Reklama

Od stycznia „usługi śmieciowe” będzie świadczyła inna firma

Opublikowano: 21 grudnia 2020 15:59
Autor: Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Reklama

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL) zakończył postępowanie przetargowe na usługi w zakresie odbioru, transportu oraz zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. W 4 gminach powiatu gostyńskiego: Gostyniu, Pogorzeli, Krobi i Pępowie zmieni się firma, która będzie wykonywała te obowiązki.

Teren KZGRL został podzielony na 5 sektorów, poszukiwanych było 5 podmiotów, świadczących usługi w zakresie, ogólnie mówiąc, zagospodarowania odpadów komunalnych powstałych w nieruchomościach zamieszkałych. W sumie w przetargu wzięło udział 6 firm.

Na 4 przetargi wpłynęło po 1 ofercie, a na jeden z przetargów, gdzie szukano firmy świadczącej usługi na obszarze terytorialnym, obejmującym gminy: Gostyń, Krobia, Pępowo i Pogorzela wpłynęły 2 oferty. Odbiorem i zagospodarowaniem śmieci z tego rejonu było zainteresowane konsorcjum, w którym liderem jest spółka komunalna ze Śremu, a partnerem jest gostyńska firma Trans-Kom.

Ofertę złożyła też firma ZGO-NOVA z Jarocina. Pierwszy podmiot (z lokalnym przedsiębiorcą, jako partnerem) złożył tańszą propozycję i ta szczególnie była weryfikowana.

- Były dwa kryteria - cena i termin płatności za wykonana usługę. Ale to pierwsze było tak samo zapunktowane u wszystkich firm. Zadecydowała ostatecznie cena za wykonanie zadania - powiedział Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.

Zatem przetarg wygrała spółka komunalna ze Śremu, której partnerem jest Trans-Kom z Gostynia i od 1 stycznia od mieszkańców gmin Gostyń, Krobia, Pępowo i Pogorzela jej pracownicy będą odbierali śmieci.

Jeśli chodzi o nieruchomości niezamieszkałe, na terenie których powstają odpady komunalne (sklepy, biura i inne przedsiębiorstwa) sytuacja niewiele się zmieni.

 

- Każda instytucja, która jest nieruchomością niezamieszkałą, a są w niej wytwarzane odpady, jest zobowiązana do podpisania umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Jedynym wymogiem jest, aby firma, która będzie świadczyć usługi dla przedsiębiorców, była wpisana do rejestru działalności regulowanej prowadzonej przez związek - wyjaśnia szef KZGRL. - Należy dogadać się jedynie co do warunków i terminów odbioru odpadów - dodaje Eugeniusz Karpiński.

Podkreśla, że w 2021 roku u przedsiębiorców może nastąpić zmiana pod względem opłaty za pojemnik.

- Niemal rok temu, na skutek nieprzemyślanych zmian w prawie, byliśmy zmuszeni wyłączyć z systemu składania deklaracji przedsiębiorców, ze względu na rażąco niskie stawki, jakie mogliśmy zaproponować w uchwale. Teraz ministerstwo środowiska zapowiada, że zostało to przemyślane i te stawki mają być przywrócone do wartości rynkowej - informuje Eugeniusz Karpiński.

Mówi się o maksymalnej kwocie opłaty w wysokości 300 zł za pojemnik na odpady 1100 l. Obecnie jest to kwota 56 złotych.

- To wciąż są zmiany zapowiadane, które wejdą w życie być może w drugiej połowie 2021 roku - dodaje szef KZGRL.
 

 

Od mieszkańców z gmin Gostyń Pępowo, Pogorzela Krobia (sektor V) od stycznia odpady będzie odbierało konsorcjum PGK w Śremie (lider) i PHU Trans-Kom Barbara Rajewska (partner). Podmiot złożył ofertę za blisko 5,7 mln zł.

Od mieszkańców z gminy Poniec (sektor IV) od stycznia odpady będzie odbierał MZO w Lesznie. Otrzyma za to 1,5 mln zł.

O szafach na elektroodpady - TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Hans

  89 jesteś Baran.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Józef

  Oby ta niższa oferta nie przełożyła się na podwyżkę cen

 • miesiąc temu | ocena +1 / -1

  89

  Bardzo Dobrze Brawo Trans - kom

 • miesiąc temu | ocena +3 / -1

  PP

  NARESZCIE, PRZECIEZ Z OBECNYMI ODBIORCAMI TO TRAGEDIA. TRANS KOM TYLE LAT PRACOWAL BE ZARZUTOW