Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Kontrolne wiercenie. Czy znajdą nielegalnie przysypane odpady?

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    17.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 17 ocen 3 / 67%
A A A
Gostyń. W Kunowie, w okolicach żwirowni pracują inspektorzy WIOŚ, policja i prokuratura oraz straż miejskaGostyń. W Kunowie, w okolicach żwirowni pracują inspektorzy WIOŚ, policja i prokuratura oraz straż miejska fot. A. Fajczyk

Trwają działania kontrolne na działce należącej do prywatnego przedsiębiorcy, położonej niedaleko żwirowni w Kunowie (Gm. Gostyń).Na miejscu pracowali inspektorzy leszczyńskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, policjanci z KPP w Gostyniu, a także pracownicy straży miejskiej.

Kontrola odbywa się po tym, jak jeden ze strażników miejskich, po sugestiach mieszkańców Kunowa odkrył, że na prywatnej działce w pobliżu żwirowni nielegalnie zakopywane są odpady - CZYTAJ TUTAJ

Wykonał zdjęcia, zebrał materiał filmowy i o wszystkim powiadomił burmistrza. Na nagraniach widać, jak do wykopanych głębokich dołów wrzucane są odpady plastikowe, foliowe, ale też wyglądające jak sprasowane szmaciane bloki, które dymią lub parują. To wszystko ma miejsce po zmroku.

- Dzieją się tam straszne rzeczy. Trudno powiedzieć, czy śmieci rozkładają się, czy palą. Od razu wjeżdża tam fadroma i zasypuje dół. Czyli po prostu ktoś nielegalnie składuje tam te odpady - stwierdził burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, kiedy o wszystkim informował radnych. (Czytaj TUTAJ)

Powiadomił o sprawie wszystkich, którzy powinni o procederze wiedzieć i zareagować: komendanta straży miejskiej, inspektora, zajmującego się ochroną środowiska w gostyńskim magistracie, wydział ochrony środowiska w starostwie powiatowym, a także leszczyńską delegaturę WIOŚ. Prokuratura w Gostyniu w ubiegłym tygodniu zaczęła realizować czynności w tej sprawie. Leszczyńska delegatura WIOŚ również zadeklarowała zajęcie się kwestią wysypiska i dziś rozpoczęto prace kontrolne na prywatnej działce.

Inspektorzy już wstępnie ustalili, że właściciel terenu pod Kunowem nie ma zgody na zasypywanie dziur, wyrobisk. - Nie wydali na to zgody ani starosta, ani marszałek województwa. W takiej sytuacji musimy mówić o magazynowaniu odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym - poinformował Mirosław Żółtański, kierownik leszczyńskiego oddziału WIOŚ.

W tym przypadku, trzeba mówić o usunięciu odpadów. Do dyspozycji tutaj są dwa narzędzia. - W pierwszym przypadku jest to organ samorządowy - wójt, burmistrz gminy który powinien to nakazać podmiotowi. Drugą osobą jest marszałek województwa, który powinien naliczyć mu podwyższone opłaty za magazynowanie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Te narzędzia powinny skutecznie wymusić usuniecie śmieci. Wojewódzki inspektorat w żadnym wypadku nie ma narzędzi do nakazania usunięcia odpadów - mówi kierownik Żółtański.

Inspektorzy WIOŚ, na polecenie Prokuratury Rejonowej w Gostyniu, podjęli działania w Kunowie.

- Zasypywanie jakichkolwiek wyrobisk - czy innych zagłębień terenu może spełniać 2 cechy: magazynowania w miejscu do tego nieprzeznaczonym, jak i może zagrażać środowisku. To są 2 odrębne postępowania - jedne w trybie administracyjnym, a drugie w trybie kodeksu karnego - mówi kierownik WIOŚ. - Dziś chodzi o pokazanie, że te odpady tutaj są. Bo istnieje podejrzenie, że zostały przysypane. Mamy specjalną wiertnię. Sprawdzamy to przy jej pomocy - dodaje.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (18)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Kruniu
  3 miesiące temu ocena: 100%  18
  Czy aby wiercą w miejscach podejrzanych czy wskazanych przez zainteresowanego ? To nie jest " zwykły Kowalski " ale przebiegły i nie uznający żadnych świętości ani ograniczeń łobuz. Jeśli i tym razem się wywinie ( a wszystko na to wskazuje ) to wybierzmy go na eurodeputowanego bo tam to rozjedzie te cioty i pokaże że " Polak potrafi "
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ abcd
  3 miesiące temu ocena: 100%  17
  Może to i wysypisko ale lepsze jest kolo stacji benzynowej, na widoku i jakoś tego Kulak nie widzi....ma w tym interes widocznie.....
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ go
  3 miesiące temu 16
  Złapali za rączkę co? Więc bronimy się atakując. Oj jak przykro. I co to znaczy " może to i wysypisko". Przecież to nie wysypisko tylko zakopane w polu tony śmieci. Więc teraz je ładnie odkopać, zawieźć do utylizacji i przeprosić.
  ~ Gdzie Mam Oczy
  3 miesiące temu ocena: 100%  15
  Niech wiecej utrudniają z utylizacją śmieci. Od nowego roku bedą pełne lasy ...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ adis
  3 miesiące temu 14
  święta racja!!!!
  ~ Mm
  3 miesiące temu 13
  O i płot z nielegalnych podkładów kolejowych
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PZPR
  3 miesiące temu 12
  Nudne to się robi...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ppp
  3 miesiące temu ocena: 67%  11
  Ciekawe co by wykazały takie odwierty w Piaskach na kizberku? Po prawej stronie drogi jadąc w kierunku Borku. Wiele lat było tam nielegalne wysypisko śmieci. Wyworzono tam wszystko.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ppp
  3 miesiące temu ocena: 100%  10
  Do pjoter Może i rekultywacja była. Ale obejmowała to co na wierzchu. A kilkanascie metrów w głąb nikt nie zagladał. A to twoje legalne wysypisko w żaden sposób nie było zabezpieczone. I zgodnie z obowiązującym prawem powinno być zlikwidowane a nie zasypane
  ~ Pjoter
  3 miesiące temu ocena: 100%  9
  Jesteś źle poinformowany ponieważ znajdowało się tam legalne gminne wysypisko. Były trochę inne czasy i wymogi dotyczące ochrony środowiska. A tak w ogóle z tego co pamiętam jakieś 4-5 lat temu odbywa się tam rekultywacja terenu.
  ~ ZGO
  3 miesiące temu ocena: 0%  8
  Chyba „burmistrz” czyta fora i tez się tym zajmie a nie tylko gownami i jak to bywa w życiu zwykła zazdrością ludzi.... a Pani Agata znowu się pokaże
  ~ Derta
  3 miesiące temu ocena: 100%  7
  Z opowieści rodziców wiem tyle że były tam również śmieci z Marysina i dzieci chodziły bawić się w szpital
  ~ 123
  3 miesiące temu ocena: 75%  6
  Czyżby robiła się druga Pyszaca?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ realekolog
  3 miesiące temu ocena: 100%  5
  anatema do 3 pokoleń wstecz bez względu na przynależność zdjęcia zamieścić na wszystkich portalach społecznościowych partyjna i układy dzielnicowo-wojewódzkie. no juz widzę ten lament ale co tam inaczej będzie jak dotychczas
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Komyndant ŁORMO
  3 miesiące temu ocena: 100%  4
  Pamiętacie sprawę komornika w Śremie? Potem sprawę o rozbiórce betoniarni i procesie w Strasburgu. Jakoś nigdy nic temu panu nie zrobili. Ciekawe czy to gostyński kryształowy Marian?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kamil
  3 miesiące temu ocena: 100%  3
  Niech siesię tez wezma za nie legalnych zlomiarzy ktorzy zakopuja plastiki i inne materialy z okolic gostynia
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ joa
  3 miesiące temu ocena: 100%  2
  Wreszcie może poznamy przyczyny kilkukrotnego śnięcia ryb w kanale o czym była informowana WIOŚ !!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Raczek
  3 miesiące temu ocena: 50%  1
  A kiedy zasnęły?? Może bały się świat ??