Reklama

Na "pierwszy ogień" szczepień poszło prawie 800 pracowników oświaty

Opublikowano: 21 lutego 2021 16:15
Autor: Bogdan Bujak | Zdjęcie: Fotolia

Zgodnie z deklaracjami rządy nauczyciele i pozostali pracownicy oświaty mają być szczepieni szczepionką AstraZeneca | foto Fotolia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niemal 50% nauczycieli i pracowników szkół w powiecie gostyńskim uprawnionych do szczepienia w I turze (rejestracja trwała do 10 lutego) zgłosiło chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Czy jest to dużo czy też mało - różnie można patrzeć na tę sytuację. Mimo że zaledwie dzisiaj podane zostały pierwsze dawki szczepionki osobom z I tury, zakończyła się już rejestracja dla kolejne grupy pedagogów.

Reklama

Na niedzielę, 21 lutego na podanie pierwszej dawki szczepionki zgłosić się mieli zarejestrowani nauczyciele i pracownicy oświaty m.in. z gmin Piaski, Poniec. Z kolei przykładowo w gminie Pępowo rozpoczęcie szczepień zaplanowano na środę, 24 lutego. W przypadkach niektórych samorządów natomiast daty pierwszych szczepień w oświacie nie są jeszcze znane.

- Tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski. Zależy nam, aby nauczyciele zostali w miarę możliwości jak najszybciej zaszczepieni, co pozwoli na bezpieczny powrót uczniów do szkół - czytamy w komunikacie na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu. 

Przypomnujmy, zgodnie z wytycznymi Narodowego Programy Szczepień przeciwko COVID-19 w do szczepienia w I turze uprawnione były osoby prowadzące zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych: nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela i pomocy wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych  (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych, kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Natomiast w rozpoczętej w poniedziałek, 15 lutego, a zakończonej w czwartek, 18 lutego II turze rejestracji nauczycieli na szczepienia przeciwko COVID-19 z możliwości zgłoszenia do zaszczepienia skorzystać mogli:

- nauczyciele wszystkich szkół i placówek do 65 roku życia, w tym również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni

- nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach do 65 roku życia.

Na szczepienie mogły zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003. Zgodnie z deklaracjami rządzacych nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej mają mieć możliwość zaszczepienia się w późniejszym terminie. 

W II turze, analogicznie jak przy rejestracji podczas I tury, nauczyciele zgłaszali się do dyrektora szkoły, placówki oświatowej. Następnie wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekazywał za pośrednictwem do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ostatecznie zgłoszenie trafiało do szpitala węzłowego, przypomnijmy w naszym przypadku jest to Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyniu, który kontatkował się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.

W naszym powiecie w I turze uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 było 781 osób, z czego gotowość do zaszczepienia się wyraziło 385 nauczycieli i pracowników oświaty (stan na 15.02.2021 r.).

Gmina

Liczba pracowników oświaty uprawnionych do szczepienia przeciwko COVID-19 w I turze

Liczba zgłoszeń

Procent zgłoszeń w stosunku do ogólnej liczby uprawnionych

Gostyń

329

154

46,8%

Krobia

144

68

47,2%

Piaski

79

49

62,2%

Poniec

60

26

43,3%

Pępowo

54

23

42,6%

Borek Wlkp.

71

42

59,15%

Pogorzela

44

23

52,3%

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Michu

    Szczepic bo to nie ktore to wsciekle

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

    Marianna

    Może byscie się zainteresowali syfem jaki panuje na plantach? Z koszy się wylewa smieci rozrzucone po całym parku. Ktoś te kosze opróżnia? Ktoś tam sprząta?