Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Plebiscyt Sportowy Życia
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Dzięki nim polski hymn możemy usłyszeć ponownie

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    16.08.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Formacja mażoretek z Grabonogu podczas mistrzostw Europy na Węgrzech - już pierwszego dnia zdobyły złotoGostyń. Formacja mażoretek z Grabonogu podczas mistrzostw Europy na Węgrzech - już pierwszego dnia zdobyły złoto fot. arch. pryw. E. Jakubowska

Mamy to!!! - tak ze zdobytego na Węgrzech mistrzostwa Europy cieszyły się mażoretki, reprezentujące Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu. Złoty medal przyniósł ekipie występ miniformacji z flagą, w kategorii seniorek, podczas Mistrzostw Europy Mażoretek Federacji IAM w Győr. 
 

   Mażoretki z Polski występowały 15 sierpnia, późnym popołudniem. Tańcowi przyglądali się sędziowie, a także opiekunka Ewa Jakubowska. Trzymała mocno kciuki. Mażoretki zdawały sobie sprawę, że konkurencja jest duża, a poziom przygotowania bardzo wysoki. W sumie w mistrzostwach wzięło udział 80 drużyn, w swojej kategorii miały do pokonania 8 zespołów.

- Nie lekceważymy przeciwnika, nie twierdzimy, że nie jest dobrze przygotowany. Dziewczyny podczas występu zawsze starają się dobrze bawić. Wiedzą, że muszą wyjść na scenę, zrobić swoje, przedstawić się z najlepszej strony - mówi opiekunka Ewa Jakubowska. 
 

Kiedy wspólnie z konkurentkami stały przed podium, kiedy przedstawiano wyniki komisji sędziowskiej, nie wiedziały jeszcze, jaki jest werdykt. Napięcie rosło, a wszystko stało się jasne, kiedy wyczytano, która formacja zajęła II miejsce. Wtedy mażoretki z Grabonogu podskoczyły z radości. Nie ukrywały zaskoczenia, a tym bardziej wzruszenia. Łzy same cisnęły się do oczu, również rodzicom.

Dziewczyny szczęśliwe stanęły na podium, dumnie trzymały polską flagę, a kiedy w sali zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, podniosły puchar ku górze. Było się czym pochwalić. Później uściskały opiekunkę i z satysfakcją odbierały gratulacje od pozostałych formacji.

- Jeszcze emocje nie opadły, jeszcze nie dowierzamy - powiedziała Ewa Jakubowska dziś rano.

    Jak to się stało, że cztery przyjaciółki: Natalia Jakubowska, Anna Śleboda, Oliwia Żak i Maria Kamińska dotarły na Węgry? Jeszcze w ubiegłym roku tańczyły w zespole Big-Bang, kiedy dostały się do liceum, odeszły i postanowiły działać bez trenera. Wpadły na pomysł, że mogą  reprezentować ZSR w Grabonogu - szkołę, w której będą się uczyć przez kolejne lata. Plany przedstawiły dyrektor szkoły. Przekonały ją, że taniec to ich życie i pasja.

Otrzymały zgodę  również na wykorzystywanie szkolnej sali gimnastycznej do treningów. Dziewczyny ćwiczą pod okiem Natalii -  to ona tańczy i układa choreografie. Na Mistrzostwach Polski w Krzywiniu, które odbyły się na początku czerwca, mażoretki wypadły bardzo dobrze.

- Pokonały mnóstwo konkurentek, a było bardzo dużo zespołów z Polski. I to był pierwszy etap, sprawdziły się, a tym samym dostały nominacje na mistrzostwa Europy na Węgry. Uznały, że warto ten moment wykorzystać, chwycić szansę - wyjaśniła Ewa Jakubowska.

Po Mistrzostwach Polski w Krzywiniu mażoretki nie spoczęły na laurach. Każda wyjechała na krótkie wakacje, aby odpocząć. Później rozpoczął się dla nich pracowity okres, z intensywnymi treningami - w sali przy gostyńskiej szkole muzycznej. - W ostatnim tygodniu przed wyjazdem na Węgry tańczyły też w szkole, w sali gimnastycznej - codziennie po 2 godziny. Nie spoczęły na laurach po zdobyciu tytułów mistrzyń Polski - mówi Ewa Jakubowska.
    Na wyjazd uzbierały pieniądze za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

- Jest to nasze marzenie, aby jechać na mistrzostwa i godnie reprezentować Polskę. Chcemy osiągnąć jeszcze więcej, jednak bez waszej pomocy się nie uda - apelowały od miłośników tego rodzaju tańca, który prezentują, do fanów. 
    

Mażoretki marzenie spełniły. Obecnie są na Mistrzostwach Europy Mażoretek Federacji IAM w Győr, które potrwają do 18 sierpnia. Jeden złoty medal już mają. Gratulujemy! Ale rywalizacja jeszcze się nie zakończyła. W niedzielę możemy po raz kolejny usłyszeć „Mazurka Dąbrowskiego”.

- Mamy jeszcze 2 prezentacje - duet z batonem w kategorii seniorek i solo z batonem Natalii - poinformowała Ewa Jakubowska. - Ważną rzeczą jest wbicie się w punktację, zgodną z regulaminem oceniania, bo sędziowie mogą na przykład nie przyznać I miejsca, jeśli występujący nie zdobędą za prezentację minimalnej ilości punktów, gwarantujących poziom mistrzowski - dodała.

Trzymamy kciuki.
 

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Magda
  6 miesięcy temu 1
  Gratulacje dla Was dziewczyny ☺ jestescie wielkie. Zycze powodzenia w niedzielnych wystepach i mam nadzieje ze poraz kolejny uslyszymy nasz Hymn Polski. Ja w Was zawsze wierzylam i bede trzymac mocno kciuki aby Wasze marzenia sie spelnily
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji