Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Dwa lata po nawałnicy naprawią dwie drogi

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    21.05.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. W konferencji prasowej udział wzięli: wiceprzewodniczący PE Zdzisław Krasnodębski, starosta Robert Marcinkowski, dyrektor gabinetu wojewody wielkopolskiego Michał Dembiński oraz radny powiatowy Piotr KogutGostyń. W konferencji prasowej udział wzięli: wiceprzewodniczący PE Zdzisław Krasnodębski, starosta Robert Marcinkowski, dyrektor gabinetu wojewody wielkopolskiego Michał Dembiński oraz radny powiatowy Piotr Kogut fot. Bogdan Bujak

W sierpniu tego roku miną dwa lata od kiedy nasz kraj, w tym także powiat gostyński nawiedziła katastrofalna w skutkach nawałnica, która kosztowała życie 6 osób. Wtedy, obok ludzkiej tragedii pojawiła się również konieczność zmierzenia ze szkodami finansowymi poczynionymi przez żywioł.

- Szacowaliśmy je w naszej infrastrukturze powiatu gostyńskiego w roku 2017 na kwotę prawie 2 400 000 zł. Tak naprawdę one są jeszcze usuwane, nawet z perspektywy tych kilkudziesięciu miesięcy, które minęły od samej nawałnicy - mówił podczas konferencji prasowej w gostyńskim starostwie starosta Robert Marcinkowski.

W jej trakcie Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego przekazał dofinansowanie na prawie 112 000 zł z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Jest to pokłosie wniosku o pomoc finansową skierowanego do wojewody wielkopolskiego zaraz po wydarzeniach z 2017 r.

Z założenia pieniądze z funduszu mają służyć sfinansowaniu działań nadzwyczajnych, w tym służących odbudowie w następstwie nawałnicy. W powiecie gostyńskim, dzięki nim naprawione mają zostać fragmenty dróg: między Sikorzynem a drogą wojewódzką nr 434 i łącząca Borek z Bruczkowem.

- To nie będą niestety kilometry, to są odcinki kilkusetmetrowe, ale te, które najbardziej ucierpiały. Tam, gdzie po wyrwanych z korzeniami drzewach pojawiły się największe ubytki w jezdni, które nie zostały do tej pory usunięte. Zaraz po nawałnicy nie stać nas było na to, żeby usunąć wszystkie szkody - tłumaczył R. Marcinkowski.

Zgodnie z zasadami wkład finansowy do 100% wartości przedsięwzięcia może zostać wykorzystany tylko na przywrócenie infrastruktury do stanu sprzed klęski żywiołowej. Jak mówił wiceprzewodniczący PE środki z Funduszu Solidarności wykorzystywano już m.in. na walkę ze skutkami pożarów w Grecji czy trzęsienia ziemi we Włoszech. Podczas konferencji Zdzisław Krasnodębski dużo mówił o wpływie unijnych pieniędzy na Polską dodając jednocześnie, że „Unia to nie są oczywiście tylko fundusze europejskie”.

- Unia to jest na przykład Wspólny rynek. Pamiętając o wadze, istocie tych funduszy musimy też patrzeć szerzej na Unię, na pewne procesy polityczne i gospodarcze, które się dokonują. Ale pan starosta powiedział mi o jednym jeszcze niewątpliwie ogromnym plusie - wymianie młodzież, wzajemnej współpracy na poziomie regionalnym, przyjaźni, które się w ten sposób zawiązują między ludźmi - uważam, że to ma ogromne znaczenie - podkreślał Z. Krasnodębski.

Czytaj również: młodzi druhowie i druhny nie mieli konkurencji

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
3 miesiące temu ocena: 50%  6
Panie Marcinkowski. Skończ najpierw łatanie dziur na drodze Piaski-Pogorzela, bo pokleiliście parę łatek a w Szelejewie i dalej w kierunku Pogorzeli dziury jak były tak są.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ śmieszno-straszni
3 miesiące temu ocena: 50%  5
Boże jaki wstyd,niech małego wezmą tam najlepiej ze sobą. Ktoś może wreszcie rozwiązałby prawdziwe problemy powiatu. Pamiętacie ostatnie wybory. Gdzie są te miliony dla szpitala które ogłaszali? A teraz 100 tyś na remont dwóch dróg. Kabaret co wybory.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszane uczucia
3 miesiące temu ocena: 50%  4
A może jednak zagłosować na nich... niech wygrają i wyemigrują do Brukseli... tu w Polsce odpoczniemy od nich trochę :-P
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wszyscy na wybory w niedziele !!!
3 miesiące temu ocena: 63%  3
Bezczelny pokaz Pisowskiej propagandy , dobrze ze starosta zaznaczył ze pieniądze potrzebne były dwa lata temu .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ skromnie
3 miesiące temu ocena: 75%  2
Niepotrzebna impreza .Kwota skromna na te drogi powiatowe,no ale wybory za 6 dni.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ haha
3 miesiące temu ocena: 64%  1
czego to pisiory nie wymyślą przed wyborami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji