Reklama

Kobiety protestowały, wołając: Myślę, czuję, decyduję!

Opublikowano: 25 października 2020 21:53
Autor: Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Reklama

Tłum  mieszkanek Gostynia i okolic przeszedł dziś wieczorem ulicami miasta. Towarzyszyli im też mężczyźni. Była to niedzielna pikieta przygotowana spontanicznie, w obronie praw kobiet. Te nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza - i tak już restrykcyjne - prawo aborcyjne w naszym kraju.

Kobiety zmobilizowały się do czarnego marszu przez portal społecznościowy. - Weźcie ze sobą mamy, siostry, koleżanki, znajome. Panowie też się może przyłączą do nas. Może ktoś zrobi transparent - namawiała na facebooku jedna z organizatorek z gostyńskiego „Klubu mam”. W pikiecie w sumie wzięło udział 300 osób, o ile nie więcej. Jednym z uczestników był burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

 


Co tak zbulwersowało kobiety w Polsce?

22 października Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej za niekonstytucyjne uznał przepisy umożliwiające usunięcie płodu w wypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z Konstytucją. Dla kobiet taka decyzja może nieść poważne konsekwencje. Może doprowadzić w praktyce do całkowitego zakazu aborcji w Polsce. W uzasadnieniu sędzia Justyn Piskorski podkreślił, że „w ocenie TK dziecko w prenatalnym okresie życia, jako istota ludzka, której przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona”. - Sam fakt upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności zabiegu przerywania ciąży w perspektywie konstytucyjnej - dodał.

Trybunał Konstytucyjny pracował nad ustawą na wniosek 119 posłów, którzy chcieli zbadania zgodności obowiązujących przepisów dotyczących aborcji z Konstytucją RP. Chodzi o dopuszczanie aborcji ze względu na podejrzenie upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, co np. w PiS nazywane jest "aborcją eugeniczną". Po tym, jak TK zawyrokował, że ta przesłanka jest "niekonstytucyjna", odbędzie się głosowanie w sejmie, gdzie większość stanowią posłowie PiS. Kobiety są przekonane, że po przeprowadzeniu głosowania, sejm wykreśli przesłankę z ustawy – i tak restrykcyjnej, jeśli chodzi o możliwość przeprowadzenia aborcji w Polsce.Od piątku Polki protestują na znak niezgody na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja jest niezgodna z Konstytucją RP. Spontaniczne pikiety, marsze czy „spacery” odbywają się w dużych polskich miastach, ale też w tych mniejszych, powiatowych.

W Gostyniu sprzeciw wyrażano dotychczas spokojnie. W piątek na chodniku przed budynkiem, w którym mieści się biuro poselskie ministra Jana Dziedziczaka pojawiły się napisy "PiS ma krew na rękach", przed wejściem było też hasło "Wyrok na kobiety". Wisiała kartka w formie nekrologu o treści: „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22.10.2020 roku zapadł #WyrokNaKobiety”, pod napisem było zdjęcie Jana Dziedziczka z czarnym paskiem na oczach. Postawiono dwa znicze. Szybko to posprzątano. W sobotę w tym samym miejscu pojawiły się kolejne znicze.

Dzisiejsza pikieta rozpoczęła się hasłem „Myślę, czuję, decyduję!” - To jest Polska, nie Kaczogród - wołano podczas marszu. Padały też niecenzuralne hasła „Je**ć PiS” czy „Wyp*****lać”. Kobiety, a także towarzyszący im mężczyźni szli głównymi ulicami, należącymi do centrum miasta. Na kartonowych banerach widniały napisy „Ludzi coraz więcej, a wolności coraz mniej”, albo „To jest wojna”.

- Po cichu odbiera nam się prawa. Tutaj nie chodzi już o prawo do aborcji, ale o prawa zwykłego człowieka w demokratycznym państwie. Jeśli nie będziemy na to reagować, to pewnego dnia obudzimy się w totalitarnym państwie, w którym zniknie demokracja - powiedziała jedna z kobiet, zapytana dlaczego przyszła na marsz.

- A co do wyroku Trybunały Konstytucyjnego - jestem szczęśliwą mamą, nigdy nie byłam w takiej sytuacji, żebym musiała wybierać urodzić czy nie. Ale uważam, że kobiety powinny mieć wybór. Nie zgadzam się z komentarzami w stylu „gdybyśmy nóg nie rozkładały, to te wszystkie rzeczy by się nie działy”. To nie o to chodzi. A kto wyciągnie rękę po porodzie? Państwo nie jest przygotowane na udzielanie pomocy mamom, które będą musiały urodzić upośledzone dziecko. Około 80 % kobiet pozostaje w takiej sytuacji same, bez środków finansowych. Ilu jest chętnych do adopcji dzieci niepełnosprawnych, upośledzonych? - zastanawiała się.

Marsz kobiet w Gostyniu zakończył się przed biurem poselskim Jana Dziedziczaka, gdzie uczestnicy pozostawili znicze i banery. Odbyl się też krótki wiec. Nietrudno było zauważyć, że cała złość uczstników przelała się na obóz rządzący obecnie w naszym kraju.  W przemówieniach uczestnicy marszu wyrazili nadzieję, że PiS przestanie ingerować w sprawy kobiet, które „same powinny decydować, czy chcą dokonać aborcji czy nie”.

- Nikt nas nie chce być zmuszonym do wybierania między wózkiem a trumienką - taka jest prawda! - mówił jeden z pikietujących pod biurem poselskim. Później rozległo się wołanie „Wolny wybór! Nasza sprawa!”. Po mniej więcej godzinie pikietujący rozeszli się do domów.

Kolejny "czarny marsz" w Gostyniu planowany jest prawdopodobnie jutro o tej samej porze. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (37)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -4

  Won z Gostynia

  Spacyfikować Policja powinna to dziadostwo!!!!!

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -5

  Wybor

  A ja chce miec wybor zeby nie musiec segregowac śmieci, uwazam ze od tego jest firma odbierająca i chce moc palić weglem jak moi ojcowie i dziadowie...czy moge?

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -8

  Z neta

  Burmistrz z dziećmi nawołuje do zabicia Kaczyńskiego poprzez szubienice, co to ma być, gdzie jest prokutator ja się tutaj pytam, nawoływanie do zabójstwa szefa PiS który jest także członkiem rządu, już opozycja zabijała działaczy PiS w biurach poselskich w tym kraju, w Gostyniu tych pisowskich działaczy napadano i lano a jeszczcze domy podpalano pisowców, czy tego chce burmistrz Kulak? Ciekawe co by powiedział gdyby jego pałac co ma on na Wrocławskiej ktoś podpalił, jak by on się czuł? Zresztą niech to zrobią te femi nazistki bo to SLD przygotowało w 1997 taką konstytucję a senatorem SLD był ten stary Kulak co jest lekarzem, może on na aborcji na życzenie chce zarabiać miliony

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -7

  zygmunt

  Treść komentarza została zablokowana z powodu naruszenia regulaminu serwisu.

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -12

  Popieram Koguta

  Ewidentnie Kulak musi być chory psychicznie. Każe ludziom zostać w domach aby unikać koronowriusa po czym bierze udział w nielegalnej manifestacji. Mamy teraz odpowiedź dlaczego policja nie reagowała w przypadku tego nielegalnego bo łamiącego obostrzenia aktu demonstracji. Nie zdziwcie się jak teraz u nas umieralność jeszcze wzrośnie przez to nieodpowiedzialne zachowanie. Artykuł 160 kodeks karny powinien znaleźć zastosowanie wobec organizatorów tej manifestacji jak również wobec burmistrza co powinien świecić przykładem a nie jeszcze stosować mowę nienawiści, tym bardziej że sam nawoływał do przestrzegania obostrzeń i rozdawał wsparcie dla wielu firm w ramach lokalnej gostyńskiej tarczy antykryzysowej, po czym wziął udział w manifestacji co to naraziła w czasie pandemii ludzi na utratę zdrowia i życia. Zacytuję artykuł 160 kodeksu karnego: § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności d

