reklama
reklama

Zmarł Alojzy Smyczyński, działacz powojennej konspiracji z Gostynia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Zmarł Alojzy Smyczyński, działacz powojennej konspiracji z Gostynia - Zdjęcie główne

Nie żyje Alojzy Smyczyński. Miał 94 lata | foto arch. gostynska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Na gostyńskim cmentarzu parafialnym w najbliższy czwartek zostanie pochowany Alojzy Smyczyński, wieloletni przewodniczący gostyńskiego Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Był żołnierzem wyklętym. Zmarł w niedzielę, 22 października. Miał 94 lata.
reklama

Zmarły mieszkaniec Gostynia był działaczem powojennej konspiracji, przez wiele lat piastował funkcję przewodniczącego gostyńskiego Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Urodził się 10 czerwca 1929 roku w Pępowie. W 1948 roku wstąpił do konspiracyjnej organizacji antykomunistycznej AK „Zawisza”, działającej w Krobi i okolicy. Przez ponad rok pełnił obowiązki sekretarza Komendy Obwodu Krobia w tej organizacji. Grupę żołnierzy wyklętych "Zawiszy" tworzyli młodzi kilkunastoletni chłopcy, najstarszy z nich miał 20 lat.

- Nie podobały mi się kłamstwa historyczne, jakie wówczas były głoszone i troszeczkę ulotkami prostowaliśmy, poprawialiśmy tę historię. Ulotki - drukowaliśmy, pisaliśmy na maszynie. Nieoficjalnie były rozrzucane, wysyłane były listownie do członków PZPR, ale też nie można było ich wysyłać z poczty. Szliśmy na dworzec PKP, wrzucaliśmy do kolei. Wszytsko po to, by zacierać ślady - opowiadał w wywiadzie w mediach pan Alojzy w 2014 r.

 25 lipca 1949 roku został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Gostyniu. Zarzucono mu przynależność do nielegalnego związku AK „Zawisza” i posiadanie broni. Alojzy Smyczyński, kiedy został aresztowany, a potem sądzony w Gostyniu, miał 19 lat. 

- To było w GS w Pępowie, gdzie niewiele wcześniej zacząłem pracować. Wywieziono mnie do Gostynia do siedziby UB, gdzie przebywałem prawie 10 miesięcy. Zarzuty? Wróg Polski Ludowej - dodał.

Sądzony był przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu, który skazał go 11 maja 1950 roku na 7 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie karę złagodzono do 4 lat. Wyrok odsiadywał w więzieniach: w Poznaniu, Wronkach, Potulicach (obóz pracy) i Knurowie (obóz pracy - w kopalni). Zwolniony został 22 kwietnia 1954 roku. Wówczas, jak wielu jego rówieśników z podobnych grup, po wyjściu na wolność przez długi czas miał problemy ze znalezieniem pracy. 

Pan Alojzy nie stronił od aktywności społecznej.

Od 1966 roku należał do gostyńskiego Koła Polskiego Związku Filatelistów. W latach 1974-1979 sprawował funkcję sekretarza zarządu tegoż Koła. Przez wiele lat stał na czele lokalnego koła ZWPOS. Działał też w Gminnej Radzie Seniorów w Gostyniu - CZYTAJ TUTAJ

Gdy tylko panu Alojzemu dopisywało zdrowie, brał udział w obchodach świąt państwowych i lokalnych.

23 czerwca 2009 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej.

Alojzy Smyczyński posiadał ponadto inne odznaczenia: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Więźnia Politycznego Okresu Stalinowskiego i Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Msza święta żałobna odbędzie się w czwartek 26 października 2023 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym pw. błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu, na os. Pożegowo. Następnie śp. Alojzy Smyczyński zostanie pochowany na gostyńskim cmentarzu parafialnym.

Rodzinie Zmarłego składamy szczere kondolencje. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama