reklama
reklama

Płeć nie taka słaba

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Bujak/arch. prywatne/fotomontaż

Płeć nie taka słaba - Zdjęcie główne

Od lewej: Barbara Gryczka i Karolina Antkowiak | foto B. Bujak/arch. prywatne/fotomontaż

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Świat zmienia się bardzo szybko. Zmieniają się też role w społeczeństwie. To, co kilkanaście lat temu wydawało się abstrakcją – dziś jest czymś zupełnie normalnym. Mężczyźni korzystają z urlopów tacierzyńskich i opiekują się domem, a kobiety wspinają się po szczeblach kariery i zarabiają coraz większe pieniądze. Nie są zadowolone z określania ich mianem „słabej płci”. Coraz bardziej zaciera się też podział na zawody „damskie” i „męskie”. - Poprawność polityczna mówi, że nie ma żadnych różnic. Ku temu ten świat zmierza, że kobiety mogą wykonywać każdy zawód. W teorii tak jest, ale w praktyce tłumów kobiet, które chciałyby pracować w brukarstwie, czy w betoniarni nie zaobserwowałam podczas swojej długoletniej pracy w urzędzie - zauważa Justyna Krzyżostaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu. Co na ten temat twierdzą nasze rozmówczynie?
reklama

Pani informatyk

Gostynianka Karolina Antkowiak jest nauczycielką w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. To trenerka, testerka sprzętu i oprogramowania, szkoleniowiec, autor tekstów o nowych technologiach. Nie wyobraża sobie innej ścieżki zawodowej. Od młodzieńczych lat kochała matematykę (i kocha ją nadal), dlatego ukończyła przedmiotowe studia. Kobiet na roku miała bardzo mało.

- Moja mama zawsze mówiła, że ja biegałam ze śrubokrętami. Łatwiej było mnie poprosić o naprawę czegoś, niż tatę. Od maleńkości interesowały mnie technologia i sprzęty – wspomina.

W liceum pokochała komputery. Zaczynając pracę w szkole w Pogorzeli okazało się, że w szkole jest tylko jeden nauczyciel fizyki i fajnie byłoby mieć kogoś na zastępstwo, dlatego też zdobyła uprawnienia do nauczania nie tylko tego przedmiotu, ale i informatyki. To pociągnęło za sobą kolejne studia podyplomowe z sieci komputerowych i aplikacji internetowych. Dzięki tym staraniom można było rozwijać kierunki kształcenia w szkole, powstało technikum informatyczne i rozpoczęła się poważna przygoda pani Karoliny z informatyką. Dziś jest uczestniczką i prowadzącą warsztaty w projektach oraz na konferencjach na terenie całego kraju. Od września 2017 roku posiadającą tytuł Microsoft Innovative Educator Ekspert nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. W marcu 2018 roku na zaproszenie Microsoft brała udział w międzynarodowej konferencji w Singapurze. Siebie opisuje jako pasjonatkę nowych technologii i programowania.

- Jest coraz więcej kobiet, które zajmują się sprzętem – przekonuje.

Przetarła szlaki

Barbara Gryczka od prawie 13 lat piastuje urzędnicze stanowisko, a po godzinach jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krobi. Czujnym okiem kontroluje „sprawy papierkowe”, których jest coraz więcej.

- Strażacy mogą liczyć na moje wsparcie ze strony technicznej i merytorycznej. OSP Krobia oprócz typowej działalności ratowniczo-gaśniczej musi rozliczać się z urzędami skarbowymi, rozliczać dotacje, wozy strażackie, sprzęt o dużej wartości. Ktoś musi nad tym czuwać - wylicza.

Wstępując do krobskiej straży przetarła szlaki kolejnym kobietom w szeregach OSP.

- I kobiety, i mężczyźni mogą robić to, w czym się odnajdują. To nie jest zależne od płci. Ja mam fryzjera mężczyznę, który bardzo dobrze się sprawdza w swoich fachu. Panowie coraz częściej prowadzą różne zajęcia z małymi dziećmi, są instruktorami. Tu chodzi o predyspozycje i charaktery – ocenia.

Cały artykuł dostępny w bieżącym wydaniu Życia Gostynia. Dostępne także on-line.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama