Kujawiaki i oberki do bigosu, przygotowanego z sercem [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Kujawiaki i oberki do bigosu, przygotowanego z sercem [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Borek ma za sobą trzecią edycję imprezy „Pysznie roztańczony Borek”. Wczorajsze wydarzenie było wyjątkowe, pełne radosnych i podniosłych emocji. Program był związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Blisko 300 osób (nie tylko z gminy Borek) z dumą stanęło na rynku do poloneza - pełna relacja z filmem i galerią TUTAJ.

Po pląsach goście udali się do ośrodka kultury w Borku. Tam przywitali ich najmłodsi tancerze - z Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Na skwerze przed budynkiem roznosił się zapach smakowitego bigosu, przygotowywanego na ogromnej patelni przez ekipę Witolda Stodolnego. Dzielnie pomagały mu panie z KGW w Borku Wlkp. Wewnątrz na gości czekała przepięknie wystrojona sala widowiskowa.

Na suficie dostojnie prezentowała się długa, biało-czerwona flaga. 40 metrów materiału pomagał pracownikom ośrodka kultury zawiesić zakład elektroinstalatorstwa.

- Pan Marian Stamierowski wydelegował na cały dzień swoich pracowników. Moje dziewczyny z ośrodka kultury - z zamiłowania krawcowe - z maszynami do szycia, pod dyktando, co do centymetra musiały kawałki materiału doszywać. Pracownicy wchodzili na rusztowania, zakładali, ściągali przeszywaliśmy to i dzięki temu 3 fale równej długości na suficie mogły zawisnąć - zdradziła nam Justyna Chojnacka, dyrektor ośrodka kultury.
 

Przy ciepłej kawie, herbacie oraz słodkościach przygotowanych przez panie z 7 kół gospodyń wiejskich z gminy Borek, uczestnicy imprezy mogli oglądać prezentowane na scenie tance ludowe. Tancerze różnych grup wiekowych z zespołu ludowego „Snutki” w Potarzycy uwijali się w kujawiakach, obertasach, walcach, walczykach i w swoistych dla Wielkopolski wiwatach. Coraz bardziej w sali pachniało bigosem. I wreszcie goście sami mogli się przekonać, czy w potrawie jest 100 procent polskiego smaku. Rozdano 400 porcji bigosu.

Staropolska potrawa przygotowana została z 8 składników i dobrze dobranych przypraw. Podstawa to 150 kg kapusty, do tego włożono kiełbasę, dziczyznę, wędzone śliwki, brązowe pieczarki, powidła, miód i koncentrat pomidorowy. - Najważniejszy składnik to jednak serce. Ten bigos został przygotowany z sercem - zapewnił kucharz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE