Dostosuj wydruk

Historyczna chwila dla gminy. Tyle jeszcze nigdy nie dostali

Historyczna chwila dla gminy. Tyle jeszcze nigdy nie dostali

Po tygodniach nerwowego oczekiwania, przed kilkoma dniami do Urzędu Miejskiego w Krobi nadeszła informacja dotycząca dofinansowania na rewitalizację miasta. A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że była to informacja pozytywna. Gmina znalazła się wśród 21 samorządów, którym władze województwa przyznały środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W przypadku krobskiego samorządu jest to prawie 11 milionów złotych.

– Możemy i nie bójmy się tego powiedzieć - jest to dzisiaj dla nas historyczne wydarzenie. Gmina Krobia znalazła się w elitarnym gronie samorządów i podmiotów w skali województwa wielkopolskiego, jak i naszego kraju. Efekt tego dofinansowania mam nadzieję będzie widoczny przez najbliższe dziesięciolecia, zarówno dla mieszkańców naszego samorządu, jak również dla wszystkich osób, które będą do gminy, miasta przyjeżdżały – oświadczył włodarz podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej na krobskim rynku.

Na rewitalizację centrum miasta i jego okolic samorząd otrzymał około 10 800 000 złotych, przy całkowitej kwocie projektu szacowanej na blisko 17,5 miliona zł. Na całe przedsięwzięcie będzie składało się pięć inwestycji. Projekt rewitalizacji obejmuje:
- przebudowę rynku (m.in. przebudowie nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego, nowe elementy małej architektury oraz zagospodarowanie terenów zielonych)
- przebudowę ciągu ulic: Szkolna, Ogród Ludowy, Prof. Józefa Zwierzyckiego 
oraz Placu Tadeusza Kościuszki
- przebudowa budynku i renowacja Wyspy Kasztelańskiej (m.in. remont elewacji budynku Pałacu Ślubów wraz z zamontowaniem iluminacji świetlnej, montaż windy, zagospodarowanie terenu poprzez budowę kaskady wodnej, montaż elementów małej architektury, wykonanie schodów-tarasu przy fosie, budowa placu zabaw nawiązującego do historii Wyspy, a także wykonanie przepustu w grobli)
- budowa nowego obiektu biblioteczno-kulturalnego „KROB_KULT”, zlokalizowanego na części terenu obecnego boiska Szkoły Podstawowej w Krobi,
- utwardzenie ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż Rowu Krobskiego (zadanie zrealizowane w roku 2018).

Więcej na temat harmonogramu prac, z czego gmina ma zamiar sfinansować wkład własny oraz możliwych utrudnień dla mieszkańców - czytaj w najbliższym wydaniu "Życia Gostynia". 

Sprawdź także: na ile zostałe skazane małżeństwo i były mąż za znęcanie się nad psem

autor: Bogdan Bujak

Źródło:

Dodano: 2019.04.20

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00