Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Dzieci znają rozwiązanie. Opatentują odkurzacz do smogu

› Społeczeństwo 11 miesięcy temu    21.02.2019
Anna Twardowska
komentarzy 7 ocen 19 / 47%
A A A
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kunowie Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kunowie  fot. A. Twardowska

Edukacyjne pogadanki, które w tym tygodniu odbyły się w Szkole Podstawowej w Kunowie, są elementem walki ze smogiem, unoszącym się nad wioską. Przypomnijmy, iż niedawno szkoła zakupiła czujnik zanieczyszczeń. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

We wtorek (19 lutego), uczniów odwiedził Andrzej Szumski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa z gostyńskiego starostwa powiatowego. Spotkania odbyły się we wszystkich klasach. W tych młodszych pytał, dlaczego powietrze jest zanieczyszczone? Dzieci najczęściej odpowiadały, że ludzie palą śmieciami. Zauważyły, że czujnik, który wisi przy wejściu do ich szkoły, zwykle pali się na pomarańczowo lub czerwono, a to oznacza, że sytuacja jest zła, a ludzie sami zatruwają powietrze.

- Widzę z waszych wypowiedzi, że w wielu domach jest spalany węgiel. Zakładam, że śmieci u was nie są spalane, a jeżeli są, to jak przyjdziecie do domu, to powiecie dziadkowi, babci, tacie, mamie, żeby tego nie robili – mówił A. Szumski.

Naczelnik przywiózł ze sobą dwa urządzenia z pracowni Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu i pokazał ich działanie. Jedno z nich, mierzyło poziom dwutlenku węgla. Dzieci przekonały się, dlaczego warto wietrzyć pomieszczenia podczas przerw oraz dlaczego czasem podczas zajęć bywają senne i brak im koncentracji.

Mówił o niewidzialnych, ale niebezpiecznych pyłkach, które dostają się z powietrzem do płuc i naczyń krwionośnych, powodując przykre konsekwencje.

Zapytał też, jakie działania można podjąć np. w zanieczyszczonym Krakowie, aby ograniczyć ilość smogu? Dzieci zaskakiwały pomysłami, które warto by opatentować.

- Mogą jeździć takie maszyny, które zbierają dym. Odkurzacze do smogu – stwierdził jeden z uczniów.

Uczniowie kunowskiej podstawówki wzięli sobie do serca problem unoszących się nad okolicą zanieczyszczeń. Są w trakcie tworzenia konkursowych plakatów o smogu. W przyszłym tygodniu mają zamiar zorganizować happening i przejść z transparentami ulicami wioski, głosząc proekologiczne hasła.

Czytaj także o nowej sołtys Kunowa.

+ 9 głosów: 19 (47%) 10 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (7)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Hh
  11 miesięcy temu ocena: 91%  7
  "..W przyszłym tygodniu mają zamiar zorganizować happening i przejść z transparentami ulicami ...." W artykule jest napisane ulicami nie chodnikami
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mieszkaniec
  11 miesięcy temu ocena: 85%  6
  Na głowę upadli w tym kunowie ,dyrektor czujnik założył moze i dobrze,nie podoba ni się jedno że wysluguje się dziećmi, niech sam wyjdzie na ulice z transparentem ...najlepiej ażeby zabrał ze sobą woznego.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Jw
  11 miesięcy temu 5
  Niestety to prawda wieczorami ale czasami i w ciągu dnia nie ma czym oddychać. Śmierdzi i zatyka duszący dym
  ~ sąsiad
  11 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Takie akcje przeszkadzają tym, którzy palą byle czym i którym nie zależy. Niemal codziennie pali się na czerwono. Właśnie patrzę na ten czujnik z linka ze szkoły :PM2.5 668%, PM10 - 448% normy a jest 19.30. Zapraszam na spacer wszystkie mądrale !! Nie ma czym oddychać
  ~ nauczyciel
  11 miesięcy temu ocena: 40%  3
  A kto powiedział że będą szli drogą - w Kunowie są chodniki. To jest niestety nasza polska mentalność, zamiast się cieszyć, że coś się dzieje, że nie siedzimy z założonymi rekami i nie narzekamy to potrafią się znaleźć malkontenci. Zadaniem szkoły jest uczyć i wychowywać i własnie to robi, uczy zachowań prozdrowotnych, wychowuje nowe pokolenie w duchu poszanowania natury i dbania o własne zdrowie. Powracamy do pracy u podstaw - dobrych tradycji Wielkopolan. Zaczynamy od siebie, działamy lokalnie, nie czekamy na innych, pokazujemy że można i wręcz należy uderzyć się w pierś. Skoro dorośli nie rozumieją to przynajmniej dzieci mogą spróbować wpłynąć na zachowania swoich rodziców, dziadków, krewnych.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ja
  11 miesięcy temu ocena: 0%  2
  Zgadzam się. Nie sądzę, żeby grupa uczniów zatamowała ruch w całej wiosce
  ~ lord_wejder
  11 miesięcy temu ocena: 65%  1
  super idąc ulicami wioski (przelotowej na śrem) pokazując transparenty o smogu przyczynią się do zwiększenia jego emisji ponieważ zostanie spowolniony ruch co spowoduje korek itd brawo to juz lepsze były te maszyny co zbierają dym
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji