Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Geodeci wymierzają nową obwodnicę, rolnicy wzywają policję

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    1.11.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 2 / 50%
A A A
Rolnikom z Podrzecza zależy tylko na tym, aby obwodnica nie przebiegała przez środek ich pola.Rolnikom z Podrzecza zależy tylko na tym, aby obwodnica nie przebiegała przez środek ich pola. fot. A. Fajczyk

Rolnicy z Podrzecza (gm. Piaski) wezwali policję, kiedy geodeci w połowie października prowadzili prace pomiarowe, związane z wytyczeniem przebiegu obwodnicy. - Ktoś kopie mi na polu, a ja nie wiem, o co chodzi. Nie mają pozwolenia. To się pytamy: jesteśmy właścicielami czy użytkownikami tych pól? – zastanawiają się oburzeni rolnicy. Geodetom prac nie pozwolili kontynuować.

Budowa obwodnicy drogi wojewódzkiej 434, odciążającej z ruchu samochodów centrum Gostynia, jest coraz bliżej. W Podrzeczu (gm. Piaski) rozpoczęły się prace, związane z przygotowaniem mapy projektowej. Na tereny rolnicze – na zlecenie firmy Strabag - weszli geodeci. Z urządzeniami pomiarowymi pojawiali się już w czasie żniw, wrócili jesienią. Mierzyli, wyznaczali, robili wykopy, „podeptali” działki kilkunastu rolników. Właściciele pól są oburzeni. Nikt ich nie uprzedził, że mogą się spodziewać „gości” na swoim terenie.

- Nie dotarły do nas żadne dokumenty odnośnie rozpoczęcia jakichkolwiek prac, związanych z budową obwodnicy. Dziś już wiemy, że są to geodeci – mają na to pozwolenia, których nam nie pokazywali. Ale mierzyli, wyznaczali. Tłumaczą się prawem geodezyjnym – opowiada Izabela Makowska, sołtys Podrzecza.

Rolnicy wyjaśniają, że nie są przeciwni powstaniu obwodnicy. Przyjęli nawet do wiadomości fakt, że droga będzie przebiegała w 80% przez gminę Piaski. Zależy im tylko, aby nie przebiegała przez środek pola. Negocjacje z inwestorem - WZDW w Poznaniu i z samorządem gminy, niewiele dały. Gospodarze nie otrzymali nawet propozycji zamiany gruntów.

- Ponad 10 lat negocjacje ze starostą i wójtem gminy prowadziliśmy, gdzie ma przebiegać obwodnica. Miała iść na samej górze, na skrajnej skarpie, albo na agencyjnej ziemi. A teraz? Najlepszą ziemię wybrali – mówią rolnicy. Nie podoba im się, że obwodnica podzieli ich pola na małe „skrawki”, których uprawa będzie problemem. - Wyjeżdżając ze swojego pola będę musiał nadrobić 3 km, albo więcej, po to, aby wjechać z drugiej strony, na pole położone za obwodnicą. Czy to będzie można nazwać gruntem rolnym? Co będziemy mogli z tym robić? Nie wiemy – stwierdzają rolnicy, nie ukrywając, że „bawią się z geodetami w kotka i myszkę”.

Zaczęło się w czasie żniw, teraz – jesienią - przyszedł czas na kolejne pomiary. – Zobaczyliśmy obcych pracowników. Wjechali z jednej strony, sąsiad ich wystraszył, to z innej przyjechali. Policja była wzywana Jak policja odjechała, to nie pozwoliliśmy geodetom wejść na pole – dodają.

Rolników z porzecza przeraża, że droga miałaby przebiegać w bliskiej odległości od gazociągu, zbudowanego w latach 70. Uważają, że to niebezpieczne. Gospodarze zadowoliliby się zamienną ziemią. Wystarczy teren agencyjny, a byliby usatysfakcjonowani.

Wójt Piasków Wiesław Glapka nie czuje się stroną, ani inwestorem, w tym konflikcie. – Piaski mają z tą inwestycją tyle wspólnego, że droga będzie przebiegała głównie przez naszą gminę. Inwestorem jest WZDW, wykonawcą będzie spółka Strabag, która zleciła pomiary geodezyjne – mówi wójt Piasków. Jego zdaniem temat zamiany gruntów czy zmiany przebiegu drogi, na korzyść rolników, został zamknięty kilka lat temu. - Uważam, że temat już nie wróci, nie ma szans na to, aby zmienić przebieg drogi. On jest niekorzystny dla rolników. Były spotkania, wizje lokalne. Ale WZDW jest nieugięty – wyjaśnił wójt Piasków. - Rozumiem, że Strabag postąpił nieodpowiednio wysyłając geodetów bez uprzedzenia rolników. Też nie chciałbym, aby obce osoby chodziły mi po działce.

W firmie Strabag dowiedzieliśmy się, że wynajęci przez nich geodeci mierzą teren na potrzeby wykonania mapy projektowej i dokumentacji. Marek Zaręba, dyrektor kontraktu spółki Strabag, zapewnia, że rolnicy teraz będą traktowani jak właściciele gruntów, a nie jak użytkownicy. - Dostałem kontakt do sołtysa wioski i ustaliliśmy procedurę – właściciele ziemi będą teraz uprzedzani, kiedy geodeci będą chcieli wejść i wymierzyć teren – mówi dyrektor. Geodeci w Porzeczu będą teraz widywani codziennie, przez miesiąc – pomierzą, mapa zostanie opracowana i rozpocznie się projektowanie nowej drogi.

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Aaa
7 miesięcy temu ocena: 13%  6
Mieszkasz na wsi czy w miescie? Wiadomo ze nawsi pachnie! a kielbaska na sniadanie smierdzi?, a mleczko tez jest nie dobre?zyjesz z rolnika a tobie on przeszkadza wstyd.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik bez morgów
7 miesięcy temu 5
Rolnik nikomu nie przeszkadza, ale jeśli wchodzi w szkodę reszcie społeczeństwa to należy go karać tak samo jak kierowcę ciężarówki który z budowy wyjeżdża z up..lonymi kołami.
~ Bączek miejski
7 miesięcy temu ocena: 100%  4
To rolnik żyje z tego co sprzeda do miasta.
~ aa
7 miesięcy temu ocena: 100%  3
serio? Porzeczu ?? ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pozdrawiam
7 miesięcy temu ocena: 60%  2
Istnieje prawo które odbierze im te ziemię za dobre pieniądze. Wszyscy o tym wiedzieli tylko nie rolnicy dziwne
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ar
7 miesięcy temu ocena: 76%  1
A moze gospodarze zaczna sprzatac po sobie droge? Dotychczas jest pelno balaganu po ich "uprawianiu" bloto gnoj i wszystkie inne gowna na drodze. Ktos sie potrzaska i wtedy bedzie afera. Szczegolnie dotyczy to rolnikow z Podrzecza i Grabonoga...moim zdaniem ich tez powinna obowiazywac zasada...posprzataj po zakonczeniu pracy. A jesli w domu maja tak jak zostawiaja na drogach to gratulacje.!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji