Reklama

Co ze święconką? Jakie są zasady celebracji Wielkiego Tygodnia? Kuria zdecydowała

Opublikowano: 23 marca 2021 05:00
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Adobe Stock

Wielki Piątek | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za niecały tydzień w kościele katolickim rozpocznie się Wielki Tydzień - bardzo ważny czas przed Zmartwychwstaniem Pańskim. Kuria Metropolitarna Archidiecezji Poznańskiej wysłała do księży dokument przygotowany 17 marca, który zawiera zalecenia na Wielki Tydzień i Wielkanoc w 2021 r.

Reklama

Za kilka dni celebracja Wielkiego Tygodnia. W czasie jego trwania rozpocznie się tzw. Triduum Paschalne. To niezwykle ważne trzy dni dla katolików. Triduum to trzydniowa liturgia, która rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a kończy się w wieczór Niedzieli Zmartwychwstania. W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami wprowadzonymi przez organy władzy, kuria Archidiecezji Poznańskiej wydała komunikat w sprawie liturgii Wielkiego Tygodnia w 2021 r.

 

Kuria Metropolitarna Archidiecezji Poznańskiej wysłała do księży dokument, przygotowany w ubiegłym tygodniu, który zawiera zalecenia na Wielki Tydzień w 2021 r. Wiele wskazuje na to, że mimo trzeciej fali pandemii kościoły pozostaną otwarte, choć z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarnych. W tym roku wprowadzono szereg zmian w liturgii Triduum Paschalnego. Nie będzie obmycia nóg czy ucałowania krzyża. Święconka będzie możliwa, ale głównie na dworze. 

 

Jakie zasady mają obowiązywać w tym roku w kościołach w Wielkim Tygodniu?

 

Do jego rozpoczęcia pozostał niecały tydzień. W czasie trwania Wielkiego Tygodnia najważniejsze trzy dni dla katolików - Triduum Paschalne. Liturgia ta rozpoczyna się w Wielki Czwartek, a kończy się w wieczór Niedzieli Zmartwychwstania.

W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd kuria Archidiecezji Poznańskiej wydała komunikat w sprawie liturgii Wielkiego Tygodnia w 2021 r. Zawarte w dokumencie zasady są aktualne w czasie obowiązywania obecnych przepisów sanitarnych, które zostały ustanowione przez organy władzy. Kuria zastrzega jednak, że w przypadku zmiany tych przepisów, wierni powinni dostosować się do nowych regulacji.

Wielkanoc 2021 - Wielki Tydzień

 

Według zapowiedzi ekspertów szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa przebiegać będzie na przełomie marca i kwietnia. To właśnie wtedy wypada Wielkanoc. Wydanie odpowiednich przepisów na Wielki Tydzień również zbiegło się ze wzrostem liczby chorych i hospitalizowanych. Niedawno biskupi wydali komunikat, w którym zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyli w niedzielnej mszy i korzystali z sakramentu pokuty - CZYTAJ TUTAJ. 

 

Nie wiadomo, czy do Wielkanocy w kościołach coś się zmieni i obowiązywać będą inne obostrzenia sanitarne? Najprawdopodobniej liturgia Triduum Paschalnego będzie obchodzona według zasad przesłanych do księży Archidiecezji Poznańskiej. Komunikat podpisany przez biskupa pomocniczego Szymona Stułkowskiego oraz kanclerza kurii ks. Ireneusza Dosza składa się z czterech części, w których zawarto najważniejsze zasady dotyczące Wielkiego Tygodnia.

 

Wielkanoc 2021 - Bez obmycia nóg

 

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. W tym roku możliwe będzie pokropienie palm. Z kolei zrezygnowano z obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek.

W Wielki Piątek zmieniono formę adoracji krzyża. W tym roku wierni będą mogli adorować krzyż poprzez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Zakazane jest ucałowanie krucyfiksu. Kuria zaleca księżom, aby tego dnia nie budowali katafalku, na którym tradycyjnie był kładziony krzyż do adoracji. Kuria informuje, by w Wielki Piątek do uroczystej modlitwy powszechnej dodane zostało wezwanie „Za udręczonych w okresie epidemii”.

 

Wielkanoc 2021 - Święconka

 

W Wielką Sobotę zwykle odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów. W przeciwieństwie do ubiegłorocznej Wielkanocy, w tym roku przepisu pozwalają na zorganizowanie święconki. Może się ona odbyć w zgodzie z obowiązującymi zarządzenia sanitarnymi. Obrzęd, zgodnie z zachętami kurii, ma odbywać się częściej lub na dworze, przy zachowaniu odpowiednich odległości. Święcenie potraw w okresie pandemii łatwiejsze jest w mniejszych miastach lub w wioskach. Jakie pomysły mają proboszczowie? Będą objazdowe "święconki"?

 

Wielkanoc 2021 - Wigilia Paschalna

 

Liturgia Wigilii Paschalnej może rozpocząć się od poświęcenia ognia na dworze, zaś podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych księża mogą pokropić wiernych świeżą wodą święconą. Co z procesją rezurekcyjną? Może się odbyć wewnątrz świątyni lub poza nią.

- Wprowadzenie tych zmian jest zrozumiałe. Tak naprawdę do ostatniej chwili będziemy podejmować decyzje o tym, jak będą wyglądały liturgie w poszczególnych dniach Triduum. Nie chodzi o to, by znaleźć lukę prawną, bo przestrzegamy reżimu. Chcemy tylko zapewnić wiernym komfort psychiczny, fizyczny i duchowy. Jest to możliwe. Robi się cieplej, dlatego część działań duszpasterskich możemy odprawić na zewnątrz - przekonuje proboszcz jednej z parafii w Wielkopolsce.

 

Wielkanoc 2021 - będą transmisje?

 

W Wielki Czwartek w katedrze poznańskiej odbędzie się Msza Krzyżma. Podczas niej abp Stanisław Gądecki poświęci oleje chorych i katechumenów. Msza odbędzie się o godz. 10, a udział w niej będzie mogło wziąć po dwóch kapłanów z dekanatu, po jednym kapłanie z działających na terenie diecezji zakonów, a także członkowie kapituły katedralnej czy wychowawcy seminaryjni. Po liturgii przewidziano możliwość odbioru olejów dla dekanatów pozapoznańskich. Proboszczowie poznańskich parafii odbierać je będą w pozostałe dni Triduum Paschalnego.

Nadal obowiązują zarządzenia dotyczące działania duszpasterstwa w pandemii z 13 października 2020 r. Najprawdopodobniej kolejne zarządzenie zostanie wydane bliżej Wielkanocy. Obecnie obowiązujący limit wiernych w kościołach to 1 osoba na 15 m2. W grudniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zwiększenie limitu wiernych w świątyniach. Prośba pozostała bez odpowiedzi. Kuria zachęca też, by proboszczowie organizowali transmisje liturgii w mediach społecznościowych. Jest to propozycja dla wiernych, którzy, ze względu na stan zdrowia oraz obawę przed zarażeniem, pozostaną w domach.

Celebracje Triduum Paschalnego w katedrze poznańskiej będą transmitowane przez Radio Emaus i TVP Poznań. W Wielki Czwartek o 17.30, w Wielki Piątek o 17.00 oraz w Wielką Sobotę o 22.00.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    !!!

    A mnie zastanawia, jakie decyzje zapadną w diecezji kaliskiej, w której jest Pogorzela. Na razie wygląda to tak, że i tak pełno ludzi, bez maseczek też, przychodzi do kościoła. Nie ma dystansu między ludźmi, nikt na to zwraca uwagi, księża tego w ogóle nie pilnują. Dzieci komunijne MUSZĄ być na każdym nabożeństwie, mszy, spotkaniach, dotyczy to również młodzieży do bierzmowania. Nie mają żadnego zrozumienia do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Szkoły zamknięte, firmy padaję, restauracje itp. zamknięte, a kościoły są bez żadnej kontroli. A na pewno ten w Pogorzeli. Wiem, że niektóre parafie rzeczywiście starają się przestrzegać zasad, ale nie dotyczy to Pogorzeli. Czy ktoś wreszcie się tym zainteresuje?!

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Ja

    No covidu nie ma, 5G nas zabije a ziemia jest płaska, w jakim my świecie żyjemy ze pod sklepem ludzie są bardziej wiarygodni dla innych niż lekarze? Przydał by się narodowy test inteligencji żeby wiedzieć z kim ma się do czynienia na codzień.