reklama
reklama

Afrykański Pomór Świń nadciąga z powiatu rawickiego? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Afrykański Pomór Świń nadciąga z powiatu rawickiego? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Czy trzoda chlewna w powiecie gostyńskim jest zagrożona? | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Nowe ognisko ASF (Afrykański Pomór Świń) potwierdzono niedawno w gospodarstwie w Gierłachowie na terenie gminy Bojanowo, w sąsiednim powiecie rawickim. Tamtejszy lekarz weterynarii wyznaczył już okręg zagrożenia o promieniu 10 km.
reklama

 

Na terenie powiatu rawickiego potwierdzono dodatni wynik Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Ognisko choroby wykryto w Gierłachowie w gminie Bojanowo. Zakażone zwierzęta - 26 sztuk, w tym 2 lochy, znajdowały się w stadzie na terenie jednego z trzech gospodarstw w tejże miejscowości.

- To niewielkie gospodarstwo, w którym hodowano kilkadziesiąt sztuk trzody chlewnej – informował wczoraj dziennikarzy rawicz24 Mieczysław Kowalonek, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu. - W poniedziałek (26 lipca – przyp. redakcji) otrzymaliśmy z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu wyniki. Niestety okazały się one dodatnie. Pojawienie się wirusa choćby w jednym stadzie - niezależnie od wielkości gospodarstwa - skutkuje wyznaczeniem obszaru zapowietrzonego o promieniu co najmniej 3 km od ogniska choroby i obszaru zagrożonego - 7 km poza obszar zapowietrzony.

 

Rozmówca zaznaczył, że obostrzenia dotyczyć będą nie tylko powiatu rawickiego, ale też leszczyńskiego, gostyńskiego i górowskiego. Na takim terenie we wszystkich chlewniach obowiązuje kwarantanna, która w zależności od rozwoju sytuacji może zostać przedłużana. Wszyscy hodowcy są narażeni na restrykcje sanitarne i straty ekonomiczne - tym dotkliwsze, im większa jest liczba hodowanych świń.

 

Afrykański Pomór Świń. Zagrożenie także u nas?

W związku z sytuacją epizootyczną - potwierdzono dodatni wynik w kierunku ASF (Afrykański Pomór Świń) na terenie powiatu rawickiego, starosta gostyński Robert Marcinkowski zwołał wczoraj, 28 lipca posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- W związku z wyznaczeniem ogniska afrkańskiego pomoru świń nr 2021/35 w miejscowości Gierłachowo, powiat rawicki, wyodrębniono 13 miejscowości powiatu gostyńskiego, które znajdują się w promieniu 10 km od ogniska afrykańskiego pomoru świń (obszar zagrożony, sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony) - informuje Janina Świerczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu.

Do zagrożonych miejscowości należą:

  • w gminie Poniec: Dzięczyna, Janiszewo, Poniec, Sarbinowo, Szurkowo, Śmiłowo, Waszkowo, Włostki, Wydawy i Zawada,
  • w gminie Krobia: Karzec, Przyborowo, Ziemlin.
 

Lekarz weterynarii podkreśla też, że określenie obszaru zapowietrzonego oraz zagrożonego, łącznie z mapą wyznaczonych obszarów, nastąpi w drodze Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego, gdyż obszar wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania) przekracza obszar jednego powiatu. Weterynaria sprawuje stały nadzór nad stadami, zwłaszcza w wymienionym wyżej okręgu. Dodatkowo osoby prowadzące gospodarstwa rolne na tym terenie nie mają możliwości sprzedaży zwierząt do momentu wydania odpowiednich decyzji.

­ - W stadach świń oraz u dzików na terenie powiatu gostyńskiego do dnia dzisiejszego (środa, 28 lipca – przyp. redakcji) nie potwierdzono wystąpienia afrykańskiego pomoru świń – stwierdza lek. wet. Janina Świerczyńska, szefowa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gostyniu.

Jednakże ze względu na bliskość ognisk wystąpienie afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu gostyńskiego jest - zdaniem powiatowego lekarza - realne, co pokazuje poniższa mapka:

 

 

Na wczorajszym spotkaniu sztabu kryzysowego w Starostwie zwrócono szczególną uwagę na przekazanie informacji mieszkańcom, aby zwłaszcza w tym okresie, sprawowali odpowiedni nadzór nad zwierzętami domowymi, które wielokrotnie są nosicielami wirusa. Sytuacja dotyczy głównie psów i kotów, które uciekają z miejsca posesji.

Przypomniano również o przestrzeganiu zasad bioasekuracji.

 

Afrykański Pomór Świń. Będzie pomoc?

- My mieliśmy spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w zeszłym tygodniu, w Krobi i Poniecu. Jak się teraz okazuje, to właśnie te gminy są najbardziej narażone na wejście do strefy czerwonej. Mamy nadzieję, że nie będzie u nas pierwszych przypadków ASF ale realia są jakie są. Rozporządzenia o strefach nie ma jeszcze, sytuacja jest dynamiczna - potwierdza Maciej Maciejewski, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gostyniu.

Przewidywany, negatywny wpływ na gospodarkę w przypadku stworzenia stref czerwonych w powiecie niewątpliwie stanie się faktem.

- Po pierwsze, zmiana ceny skupu żywca. Miejscowe zakłady, które skupują trzodę ze strefy czerwonej będą oferowały na pewno gorsze warunki cenowe, bo będą miały ograniczone rynki zbytu takiego towaru. Rolnik z pewnością straci – wyjaśnia M. Maciejewski, będący również doradcą rolniczym w Pępowie. 

O ile w większych hodowlach ten kryzys mógłby się jakoś rozłożyć w kosztach, to małe hodowle będą miały poważne problemy. Dotychczas ogniskami było bardzo dużo chlewni dużych, jednak przykład z bojanowskiej gminy pokazuje, że także w takich niewielkich stadach (26 sztuk w Gierłachowie) ognisko zarazy może powstać.

- Nie ma reguły i to jest problem – dodał rozmówca.

 

Afrykański Pomór Świń. Co dalej?

Na pierwszym spotkaniu w Starostwie przekazano także informacje przedstawicielom kół łowieckich o konieczności niezwłocznego zgłoszenia padłych i upolowanych dzików do badania. Mogą oni zgłosić do Weterynarii zapotrzebowanie na chłodnie do przechowywania zwierzyny.

Kolejne spotkanie, z burmistrzami i wójtami gmin zaplanowano na dzisiaj. Natomiast na terenie gmin planowane są kolejne spotkania z producentami trzody chlewnej.

 

Przypomnijmy, niedawno było podejrzenie ASF na terenie gminy Pępowo, na szczęście sie nie potwierdziło. Czy tym razem powiat będzie miał nadal szczęście i zaraza znowu nas ominie?

Będziemy informować o rozwoju sytuacji.

 

[AKTUALIZACJA, 29.07.21, GODZ. 18]

W Starostwie Powiatowym zorganizowano dzisiaj spotkanie z przedstawicielami gmin  powiatu gostyńskiego, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Gostyniu panią Janiną Świerczyńską oraz przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gostyniu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu poinformowała, że zakazy i nakazy oraz mapka określająca dokładny obszar zagrożony, zostaną określone w rozporządzeniu wojewody. Poproszono, aby za pośrednictwem sołtysów przekazać do właścicieli gospodarstw rolnych informacje dotyczących:

  •  konieczności aktualizacji danych dotyczących ilości posiadanych świń  w gospodarstwach rolnych, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przed możliwością przemieszczania się zwierząt domowych (zwłaszcza psów i kotów) poza obszar gospodarstwa, ponieważ mogą być one nosicielami wirusa,
  •  ewentualnych odszkodowań za wybite z nakazu zwierzęta. Do tej pory nie ma takiej konieczności w przypadku gospodarstw z terenu powiatu gostyńskiego. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym obowiązku stosowania zasad biooasekuracji.
Włodarze gmin, na terenie miejsc wyznaczonych do strefy zagrożonej, zobligowani są do zastosowania oznakowania o tym informującego.

Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomnieli o możliwości składania wniosków przez hodowców trzody chlewnej o refundację 50 % wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na: maty dezynfekcyjne, sprzęty i środki do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, produktów biobójczych, odzieży i obuwia ochronnego, zabezpieczenie budynków w których hodowane są świnie przed dostępem zwierząt domowych. Nabór trwa między 6 a 27 sierpnia  2021r.

Na bieżąco zamieszczane są wszelkie informacje na stronie Weterynarii czyli TUTAJ

Powiatowy Lekarz Weterynarii w  Gostyniu wyraziła chęć spotkania się z sołtysami i osobami zainteresowanymi tym tematem, po wcześniej zorganizowaniu takiego spotkania przez włodarzy gmin.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama