Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Kujawiaki i oberki do bigosu, przygotowanego z sercem [FILM]

› Kultura i Rozrywka ponad rok temu    8.10.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
- Od pana Stodolnego bigos zawsze smakuje - zapewniła pani Janka Florczyk- Od pana Stodolnego bigos zawsze smakuje - zapewniła pani Janka Florczyk fot. A. Fajczyk

Borek ma za sobą trzecią edycję imprezy „Pysznie roztańczony Borek”. Wczorajsze wydarzenie było wyjątkowe, pełne radosnych i podniosłych emocji. Program był związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Blisko 300 osób (nie tylko z gminy Borek) z dumą stanęło na rynku do poloneza - pełna relacja z filmem i galerią TUTAJ.

Po pląsach goście udali się do ośrodka kultury w Borku. Tam przywitali ich najmłodsi tancerze - z Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Na skwerze przed budynkiem roznosił się zapach smakowitego bigosu, przygotowywanego na ogromnej patelni przez ekipę Witolda Stodolnego. Dzielnie pomagały mu panie z KGW w Borku Wlkp. Wewnątrz na gości czekała przepięknie wystrojona sala widowiskowa.

Zobacz, gdzie chcą odnowić wiatrak?

Na suficie dostojnie prezentowała się długa, biało-czerwona flaga. 40 metrów materiału pomagał pracownikom ośrodka kultury zawiesić zakład elektroinstalatorstwa.

- Pan Marian Stamierowski wydelegował na cały dzień swoich pracowników. Moje dziewczyny z ośrodka kultury - z zamiłowania krawcowe - z maszynami do szycia, pod dyktando, co do centymetra musiały kawałki materiału doszywać. Pracownicy wchodzili na rusztowania, zakładali, ściągali przeszywaliśmy to i dzięki temu 3 fale równej długości na suficie mogły zawisnąć - zdradziła nam Justyna Chojnacka, dyrektor ośrodka kultury.
 

Przy ciepłej kawie, herbacie oraz słodkościach przygotowanych przez panie z 7 kół gospodyń wiejskich z gminy Borek, uczestnicy imprezy mogli oglądać prezentowane na scenie tance ludowe. Tancerze różnych grup wiekowych z zespołu ludowego „Snutki” w Potarzycy uwijali się w kujawiakach, obertasach, walcach, walczykach i w swoistych dla Wielkopolski wiwatach. Coraz bardziej w sali pachniało bigosem. I wreszcie goście sami mogli się przekonać, czy w potrawie jest 100 procent polskiego smaku. Rozdano 400 porcji bigosu.

Staropolska potrawa przygotowana została z 8 składników i dobrze dobranych przypraw. Podstawa to 150 kg kapusty, do tego włożono kiełbasę, dziczyznę, wędzone śliwki, brązowe pieczarki, powidła, miód i koncentrat pomidorowy. - Najważniejszy składnik to jednak serce. Ten bigos został przygotowany z sercem - zapewnił kucharz.

+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!