Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jesteście dumą powiatu gostyńskiego

› Aktualności ponad rok temu    15.08.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. T. Piecuch

    Ksiądz biskup Stanisław Stefanek koncelebrował polową mszę św., która została dziś odprawiona na Świętej Górze, podczas tradycyjnych obchodów odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej.
    Na mszy zjawili się przedstawiciele rolników z każdej gminy powiatu gostyńskiego, aby złożyć wieniec, przygotowany z zebranych w tym roku płodów, a tegoroczni  starostowie dożynek: Agnieszka Kowalik ze Starej Krobi i Piotr Jańczak z Rokosowa wręczyli biskupowi symboliczny bochen chleba. Podczas liturgii poświęcono kwiaty i zioła. Biskup poświęcił także ziarna zbóż i inne nasiona.

- Panie Boże, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj i pozwól, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfity plon - powiedział ks. bp Stanisław Stefanek. Przed ołtarzem ustawili się też lokalni piekarze, w rękach trzymali koszyczki z zaczynem chleba. On również został poświęcony. - Niech nikt nie chodzi głodny chleba i pozbawiony słów nadziei zbawienia - mówił ks. bp Stefanek podczas poświęcenia.
    Po nabożeństwie rozdawano obecnym ziarna zbóż, aby w przyszłym roku gospodarze z powiatu gostyńskiego mogli czerpać z nich obfity plon. Lokalni parlamentarzyści oraz samorządowcy, a także władze kościelne, gminne i powiatowe dzielili się chlebem z ludźmi, którzy wzięli udział w mszy św.
    Msza św. na Świętej Górze rozpoczęła również obchody Dożynek Powiatowych, którym w tym roku przyświeca hasło „Dobre smaki powiatu”. Pod koniec nabożeństwa głos zabrał również starosta gostyński Robert Marcinkowski. Zwrócił się do rolników, rzemieślników, producentów i przetwórców: - Jesteście dumą powiatu gostyńskiego. (...) To wy dostarczacie wytwory pracy waszych rąk, z których później powstają smaczne i chwalone nawet poza granicami Polski produkty. Od was wszystko się zaczyna. To z waszej mąki powstaje chleb - powiedział. Włodarz powiatu złożył im życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. - Niech w waszych domach nie zabraknie chleba, niech nie zabraknie miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Pracujmy tak, aby serca naszych ojców nie płakały, aby mogły się radować - mówił Robert Marcinkowski. Podziękowania i życzenia skierował także do rodzin rolników, producentów, rzemieślników i przetwórców z powiatu gostyńskiego.

Czytaj także o dożynkach w Szelejewie i Michałowie

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ do 1
  ponad rok temu ocena: 53%  3
  Po co znowu siać zamęt? Jak nie byłeś nie komentuj, bo Starosta zawsze na dożynkach przemawia na zakończenie i wcale nie w bazylice jak nie prawdziwie napisałeś. Zresztą przemówienie było bardzo ładne, jak najbardziej na czasie i w odpowiednim miejscu, co można było zauważyć po brawach w jego trakcie. Następnych razem zachowaj więcej taktu w komentowaniu.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ wiecej taktu
  ponad rok temu ocena: 57%  2
  To była Msza polowa na terenie Bazyliki i jeszcze w jej trakcie przemawiał politycznie starosta. Pozostaje przy swoim zdaniu i nie bylem w komentarzu odosobniony. W CZASIE innych Mszy dożynkowych w Kościołach czy na terenach kościelnych włodarze nie przemawiali .
  ~ więcej taktu
  ponad rok temu ocena: 50%  1
  Rozumiem ze w tym roku drugie kazanie dożynkowe wygłosił starosta Marcinkowski skoro występował jeszcze w trakcie nabożeństwa ? Moje serce płacze... Piękny gest czyli życzenia skierowane do rolników powinny być po Mszy św. i nie w Bazylice . Parlamentarzyści i pozostali samorządowcy potrafili się zachować stosownie do okoliczności i nie pozostało to bez komentarza .
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji