reklama
reklama

Rolnicy ze Strzelec Małych laureatami AgroLigi. Uhonorował ich sam prezydent Andrzej Duda

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Beata i Rafał Andrzejewscy ze Strzelec Małych zostali laureatami krajowymi AgroLigi - jednego z najbardziej prestiżowych konkursów rolniczych w kraju. Wyróżnienie za swoje długoletnie wysiłki w rozwijanie rodzinnego gospodarstwa odebrali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego żony Agaty Dudy podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
reklama

Długa rolnicza droga do sukcesu w AgroLidze

Gdy w 2002 roku państwo Andrzejewscy przejmowali z rąk rodziców pani Beaty gospodarstwo w Strzelcach Małych powierzchnia upraw wynosiła około 20 hektarów. Po prawie 20 latach małżeństwo gospodaruje na ponad 120 hektarach.

- Część ziemi jest dzierżawiona, a część jest naszą własnością. Mamy ponad 110 krów dojnych, a w sumie całe stado liczy prawie 300 sztuk bydła - mówi Rafał Andrzejewski, który pierwsze doświadczenia w branży zdobywał za granicą - podczas stażu w Bawarii oraz rocznego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Na swoich gruntach uprawiają głównie kukurydzę, zboża, lucernę jako pasze zielone oraz buraki - wysłodki, które stanowią bazę paszową dla stada. Część pasz muszą dokupywać, ale to tylko dodatki do karmy, natomiast nadwyżki z produkcji roślinnej potrafią nawet sprzedawać.

W AgroLidze liczy się jedno

Do konkursu AgroLiga 2020 zostali zakwalifikowani po ocenie przeprowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

- Wiosną zeszłego roku przyjechała do nas komisja i nasze gospodarstwo zostało „prześwietlone” pod każdym możliwym kątem: osiąganych wyników, różnych wskaźników. Zebrano wszystkie możliwe dane - tłumaczy R. Andrzejewski.

Jak mówią rolnicy ze Strzelec Małych, w konkursie AgroLigi najważniejsze jest jedno: nieustanny rozwój.

- Przy ocenie naszego gospodarstwa brane pod uwagę było między innymi wykorzystanie funduszy unijnych, począwszy od SAPARD-u poprzez kolejne edycje PROW-ów. Także rozbudowa, wdrażanie innowacji technologicznych - jednym słowem całokształt - mówią Beata i Rafał Andrzejewscy.

W przypadku rolniczej rodziny z gminy Piaski jednym z takich sztandarowych przykładów dążenia do perfekcjonizmu w produkcji rolnej jest będąca na ukończeniu rozbudowa obory mająca na celu poprawę dobrostanu zwierząt, a docelowo pełną automatyzację udoju krów.

Nie ma co ukrywać, że jest brak rąk do pracy w rolnictwie, a nowoczesne gospodarstwa wymagają inwestycji, żeby nadążyć za czołówką krajową czy światową - stwierdzają państwo Andrzejewscy.

Także nie było problemu z przejściem kwalifikacji wojewódzkich AgroLigi. Tym samym zostali uznani za najlepszych w Wielkopolsce i ich gospodarstwo przeszło do etapu krajowego, gdzie byli oceniani przez specjalną kapitułę złożoną z rolników, którzy najlepiej wiedzą, jakie wymagania muszą spełnić biorący udział w ogólnopolskim konkursie mającym niemal 30-letnią historię - to laureaci AgroLigi.

Oprócz laurów w AgroLidze, także medal „Zasłużony dla rolnictwa”

Ceremonia nagrodzenia najlepszych rolników odbyła się 2 lipca w Warszawie. Jeszcze tego samego dnia rano Andrzejewscy byli w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie pani Beata otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Potem przenieśli się do ogrodów Pałacu Prezydenckiego. Ze względu na pandemię formuła uroczystości była uboższa niż przy poprzednich edycjach. Ale i tak rolnicy ze Strzelec Małych nie narzekali.

- Rolnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki. To państwo budujecie potencjał polskiej wsi, czynicie ją nowoczesną i zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe. Zależy mi, by wszyscy byli świadomi, że doceniamy wasz trud i odpowiedzialność - tymi słowami prezydent Andrzej Duda podziękował gospodarzom obecnym na finałowej gali AgroLiga2020.

Beata i Rafał Andrzejewscy otrzymali tytuł laureata krajowego w kategorii Rolnicy AGROLIGA 2020.

- Konkurs AgroLigi jest dla nas podkreśleniem całego wysiłku, rozwoju gospodarstwa na przestrzeni wielu, wielu lat, nawet począwszy od momenty, gdy zostaliśmy właścicielami. Jest to gospodarstwo rodzinne, w tej chwili gospodarujemy wspólnie z synem - mówi rolnicze małżeństwo ze Strzelec Małych.

Co to jest AgroLiga?

Konkurs AgroLigii pozwala na prezentację dorobku rolnictwa i firm funkcjonujących w tym obszarze z terenu poszczególnych województw. Laureatami wojewódzkimi są rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swą działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Konkurs jest promocją oraz wyróżnieniem gospodarstw i firm z branży rolnej, które funkcjonują na rynku regionalnym, a uzyskanie tytułu laureata ogromnym sukcesem i prestiżem.

Konkurs AgroLiga składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i krajowego. Pierwszy etap jest przeprowadzany przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, gdzie wybierani są laureaci z poszczególnych województw. Następnie wszyscy Mistrzowie w obu kategoriach z poszczególnych województw rywalizują między sobą o tytuł Krajowego Mistrza AgroLigi. Zwieńczeniem konkursu jest gala w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie poznajemy laureatów konkursu krajowego. 

Etap wojewódzki konkursu finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama