce i optymalnym zakresie ochrony.

Dwie polisy AC jako sposób na wyższe odszkodowanie?

Czy gwarancją wysokiego odszkodowania za kradzież lub wypadek może być podpisanie dwóch umów autocasco? Choć koszt składek byłby wysoki, wysokość odszkodowań z pewnością byłaby w pełni satysfakcjonująca.

Mimo że taki scenariusz brzmi bardzo kusząco, nie jest tak atrakcyjny, jak na pierwszy rzut oka wygląda. AC jest ubezpieczeniem majątkowym. W przypadku takich polis ubezpieczony może otrzymać odszkodowanie odpowiadające wartości poniesionej szkody, a nie wielokrotność odszkodowań odpowiadającej liczbie polis.

Jeśli wartość szkody, jaką poniósł pan Andrzej, wynosi 50 000 zł, kwota odszkodowania nie może jej przewyższyć. Bez względu na liczbę podpisanych umów autocasco.

Ubezpieczenia tego samego mienia w kilku TU nie ma więc żadnego sensu.
Więcej na temat wielokrotnych ubezpieczeń przeczytasz tutaj.

autor: Artykuł partnera

Źródło:

Dodano: 2019.03.19

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00