reklama
reklama

Teatr MPF z Gostynia najlepszy na festiwalu „Dzień Dobry Sztuko 2024”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. teatr MPF

Teatr MPF z Gostynia najlepszy na festiwalu „Dzień Dobry Sztuko 2024” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
128
zdjęć

foto arch. teatr MPF

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Z „Wojciechem” z XIX Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2024” wrócił teatr MPF, działający przy ZSO w Gostyniu. Co to oznacza? Młodzież kochająca teatr zdobyła Grand Prix, mało tego – dostała też Nagrodę Młodzieżowego Jury za spektakl "Spełnienie Wiedźmy"! - To były niezapomniane chwile, wielkie wzruszenia i prawdziwa uczta teatralna! – komentuje Ewelina Mendyka, prowadząca MPF.
reklama

Głównym organizatorem festiwalu Dzień Dobry Sztuko, który prezentuje dorobek młodego teatru Wielkopolski, jest Poznańska Fundacja Artystyczna. W 2024 roku patronatem honorowym wydarzenie objęli: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Kuratorium Oświaty. Spektakle, które mogą zaprezentować dziecięce, młodzieżowe i dorosłe grupy teatralne, reprezentujące szkoły, domy kultury, placówki oświatowo-wychowawcze, organizacje pozarządowe i inne nieformalne grupy teatralne z województwa wielkopolskiego oceniane są w kilku kategoriach – szkół podstawowych, ponadpodstawowych (młodzieżowych) oraz w kategorii dorosłych. 

Grupa teatralna MPF nie była jedyną z Gostynia, która zakwalifikowała się do XIX Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2024”. W Poznaniu, w kategorii I (szkoły podstawowe) zabrzmiały dziecięce głosy aktorów – amatorów. Wówczas jury doceniło grupę teatralną Nocne Marki  z niepublicznej szkoły podstawowej Jedność w Gostyniu – TUTAJ.

Gospodarzem Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski Dzień Dobry Sztuko po raz drugi był Dom Kultury w Rawiczu. Było to dwudniowe święto. Jak podaje portal rawicz24, prezentacje konkursowe pierwszego dnia XIX-tej edycji tego wydarzenia obejmowały kategorię III (młodzież ze szkół ponadpodstawowych). Z kolei drugiego dnia na scenie ośrodka kultury zaprezentowali się dorośli.

Grupa teatralna z Gostynia, w skład której wchodzi młodzież z gostyńskiego "ogólniaka" (obecni uczniowie oraz absolwenci) pokazała na scenie spektakl. pt. “Spełnienie Wiedźmy”.

To artystyczna kreacja inspirowana spojrzeniem na świat i kulturę współczesną. Spektakl jest próbą odkrycia istoty kobiecości, stanowi refleksję nad źródłami kobiecej siły, zgłębia zdolność kobiety do łączenia przeciwieństw, spajania w jedność - różnorodności odczuć i nieskończonych życiowych ról, bycia wyjątkową w indywidualności i solidarności z innymi. Dotyka najczulszych strun kobiecej natury i trudnych zderzeń ze światem, a jednocześnie poszukuje przekazywanych z pokolenia na pokolenie cząstek kobiety, wiążąc z jej naturą w sposób nieodłączny także pierwiastek męski. Wreszcie stanowi próbę odnalezienia siebie i odczucia spełnienia.

Spektakl pt. „Spełnienie wiedźmy” wystawialiśmy w Gostyniu w 2023 roku, natomiast na festiwalu Dzień Dobry Sztuko jeszcze go nie graliśmy. Jakoś nie zdążyliśmy w ubiegłym roku z nagraniem filmu, który byłby podstawą do przyjęcia nas do festiwalu. Kwalifikacje odbywają się właśnie na podstawie nagrań. W tym roku chcieliśmy wykorzystać ubiegłoroczny spektakl – mówi Ewelina Mendyka, autorka scenariusza, która prowadzi MPF. 

Jak grupa teatralna z Gostynia zareagowała na decyzję festiwalowego jury?

Dziękujemy! Nie mamy słów, by wyrazić to, w jaki sposób słowa uznania dodały nam skrzydeł! – napisała „na gorąco”, tuż po ogłoszeniu wyników Ewelina Mendyka na portalu społecznościowym. 

Do tematu wrócimy

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama