Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Łatwo nie było, działali w stanie wojennym. Ważny był kod

› Kultura i Rozrywka 6 miesięcy temu    12.05.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Finał gry miejskiej. Należało wysłuchać agenta i odkryć ukrytą część koduGostyń. Finał gry miejskiej. Należało wysłuchać agenta i odkryć ukrytą część kodu fot. A. Fajczyk

„O wolną Polskę 1982” - pod takim hasłem przebiegała X edycja Gostyńskiej Gry Miejskiej (GGM). Wczoraj odbył się uliczny etap zabawy. Drużyny spod gostyńskiego muzeum, rozeszły się na ulice miasta, aby odnaleźć „wtykę” Urzędu Bezpieczeństwa w szeregach gostyńskiej „Solidarności” i zapobiec aresztowaniom.

Od 1 kwietnia, przez kilka tygodni na stronie internetowej GGM ukazywały się krótkie opowiadania, stanowiące fabułę Gry. Z kolei co sobotę pojawiało się jedno pytanie. Zgodnie z regulaminem, im szybciej zgłoszony zespół odpowiedział, tym więcej punktów zdobywał. Na 10 najlepszych czekało miejsce w etapie ulicznym. Przed muzeum w sobotnie popołudnie stawili się: Wybrzeże Klatki Schodowej, Studenciaki, Extra 4, MAK, Dodosy, EKA, Sułtanat Brunei, Dziobaki Team, Adi Team, Zamachowcy. Wśród nich były grupy z Turku, Szczecinka i Piasków.

- Jest wiosna 1982 roku. Trwa stan wojenny. W Gostyniu ukrywa się jeden z czołowych działaczy opozycji niepodległościowej. Na jego trop wpada ubecja. Musicie go odnaleźć i zorganizować ucieczkę zanim dopadnie go kapitan Borucki! - takie polecenie otrzymali uczestnicy od Grzegorza Skorupskiego, pomysłodawcy GGM. Przebrany za milicjanta Grzegorz Skorupski ostrzegał o zagmatwanej sytuacji w Gostyniu w czasie stanu wojennego, w 1982 roku.

Uczestnicy musieli być nieufni wobec każdej informacji. - Wiemy tylko, że nasi ludzie prowadzą tajny nasłuch na radiostację ubecji. Aby ustalić, na jakim kanale można się połączyć musicie uzyskać informacje od 6 naszych współpracowników podziemia. To właśnie nasi agenci. Jest ich 6 - instruował pomysłodawca gry Grzegorz Skorupski.

Aby wygrać, drużyny najpierw musiały odnaleźć miejsce, gdzie czekali na nich agenci. Ułatwiała im to karta gry i zaszyfrowane nazwy wskazanych miejsc. Później trzeba było wysłuchać agentów, aby uzyskać informacje, uzupełniające intrygę. Agenci mówili, co widzieli, słyszeli, czytali. Oprócz tego trzeba było coś zrobić, aby uzyskać fragment kodu. - W 7 miejscu znajduje się radiostacja. Jeśli będziecie znali jakie cyfry i w jakiej kolejności wpisać do radiostacji, połączycie się i usłyszycie ostatnią decydująca wskazówkę - podpowiadał Grzegorz Skorupski.

Na odnalezienie agentów i rozszyfrowanie kodu uczestnicy mieli 3 godziny. Poradzili sobie nieźle. Najlepsza okazała się drużyna Dodosy - po wpisaniu kodu do radiostacji, na podsłuchu radiowozów milicji dowiedzieli się, w której części miasta jest kocioł i gdzie czekają ubecy na uciekającego działacza „Solidarności”. Główną nagrodą był voucher (czek podróżny) o wartości 2000 zł do wykorzystania w Agencji Turystycznej MOANA. II miejsce zajęła ekipa Ekstra 4, a III - Wybrzeże Klatki Schodowej.

Organizatorem GGM jest Fundacja „Miejsce Moje”. Wraz z pomysłodawcą przyznają, że nie mają świadomości, iż ta forma zabawy w Gostyniu proponowana jest od 10 lat.

- To jest szok, jak szybko to zleciało. Wydaje się, jakbyśmy zaczynali po raz pierwszy. Są dziś też zespoły, które od początku są te 10 lat, a to znaczy, że ta forma zabawy im się bardzo podoba. To dziś dorośli uczestnicy, a kiedyś stratowali jako uczniowie gimnazjum - komentuje Grzegorz Skorupski.

A uczestnicy ze Szczecinka postanowili wrócić do gry po tym, jak złapali bakcyla w ubiegłym roku. - Uważamy, że jest to to jedna z lepszych gier miejskich, w których braliśmy udział - mówią. Przyznają, że lubią zagadki logiczne, geocaching, a w Gostyniu spotkali się z jedną z najciekawszych gier w Zachodniopomorskim i Wielkopolsce. Najbardziej podoba im się podróż w czasie - „powrót do starych lat”. - Można dowiedzieć się czegoś, czego niekoniecznie w szkołach uczyli - dodają.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!