Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - najhipoteczny UL 21-27 lutego
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Kilkunastu zatrzymanych i ukaranych „za telefon”

› Z policji 5 miesięcy temu    18.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. W powiecie gostyńskim zatrzymano i ukarano 17 kierowców, korzystających z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazduGostyń. W powiecie gostyńskim zatrzymano i ukarano 17 kierowców, korzystających z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu fot. fotolia.com

Gostyńska policja, podobnie jak policjanci ruchu drogowego w całym kraju, 16 września przeprowadzała działania kontrolno-prewencyjne pn. „Telefony", pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. W akcji chodziło o egzekwowanie od kierowców przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Policjanci jednak reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem.

- Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego i nie tylko ze wzmożoną czujnością sprawdzali, czy kierujący nie rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu, czy nie korzystają w inny sposób. Wykroczeniem jest korzystanie z telefonu nie tylko poprzez rozmawianie, trzymając słuchawkę w ręku, ale też pisanie SMS-ów, wyszukiwanie czegoś w Internecie, czy też samo przeglądanie menu - informuje asp. Adrian Polerowicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego w KPP w Gostyniu.

Rozdawano pieniądze dla strażaków - ochotników - KLIK

Podkreśla, że zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Pod pojęciem „korzystanie z telefonu” trzeba rozumieć wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierowcy pojazdów nawet przez kilka sekund nie patrzą na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę.

Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływu na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje. W poniedziałek na terenie powiatu gostyńskiego policjanci ujawnili 17 wykroczeń związanych z korzystaniem z telefonu przez kierujących pojazdami i każde zakończone zostało postępowaniem mandatowym. Kierowcy otrzymali mandat 200 zł i 5 punktów karnych.

- W jeden dzień ujawnić tylu kierowców, co do których nie ma wątpliwości, że popełnili wykroczenie, to jest sporo. Należy nadmienić, że większość tych sytuacji mogłoby czy w przeszłości doprowadziło do zdarzeń czy wypadków drogowych. Chodzi na przykład o tzw. kolizje lusterkowe, przy nieprawidłowym wymijaniu pojazdów. Niejednokrotnie dochodziło do nich, gdyż kierowca był zapatrzony w telefon i dojechał zbyt blisko osi jezdni i zderzył się z pojazdem, który nadjeżdżał z przeciwka, czy też zderzył się lusterkami - wyjaśnił asp. Adrian Polerowicz. Dla porównania - w powiecie rawickim ukarano 13 kierowców za to, że podczas jazdy korzystali z telefonu, a w jarocińskim - 8.

Policja apeluje do kierowców, aby zastanowili się nad sytuacją. NAczelnik wydz. ruchu drogowego uświadamia, że w ciągu 10 sekund nieuwagi, podczas jazdy z prędkością 100 km/h to jest prawie 300 m przejechanej drogi bez wiedzy, co się na tym odcinku działo.

- A w tym czasie może dojść do zderzenia z samochodem, który znajduje się przed nami, do zderzenia z pieszym, który wejdzie niespodziewanie na jezdnię - podkreśla naczelnik wydziału ruchu drogowego. Zauważa, że Instytut Transportu Samochodowego zrobił badania, z których wynika, że używanie tel. komórkowego podczas jazdy może być przyczyną co 4 wypadku na drodze. I chociaż konkretna przyczyna jest zupełnie inna, ale jej zarodek tkwi w telefonie.

- Eksperci z Instytutu zaznaczają, że używanie smartfona podczas prowadzenia samochodu kilkadziesiąt razy obniża reakcję kierowcy na to, co dzieje się na drodze. Porównują, że stwarza takie samo zagrożenie, jak osoba z 1 promilem alkoholu - mówi asp. Adrian Polerowicz.

- To bardzo daleko posunięte wnioski, ale z doświadczenia, z obserwacji zdarzeń, które obsługujemy możemy faktycznie to potwierdzić - może nie liczbowo, ale wiele razy na miejscu kolizji czy wypadku nasuwa nam się na „dzień dobry” myśl, że na pewno korzystał z telefonu, kiedy doszło do tego zdarzenia - dodaje. W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ja
5 miesięcy temu ocena: 100%  2
Nareszcie się za to wzięli. Jedzie taki 40 środkiem drogi i gada przez telefon i ma wszystkich gdzieś. Teraz jeszcze powinni wziąć się za rowerzystów. Ci młodzi to dopiero nałogowo używają telefonu w czasie jazdy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bierny, Mierny, ale Wierny.
5 miesięcy temu 1
Za rowerzystów z telefonem w łapie może weźmie się w końcu K. Darwin.