Reklama

Rolnik na zleceniu ubezpieczony w KRUS i ZUS

Opublikowano: 5 lutego 2015 09:11
Autor:

Rolnik na zleceniu ubezpieczony w KRUS i ZUS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jesteś rolnikiem i czasem dorabiasz sobie, pracując na umowę zlecenie? Od tego roku nie będziesz musiał rezygnować z ubezpieczenia w KRUS. Nowy rok niesie ze sobą bowiem ciekawe zmiany w przepisach prawa. Jeszcze w ubiegłym roku rolnicy, którzy podejmowali się pracy w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, na czas świadczenia pracy musieli ubezpieczać się w ZUS-ie. Nowelizacja przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników i domowników od 1 stycznia tego roku daje możliwość pozostania w KRUS-ie.

Jednocześnie można bowiem podlegać ubezpieczeniu w ZUS-ie i KRUS-ie. Trzeba jednak spełnić warunek: miesięczny przychód wynikający z tego zatrudnienia nie może być wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia, a więc 875 zł. Należy także tę kwestię zgłosić w placówce KRUS. – Może mieć to wpływ na prawo świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny. Niezgłoszenie tego faktu na bieżąco może skutkować ustaniem ubezpieczenia z okresem wstecznym oraz poniesieniem kosztów leczenia – tłumaczy Aneta Terakowska – Otto, kierownik Oddziały Terenowego KRUS w Gostyniu. To nie wszystko. Nowy przepis dotyczy także lat minionych. To oznacza, że osoby, które przed 2015 r. podejmowały pracę w ramach umowy zlecenie i automatycznie zostały wyłączone z ubezpieczenia przysługującego rolnikom, mogą do Kasy złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym w okresie wykonywania tych umów. Czas na to mają do 30 czerwca. – Gro rolników, którzy dostali ulotki o tej zmianie, przychodzą i pytają o możliwość powrotu. Zainteresowanie jest spore – wyjaśnia kierownik gostyńskiego oddziału KRUS.

Wartość kwot minimalnego wynagrodzenia (w tym za lata poprzednie) dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/wynagrodzenia/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 lat temu | ocena +1 / -0

    kwakr

    Ciekawe jak ma się ten przepis do czasu żniw, gdzie rolnicy którzy mają kombajny zbożowe koszą zboże tym co nie mają, za kasę oczywiście ! ;D Założę się o moją pensję (2300) że ŻADEN ! nie zgłasza iż taki dochód miał miejsce !

  • 6 lat temu | ocena +0 / -1

    xxx

    Trzeba jednak spełnić warunek: miesięczny przychód wynikający z tego zatrudnienia nie może być wyższy niż połowa minimalnego wykształcenia... czy wynagrodzenia?