Reklama

Przyszłość systemu emerytalnego w Polsce. Co zmienia ustawa o PPK?

Opublikowano: 16 sierpnia 2019 09:26
Autor: Artykuł partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Reklama

Groźba niskich emerytur dotyczy coraz większej liczby Polaków. W tej sytuacji potrzebne jest pilnie rozwiązanie, które mogłoby wspomóc niewydolny system emerytalny. Takim kołem ratunkowym mają być właśnie PPK.

 

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, jednak kilka miesięcy później doczekała się pierwszej nowelizacji. Wszystko po to, aby więcej osób mogło skorzystać z tego nowego programu i aby go uatrakcyjnić.

 

- Trzeba jeszcze kilka lat poczekać na to, aby móc ocenić, czy PPK rzeczywiście spełniły pokładane w nich nadzieje. Program ma zachęcać Polaków do długoterminowego oszczędzania i ma być bodźcem wyrabiającym nawyk oszczędzania. Te, niestety, nie jest naszą mocną stroną. Często wolimy bowiem zadłużać się, niż odkładać pieniądze na przyszłość – zauważa ekspert portalu https://ppk.info.

 

– Tymczasem nasze emerytury będą coraz niższe. Jednak dzięki PPK przyszli emeryci mogą znacznie podnieść swój status finansowy po zakończeniu aktywności zawodowej i uzupełnić oszczędnościami świadczenia wypłacane przez ZUS. Warto to wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy pozostać w PPK – radzi przedstawiciel PPK.info.

 

Dlaczego potrzebne są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Prognozy demograficzne dla Polski, podobnie jak dla całej Europy, nie są optymistyczne. Według szacunków EUROPOP już w 2035 roku liczba Polaków spadnie z 38,5 mln do 36,8 mln, a w 2060 roku może być nas już 33,1 mln osób. W tym czasie liczba seniorów wzrośnie aż o 4,4 mln osób, natomiast liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmaleje o 8 mln osób. To oznacza poważne problemy dla polskiego systemu emerytalnego. Coraz mniej osób będzie płaciło składki do ZUS-u, a jednocześnie będzie rosła liczba Polaków pobierających świadczenia emerytalne. Współczynnik obciążenia systemowego z obecnego poziomu 0,38 wzrośnie w 2060 roku do 0,65. Instytut Badań Strukturalnych ostrzega, że za 40 lat 2/3 emerytur to będą świadczenia minimalne lub nawet niższe. Już teraz przeciętny Polak otrzymuje na emeryturze jedynie 39% swojej pensji, a za kilka lat stopa zastąpienia będzie jeszcze niższa.

 

Wszystkie powyższe dane dobrze pokazują, dlaczego konieczne są dodatkowe rozwiązania, aby przyszli emeryci w Polsce nie żyli po prostu w nędzy. Pracownicze Plany Kapitałowe mają zwiększyć nasz status materialny po 60. roku życia i staną się ważnym uzupełnieniem coraz niższych świadczeń z ZUS-u.

 

Najważniejsze założenia PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są z założenia programem powszechnym, ponieważ tylko taki może skutecznie wesprzeć polski system emerytalny. Każdy pracownik w wieku od 18 do 55 lat zostanie zapisany automatycznie do PPK. Natomiast osoby po 55. roku życia będą musiały zrobić to samodzielnie w przypadku zainteresowania. Istotna jest także dobrowolność PPK. Można w każdej chwili zrezygnować z programu, składając odpowiednią deklarację u pracodawcy. Należy to jednak dobrze przemyśleć, ponieważ zagrożenie niskimi świadczeniami emerytalnymi w Polsce jest naprawdę duże.

 

Środki zgromadzone w PPK będą w pełni prywatne i dziedziczone. Ustawodawcy zależało jednak na tym, aby zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania na emeryturę, zatem wprowadził pewne ograniczenia. Bez żadnych potrąceń będzie można wypłacić środki z PPK dopiero po ukończeniu 60. roku życia – 25% oszczędności jednorazowo, a pozostałą część w co najmniej 120 ratach. Jeśli pieniądze zostaną wypłacone wcześniej, trzeba będzie oddać 30% składek pracodawcy i środki przekazane przez państwo, a do tego konieczne będzie zapłacenie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki). Jedynie w dwóch przypadkach możliwe będzie wypłacenie wcześniej pieniędzy z PPK bez potrąceń: 25% środków będzie przysługiwało w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK lub jego najbliższych, natomiast 100% oszczędności będzie można pożyczyć na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym (spłata w ciągu 15 lat).

 

Skoro wspomnieliśmy już o składkach na PPK, należy wyjaśnić dokładniej tę kwestię. Wpłata od uczestnika wyniesie 2% jego wynagrodzenia brutto, może on zdecydować się również na dodatkową wpłatę wynoszącą kolejne 2%. Za to pracodawca przekaże co najmniej 1,5% pensji pracownika brutto, a maksymalnie – 4%. Do oszczędności dołoży się również państwo. Można liczyć na 250 zł wpłaty powitalnej i na 240 zł dopłaty rocznej.

 

Nowelizacja ustawy o PPK

 

Zanim jeszcze pierwsze firmy zaczęły wdrażać Pracownicze Plany Kapitałowe, doszło do nowelizacji Ustawy o PPK. To dość nieoczekiwany krok ze strony rządu i Parlamentu, ale jego celem było jeszcze większe uatrakcyjnienie programu. W nowym projekcie ustawy o PPK zniesiono między innymi limit 30-krotności wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe, co nawiązuje do pomysłu zniesienia takiego samego limitu w przypadku składek do ZUS-u. Rozszerzono także grono osób, które zostaną zapisane automatycznie do PPK o pracowników przebywających na urlopach wychowawczych, pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

Polski system emerytalny jest w zapaści i wymaga dużych oraz śmiałych zmian. PPK są rozwiązaniem, które ma przynajmniej złagodzić spadek poziomu świadczeń z ZUS za lat kilkadziesiąt. Za granicą takie rozwiązania się sprawdziły. Jak będzie w Polsce? Wkrótce się o tym przekonamy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    Olka

    Wszystko zalezy od nas jak to się przyjmie. PPK to kolos który może zmienić nie tylko przyszłość emerytów, ale tez polską gospodarkę. Co przyniesie??? Kto to wie... nie ma co gdybać. Czas pokaże efekty i nasze zaangażowanie w zmiane

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    zolka

    Myślę że w Polsce tak samo się sprawdzą jak i za granicą. Polacy muszą zrozumieć że muszą zacząć oszczędzać a to jest najlepsza droga w tym kierunku.