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -8

  Dziewczyna

  Smutne jest to, że co poniektórzy nauczyciele publicznie namawiają do protestów, a co za tym idzie pokazują tym dziewczynom stanowisko swoje jakie jest, czyli za możliwością uśmiercania tych chorych dzieci, a nie dania im szansy. Nauczyciel, który każdemu powinien dać szansę. I harcerki też namawiają do marszu, za możliwością wyboru o pozbawienia życia.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -10

  władysław

  Sumienia nie da się regulować ustawą. Znam z historii dwóch, co próbowali: jeden to był Józef Wissarionowicz Stalin, drugi to Jarosław Kaczyński. *********** od słuszności czy też nie jeśli idzie o ochronę życia, to uważam, że proceder aborcji będzie trwał jak trwa do tej pory.

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -11

  Nie można milczeć

  Szanowni komentujący, przecież nie chodzi o to żeby zabijać nienarodzone dzieci, protestują, bo chcą mieć prawo wyboru. Wierzę ,że gdyby którakolwiek z tych młodych protestujących kobiet stanęła przed takim trudnym wyborem, to zastanawiałaby się nad decyzją baaardzo długo, być może w końcu decydując się na urodzenie chorego dziecka...ale miałaby PRAWO WYBORU! To ona ze swoim partnerem, mężem zdecydowałaby o narodzinach ciężko chorego dziecka bądź nie, a nie jakiś stary dziad, który teraz rządzi Polską, który nie ma pojęcia o trudach rodzicielstwa, a tym bardziej o traumie po urodzeniu chorego dziecka , które nie przeżyje ... W tej sprawie nie można milczeć!

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -14

  Ania

  Wy, które tak pyskujecie i złorzeczycie na lewo i prawo jesteście hipokrytkami i skończonymi egoistkami! zapominacie że wolność każdego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innego człowieka! Niewiniątkom próbujecie odbierać życie a same żyjecie tylko dlatego że WAM ktoś na to pozwolił! Nie macie żadnego prawa by decydować o życiu drugiego człowieka!!!!

 • 4 miesiące temu | ocena +18 / -13

  przebadać go

  Ten burmistrz prawdopodobnie cierpi na zaburzenia emocjonalne lub chorobę psychiczną może jest to schizofrenia?! Najpierw każe ludziom zostać w domu i przestrzegać obostrzeń aby nie zachorować na ten Covid-19. Gmina zakupuje środki dezynfekcyjne w specjalnym bez przetargowym trybie, rozdaje ludziom maseczki, seniorom roznoszą maseczki które podawane są przez ludzi nie mających wtedy rękawiczek na dłoniach czyli pewnie nawet z bakteriami mogą być te przekazane darmowe maseczki a zakupione w trybie specjalnym bo bez przetargu, to też prokuratura powinna zbadać, bo jak niby dają maseczki które roznoszą i podają bez rękawiczek na dłoniach ci roznosiciele maseczek z polecenia władz gminy, przecież to mogą być potencjalnie maseczki z bakteriami, zwłaszcza że nie były te od gminy maseczki zapakowane sterylnie, tak jak te kupowane w aptekach! Dziwię się że prokuratura w Gostyniu nie chciała podjąć tego tematu gdzie osoby starsze mogły zostać poddane na śmierć przez te maseczki brudne!

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -12

  Kobieta

  Dziecko w łonie matki jak by mogło krzyczeć: Moje życie moja sprawa, precz od mojego ciała, piekło dziecka. Ludzie zrozumcie, że tu nie tylko chodzi o te naprawdę chore dzieci, tylko o to by była możliwość zabijania. Może za chwilkę jak doktor na USG powie, że dziecko ma jedno zielone oko, a drugie brązowe i krzywy nos to matka powie o nie takiego dziecka to ja nie chciałam. Cofamy się w rozwoju. Spartanie niepełnosprawne dzieci zrzucali ze skały, bo nie były przydatne, a tylko potrzebowały więcej opieki i jedzenia, na które sobie nie mogły same zapracować.

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -6

  ma

  Ja nie chcę mieć dzieci. Nie chcę by cierpiały na tym świecie pełnym zła i ludzkiej nienawiści.

 • 4 miesiące temu | ocena +26 / -25

  marian

  panie Kulak ! czy w sanepidzie albo szpitalu nie jest pan bardziej przydatny , poprostu nawet nie przystoi urzednikowi ktory jest odpowiedzialny za wszystkich mieszkancow,bez wzgledu na poglady-dziecinada !!

 • 4 miesiące temu | ocena +19 / -13

  Xyz

  Interesuje mnie ile osób z tłumu protestującego było w takiej sytuacji gdzie musiało decydować co dalej z życiem rozwijającego się dziecka? A ile osób protestuje tylko dla samego protestu... Czy ktoś to głębiej przemyślał jaka podjąłby decyzję? Uważam, że człowiek powinien mieć prawo wyboru zgodnie ze swoim sumieniem... Ale zazwyczaj protestują ludzie, którzy nie doświadczyli takiej sytuacji...

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -15

  ///

  TO PISIORY ZROBIŁY TĄ ZADYMĘ a ludzie teraz protestują w słusznej sprawie jak za tydzień będą umierać ludzie przez ten protest to OSZOŁOMY PRAWICOWE będą mieć krew na łapach ,ale takich świrów i tak to nic nie będzie interesować ważne żeby lizać dupę pedofilom w czarnych sukienkach

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -12

  mama Chorego dziecka

  Gdzie byliście jak były wybory Połowa z was Głosowała na .... bo chciała 500 + a teraz wam się nie podoba trzeba było myśleć jak były wybory wtedy można było coś zmienić

 • 4 miesiące temu | ocena +21 / -15

  ooo

  Zrobili sobie zadymę, za tydzień w Gostyniu będziemy mieli nie 60-70 nowych zakażeń, ale 200 - 300. Ale co to ich obchodzi. Szkoda tylko tych ludzi, których pozarażają, albo tych, którzy przez nich będą mieli kwarantannę.

 • 4 miesiące temu | ocena +25 / -21

  Matka

  Młodzi się nudzą, pamiętajcie o tym. Teraz imprezownie pozamykane, zabaw nie było, to gdzieś muszą wyjść, a przytrafiła się okazja bo to takie modne, no to wyszli z nudów. Większość nie zdaje sobie sprawy jako ta trauma po aborcji. Szkoda, że te dzieci w łonach matek nie mogą krzyczeć. Pewnie też by krzyczały moje ciało moja sprawa, piekło dzieci i tym podobne

 • 4 miesiące temu | ocena +22 / -1

  :(

  Obudziłam się rano , otworzyłam oczy i pomyslałam sobie: Boże, co nas jeszcze w tym życiu czeka:(

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -10

  Marianna

  Tekst zachowawczy pisany jakby dziennikarka kobieta nie była. Pisze o onych ....nie te czasy, zero odwagi

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -16

  Edek

  Brawo. Jestem za. Ciekawe czy teraz nie jest wstyd tym co głosowali na PiS. Pewnie jest ale teraz nikt się nie przyzna że na nich głosował. Coraz więcej grup społecznych wychodzi na ulicę. Przyszłość pokaże czy wybory nie będą wcześniej.

 • 4 miesiące temu | ocena +24 / -25

  Xxx

  Dokąd zmierza ta młodzież, w którą stronę idzie ten świat, jak widzę tylu młodych ludzi myślących o usunięciu ciąży do aż włosy na głowie stają.

 • 4 miesiące temu | ocena +21 / -25

  Gostynianka

  Brawo Gostyń! Jutro znów pełna mobilizacja. #tojestwojna