Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Dobrowolnie zrzucił sutannę

› Aktualności 5 miesięcy temu    26.08.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 65 ocen 22 / 100%
A A A
Gostyń. Święta Góra. Ks. Paweł Bogdanowicz odszedł z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.Gostyń. Święta Góra. Ks. Paweł Bogdanowicz odszedł z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. fot. arch. gostynska.pl

Ks. Paweł Bogdanowicz odszedł z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. Na niedzielnych mszach świętych, w ogłoszeniach parafialnych, podano komunikat na ten temat. Księża prosili o modlitewne wsparcie duchowego w życiu, na jakie się zdecydował. W intencji ks. Bogdanowicza podczas nabożeństwa odmówiono "Pod Twoją obronę".

Wieści o tym, że ks. Paweł Bogdanowicz - postać niekonwencjonalna wśród duchownych, znany przede wszystkim młodzieży, z którą miał bardzo dobry kontakt - rezygnuje z kapłaństwa, krążyły w Gostyniu i okolicy od kilku tygodni. Kiedy pod koniec lipca poprosiliśmy przełożonego filipinów - ks. Marka Dudka o oficjalne oświadczenie w tej sprawie, usłyszeliśmy, że na to jest jeszcze za wcześnie. Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri nie była jeszcze gotowa.

- Wtedy nie była jeszcze znana decyzja ks. Pawła Bogdanowicza, wobec kryzysu, który przeżywał - potwierdził nam ks. Dariusz Dąbrowski COr., proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Świętogórskiej.

Dziś można powiedzieć, że ks. Paweł Bogdanowicz dobrowolnie zrezygnował z życia kongregacyjnego i kapłańskiego. - Ze smutkiem informujemy, że nasz współbrat ks. Paweł Bogdanowicz podjął decyzję o porzuceniu stanu kapłańskiego i odejściu z naszej kongregacji. Decyzję tę przyjęliśmy z wielkim bólem i prosimy o modlitwę za naszego współbrata i całą kongregację - to usłyszeli wierni, uczestniczący w niedzielnych mszach św. na Świętej Górze.

Wiadomo, że była to wyłącznie decyzja kapłana. - Nasze relacje z nim w tym momencie już ustały - wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzem proboszcz świętogórskiej parafii.

Więcej w jutrzejszym „Życiu Gostynia”

+ 22 głosów: 22 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (65)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Zenek
2 miesiące temu ocena: 80%  65
"I runął, a upadek jego był wielki" Mt 7, 27. A teraz widzimy owoce jego "służby"... bo po "owocach ich poznacie" Żal zwiedzionych i tych, którzy mu przyklaskują... nie chciałbym, gdy kiedyś pobłądzę mieć takich poklepywaczy przy sobie...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sowa
4 miesiące temu ocena: 59%  64
Jezeli odszedł z kapłanstwa dla kobiety.To ogromny szacunek dla pana Pawła.Nie bedzie żył w kłamstwie i obłudzie .I swojej ukochanej nie kaze też tak żyć.Nie znam pana, panie Pawle ale życzę szczęścia i morza miłości.Powodzenia i siły aby przetrwac ten czas.Za chwilę ludzie zapomną i bedziecie mogli cieszyc się swoją miłością.Niech Bóg ma Was w swojej opiece.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Katolik
4 miesiące temu ocena: 40%  63
Szatan zwiódł Kapłana.To wielka strata dla Kościoła i osobista dla Księdza.Jak można chodzić do kościoła cieszyć się z nieszczęścia Księdza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ OPOCJA
5 miesięcy temu ocena: 63%  62
Człowiek jest tylko człowiekiem, facet facetem a biologii się nie oszuka. Tak moi drodzy ślepi towarzysze życia na Ziemi, NIKT natury i biologii nie oszuka, oszukiwać mogą Nas księża że jako mężczyźni przyjmują celibat. On miał odwagę i szacunek za to!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wiara
5 miesięcy temu ocena: 79%  61
Wielki szacunek dla tego człowieka...lepiej zrzucić sutanne niż oszukiwać...Nie mi rozgrzeszac
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mateusz
5 miesięcy temu ocena: 75%  60
Niech jeszcze mówiła o tym w radiu albo telewizji wielka sensacja. Pan Paweł postąpił bardzo dobrze uwolnił się od tego stowarzyszenia nie wspólnoty. Dajcie mu żyć a nie pisać o tym wszędzie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ smutna
5 miesięcy temu ocena: 64%  59
Duszpasterstwo Młodzieży Oratoryjnej już nie będzie takie samo bez księdza Pawła
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Buli
5 miesięcy temu ocena: 45%  58
W takich sytuacjach przychodzi czas prawdy: kto chodził dla księdza, a kto formować swoją duchowość. Niestety ta formacja duchowa została mocno nadszarpnięta. Potrzeba Wam teraz prawdziwego kapłana, który będzie umiał Was poprowadzić i wszystko zepsute naprawić.
~ ja
5 miesięcy temu ocena: 64%  57
może wyjedzie do Stanów , zostanie pastorem :/ pieknie bedzie śpiewał gospel, polonia dolarem sypnie .Wszystko zakończy sie szęśliwie .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do Jasiek, Aga
5 miesięcy temu ocena: 69%  56
Racja przeciez na mszy tez padlo nazwisko i ksiadz... Ludzie nie znaja sie a pisza bzdury. Jeśli ma byc szczesliwy, niech bedzie bez sutanny... pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aga
5 miesięcy temu ocena: 77%  55
Uważam, że tego rodzaju artykuł nigdy nie powinien zostać opublikowany bo to stanowi istotne naruszenie prywatności. Jakim prawem ktoś próbuje ingerować w osobiste życie Pawła. To może zacznijmy publikować na wszelkiego rodzaju portalach i w prasie informacje o każdym rozwodzie, bo przecież to sytuacja adekwatna do tej... Pojawia sie jeszcze pytanie o Rodo!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jasiek
5 miesięcy temu ocena: 47%  54
Iiii tam... ja tu nie widze żadnych szczegolow z zycia prywatnego ksiedza. Wiec Aga chyba nie umiesz czytac ze zrozumieniem. Caly czas jest duchownym
~ Gostyniak
5 miesięcy temu ocena: 67%  53
Dobrze zrobil
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Głogówko
5 miesięcy temu ocena: 71%  52
Czytają te komentarze to pewnie były ksiądz Paweł utwierdza się iż podjął słuszną decyzje. Posługa Boża w takim środowisku katolickim które zionie głównie jadem to nic przyjemnego.Widzę że nam najlepiej wychodzi świadczenie w oczy,a poza oczy to rąbanie przysłowiowych 4 liter. Serce nie sługa,każdy jest kowalem swojego losu,jak sobie pościelisz tak się wyspisz,kierując się tymi powiedzeniami podjąłeś słuszną dla siebie i najbliższej Tobie osobie decyzje.Pozdrawiam i życzę szczęścia,powodzenia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia
5 miesięcy temu ocena: 55%  51
Nikt nie jest idealny. Filipini powinni się zastanowić nad formowaniem młodych księży. Hulaj dusza co widać było na księdza Pawła Instagramie czy fecebboku...i nikt z Filipinów tego nie widział ewidentnie coś wisiało w powietrzu. Dla mnie ten ksiądz to ksiądz celebrytka lubił robić wokół dużo szumu. [...]
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ka
5 miesięcy temu ocena: 70%  50
Ujęłaś do dokładnie w punkt. Też nie mogłem zrozumieć tego "powołania". A co do Filipinów, to ...
~ Gsotynianka
5 miesięcy temu ocena: 78%  49
Jego życie jego sprawa. Ja osobiście popieram jego decyzje. To ze wybrał życie świeckie od duchownego to nie ma w tym nic dziwnego. Lepsze to niz prowadzenie podwójnego zycia. Jakie jest popularne wśród kapłanów. Według mnie jeżeli ktos ma dziecko(mowie ogolnie) nie powinien zostawać księdzem powinno byc to zakazane, bo z jakiej racji mamy go utrzymywać. Powinien ponieść odpowiedzialność i tyle. Wracając do ks. Pawla, to nie od pierwszy i nie ostatni, który wystąpił. Życzę mu zdrowia, szczęścia i miłości. A ludzie pogadaja i przestaną tyle.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
5 miesięcy temu ocena: 50%  48
księdzem zostanie już na wieczność. Nie można tego cofnąć. Ja osobiście życzę mu wszystkiego dobrego ale jestem negatywnie zaskoczona tym co zrobił. Moim zdaniem zawiódł Boga bo przecież składał przysięgę, całą kongregacje i parafian. Ludzie w niego wierzyli. W kościele był człowiekiem do którego się chciał podejść bo był taki życzliwy, poza kościołem nie wiem, ale po zdjęciach widać że był za mocno frywolny...jak na księdza. I może to są te skutki...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bart
5 miesięcy temu ocena: 84%  47
Skromnością jako ksiądz nie grzeszył.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ???
5 miesięcy temu ocena: 20%  46
A dokładnie Brat co masz na myśli ?
~ Grzegorz
5 miesięcy temu ocena: 77%  45
Niepotrzebny jest ten artykuł. To tylko szukanie sensacji. Nie dojrzał do kapłaństwa, więc odszedł. Z dwojga złego to już lepsze, niż gdyby miał babę na boku, dzieci, a nawet wnuki, jak wielu księży, [...] To tylko zgorszenie dla parafian.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytający
5 miesięcy temu ocena: 31%  44
Piszesz Grzegorz, ze artykół niepotrzebny. A Ty nie szukasz sensacji dopisujac to info o ksiedzu z Pogorzeli??? Weś sie zastanow i spojrz na siebie
~ Istota kapłaństwa
5 miesięcy temu ocena: 72%  43
"W październiku minie czterdzieści lat odkąd św. Jan Paweł II przemawiał w Filadelfii do amerykańskich księży. Było to w roku 1979, który wieńczył dekadę, w której Kościół doświadczył masowych odejść z kapłaństwa – tysiące mężczyzn porzuciło kapłaństwo z powodów zarówno poważnych jak i błahych. Ojciec Święty stwierdził wtedy dosadnie: Kapłaństwo jest wieczne – tu es sacerdos in aeternum – nie zwraca się raz przyjętego daru. Nie może być tak, że Bóg, który dał impuls, by ktoś powiedział „tak”, teraz chce usłyszeć „nie”. "W 1979 roku Jan Paweł II zwrócił szczególną uwagę na osoby odchodzące z kapłaństwa. W swoim pierwszym „liście do kapłanów na Wielki Czwartek”, opublikowanym sześć miesięcy przed przemówieniem w Filadelfii: „[Kapłan] decyduje o życiu w celibacie dopiero po tym, jak osiągnie mocne przekonanie, że Chrystus daje mu ten dar dla dobra Kościoła i innych ludzi. Dopiero wtedy zobowiązuje się do bezżennego życia aż do śmierci. Oczywiste jest, że taka decyzja zobowiązuje nie tylko na mocy prawa ustanowionego przez Kościół, ale także na mocy osobistej odpowiedzialności. Chodzi tu o to, aby dotrzymać słowa danego Chrystusowi i Kościołowi. Dotrzymanie słowa jest jednocześnie obowiązkiem i dowodem wewnętrznej dojrzałości kapłana; jest wyrazem jego osobistej godności. Kapłan daje temu dowód, gdy dotrzymuje obietnicy danej Chrystusowi, to jest jeśli trwa w podjętej świadomie i dobrowolnie decyzji o pozostawaniu w celibacie przez całe życie, pomimo że napotyka trudności, poddawany jest próbom, czy narażany na pokusy, czyli doświadcza tych rzeczy, które nie omijają kapłanów, tak jak nie omijają żadnego chrześcijanina”.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kk
5 miesięcy temu ocena: 86%  42
I wszystko w temacie:) Dziękujemy za wyjaśnienie. Ludziom to było potrzebne.Bóg zapłać:)
~ katolik...
5 miesięcy temu ocena: 64%  41
Pogubił się chłop, był za bardzo aktywny nie tam gdzie powinien. Szkoda tej dziewczynki, bo to przy nim dziecko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adgam
4 miesiące temu ocena: 80%  40
czemu szkoda.Nie oceniajmy.Bo nie od Nas to zależy.....Są razem....kochaja się i będzie i szczęścia.
~ Tt
5 miesięcy temu ocena: 50%  39
[...] Ludzie to takie zwierzęta z dużymi mozgami... To samica wybiera samca którym jest zainteresowana...
~ Ja
5 miesięcy temu ocena: 64%  38
Jakiej dziewczynki?
~ .......
5 miesięcy temu ocena: 74%  37
dokładnie, w końcu jest 17 lat młodsza od niego
~ Bóg tak chciał
5 miesięcy temu ocena: 64%  36
Każdy jest kowalem własnego losu, nic nam do tego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ OPOCJA
5 miesięcy temu ocena: 57%  35
Nie złamał ślubów ponieważ Filipini ich nie składają, ludzie najpierw poczytajcie o tym co piszecie zamiast gadać głupoty.
~ Tt
5 miesięcy temu ocena: 60%  34
Taak bóg tak chciał... Najpierw chciał żeby został księdzem a potem chciał żeby śluby kapłańskie złamał... Wszystko wina Boga bóg
~ Mamamia
5 miesięcy temu ocena: 83%  33
Żal mi go... wybór Napewno nie był łatwy i Napewno myślał co robić... co by nie zrobił byłoby źle... Jeśli się zakochał .. chwała mu za to , że dziewczyna nie zostanie ze złamanym swrcem. Myślę że do kapłaństwa już nie wróci... jego ekspresja nie pasuje do kanonów naszego kościoła katolickiego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ....
5 miesięcy temu ocena: 88%  32
[...] ludzie ogarnijcie się. To jego życie A nie wasze więc dajcie facetowi spokój
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piotr
5 miesięcy temu ocena: 91%  31
A wyraził zgodę na publikacje wizerunku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jolka
5 miesięcy temu ocena: 76%  30
Chyba od miesięcy [...] Słabe ucho macie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
5 miesięcy temu ocena: 70%  29
Gdzie diabeł nie może tam babe pośle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anon
5 miesięcy temu ocena: 85%  28
ale beka xD
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XXX
5 miesięcy temu ocena: 93%  27
NIE NAM GO OCENIAĆ. PO PROSTU PO RAZ PIERWSZY SIĘ ZAKOCHAŁ W DZIEWCZYNIE, A PRZECIEŻ , TO TYLKO CZŁOWIEK. KIEDY MINIE ZAUROCZENIE , TO ŻAL MI GO . CODZIENNOŚĆ DA MU POPALIĆ. PRZYJDZIE ROZGORYCZENIE.SAMI WIEMY JAK WYGLADA SZARE ŻYCIE.ON O TYM JESZCZE NIE WIE.DZIECI W PRZEDSZKOLU GO UWIELBIAŁY.PIĘKNIE IM OPOWIADAŁ O BOGU.BARDZO MI GO SZKODA.NIECH BÓG MA GO W OPIECE.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
5 miesięcy temu ocena: 58%  26
Jakbyście go znali osobiście, to byście wiedzieli jaki jest. Piszecie głupoty nie wiedząc o nim praktycznie nic. Większość waszych informacji to gazety i internet. Nic poza tym. Prywatnie jest akurat fajnym człowiekiem i można z nim normalnie porozmawiać. Celibat? Śmieszna rzecz, w Stanach są pastorzy gloszacy Słowo Boże i mają dzieci, żony, rodziny i jakoś nikt nie ma o to pretensji. Tylko my głupie polaczki.. Zawsze w dup... źle. Nie pozdrawiam
~ Xx
5 miesięcy temu ocena: 92%  25
Akurat on nie pierwszy... :)
~ Kasia
5 miesięcy temu ocena: 80%  24
Szacunek za odwagę i życie w prawdzie, która w dzisiejszych czasach jest trudna..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ivet
5 miesięcy temu ocena: 76%  23
Zawsze byłam za tym , by każdy umiał przyznać się . Jest tylko człowiekiem , jak każdy znas , nie nam oceniać innych . Czy życie kapłańskie nieuczy nas miłości do bliźnich Szacunek za odwagę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dar
5 miesięcy temu ocena: 57%  22
Ale już się ustawił.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
5 miesięcy temu ocena: 88%  21
Bóg wybacza grzech. Bóg nie ukarze za miłość. A wy nie jesteście Bogiem, ani bez grzechu, żeby człowieka oceniać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do biskupa
5 miesięcy temu ocena: 88%  20
Przeczytaj dobrze co piszą ludzie.. I dobrze rozważ wszystko No fakt z tymi slubami bo nie którzy się po sąda piegaja o rozwody i to bym im ułatwiło. Wszytko jak by było z góry że są nie ważne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dobry człowiek.
5 miesięcy temu ocena: 76%  19
To biskup by musiał wszystkie śluby u nie waznic...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jprd
5 miesięcy temu ocena: 27%  18
Slownik ortograficzny sie kłania
~ Anioł stróż
5 miesięcy temu ocena: 42%  17
To śluby i wszystko też powinno być nie zgodne z Kościołem. I powinny być i się nie liczą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ x
5 miesięcy temu ocena: 54%  16
To smutne, jak łatwo można zrezygnować z Tego w którego się wierzy...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eaea
5 miesięcy temu ocena: 95%  15
Nie zrezygnowal z wiary, tylko z kapłaństwa. Zawsze lepiej tak, niż żyć w kapłaństwie a oszukiwać jak niejeden ksiadz.
~ Katol
5 miesięcy temu ocena: 67%  14
Jedyne co możemy zrobić, to modlić się za niego, bo działał pod wpływem impulsu i euforii. Czar pryśnie, a konsekwencje niestety pozostaną, szkoda go, bo nie wie co zrobił.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jula
5 miesięcy temu ocena: 60%  13
Moherki pocieszone, że plotka została potwierdzona. Na miejscu gazety wyłączyłabym komentarze, zostawmy człowieka w spokoju. Brawo za odwagę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ edi
5 miesięcy temu ocena: 77%  12
Doceniam Jego decyzję i to że potrafił publicznie się przyznać a nie jak większość ukrywać podobne fakty i dalej spełniać /pracować/ posługę przy ołtarzu.Życzę Ci długich i szczęśliwych lat a to co piszą moherowe berety to miej to wiesz dobrze gdzie.Pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NIck
5 miesięcy temu ocena: 93%  11
Ale on się do niczego PUBLICZNIE nie przyznał, bi nie musiał. Wiecie co to znaczy PUBLICZNIE? Chyba nie. Nie jest też "swiety"
~ marta
5 miesięcy temu ocena: 76%  10
Popieram, jestem tego samego zdania.
~ KK
5 miesięcy temu ocena: 50%  9
Nie wiem czego tu gratulować!!! Zdradził Boga!!!!! Żal mi tego człowieka. Euforia mu szybko minie, a pustka pozostanie. Życie doczesne szybko się kończy. Trzeba się modlić za niego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ania
5 miesięcy temu ocena: 32%  8
Ludzie jacy wy nawiedzeni jesteście!! Ja pier.... RYDZYKOWI na tacę dajcie to może wróci
~ ja
5 miesięcy temu ocena: 59%  7
Masz rację. Zdradził swoje ideały, zawiódł młodych ludzi. Po czasie przyjdzie refleksja. Trzeba będzie zmierzyć się ze skutkami swoich decyzji.
~ Czytelniczka
5 miesięcy temu ocena: 81%  6
I bardzo dobrze zrobił ! Zrezygnował , a nie ukrywa się z czymkolwiek jak większość księży . Brawo !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alina
5 miesięcy temu ocena: 77%  5
Dobra decyzja. Nie da się żyć w celibacie. Jak każdy człowiek ma swoje potrzeby. Gdyby by pastor a nie ksiądz nie działyby się takie rzeczy jakie się dzieją.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anonim
5 miesięcy temu ocena: 81%  4
Popieram... a to ze odchodzi z kosciola nie znaczy ze przestal wierzyc w boga. To tez czlowiek, wstapil do kosciola pewnie za mlodego to mogl nie wiedziec czego bedzie pragnal. Bo rodzine kazdy chce zalozyc. I taka milosc na pewno przekaze z odwzajemnieniem... zycze pomyslnosci bo w tym swiecie przyda sie bardzo :)