Reklama

Byłoby rzeczą złą, gdybyśmy zaczęli majstrować przy stawach

Opublikowano: 9 lipca 2016 10:49
Autor:

Byłoby rzeczą złą, gdybyśmy zaczęli majstrować przy stawach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

O dofinansowanie na rekultywację aż czterech stawów w gminie Pępowo będzie ubiegał się samorząd.

Pieniędzmi właśnie na takie cele będzie dysponowała Lokalna Grupa Działania. – Nie jest bogato, raczej biednie. Środki, które otrzyma LGD są mniejsze, jak w poprzednim rozdaniu. Niektóre lokalne grupy nic nie dostały, bo decydowała ich strategia działania. Dla grupy w Pępowie, do której należy w tej chwili sporo, bo 13 gmin, przeznaczone jest około 9 milionów złotych – tłumaczył wójt Stanisław Krysicki radnym podczas sesji.

Jak wyjaśniał, połowa tych środków musi być przeznaczona na tzw. innowacyjność dla przedsiębiorców. Druga część, czyli ok. 4,5 miliona złotych trafi do gmin na ochronę środowiska (na ochronę krajobrazu - między innymi melioracja, zadrzewienia oraz na odnawialne źródła energii).

– Tych pieniędzy za dużo nie ma, stąd też około 2 milionów złotych przeznaczone będzie na renowację 40 zbiorników wodnych o pojemności 120 000 metrów sześciennych, 250 000 złotych na zadrzewianie, 250 000 złotych na meliorację i na oczyszczanie odkopywanie rowów melioracyjnych ok. 50 000 złotych – wyliczał Stanisław Kryicki.

Możliwe będzie również wykorzystanie środków na ocieplanie budynków. Samorząd pępowski ma w planach rekultywację czterech stawów: dwóch w Krzekotowicach, jeden w Wilkonicach i „Kołek” w Babkowicach. Na dwa pierwsze gotowa jest już dokumentacja, lada dzień będzie kolejna dla Wilkonic, a na ostatni będzie zlecona.

– Pierwszy konkurs na renowację ma być ogłoszony w drugim półroczu tego roku. Dlatego wstrzymamy się z realizacją projektu w Krzekotowicach z własnych środków, bo jest szansa na dotację. Jeśli jeszcze udałoby się Wilkonice włączyć, dostaniemy nie na całość, ale około sześćdziesiąt procent. Byłoby rzeczą złą, gdybyśmy zaczęli majstrować przy tych stawach tracąc możliwość pozyskania pieniędzy – podkreślał włodarz.

Dodał, że będzie jeszcze drugi nabór wniosków, wtedy można by pozyskać wsparcie na „Kołek”. – Gdybyśmy te 4 stawy zrobili, to zbiorniki byłyby odnowione. Być może także Babkowice „załapią” się na ocieplenie świetlicy, gdyby konkurs ogłoszono w przyszłym roku, czy jesienią tego, to z projektem, który mamy, pójdziemy po pieniądze – zapowiedział.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.