Lipiec miesiącem bez plastiku. Komunalny Związek stawia wyzwanie

Opublikowano:
Autor:

Lipiec miesiącem bez plastiku. Komunalny Związek stawia wyzwanie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL), do którego należy większość gmin z powiatu gostyńskiego, podejmuje wyzwanie i namawia mieszkańców (potencjalnych producentów odpadów), aby przyłączyli się do akcji „Lipiec bez plastiku”.

Akcja, którą można nazwać dziś apelem czy wyznawaniem, wywodzi się z Australii Zachodniej. Tam w 2011 r. po raz pierwszy fundacja Plastic Free July zaapelowała do konsumentów, by ograniczyli stosowanie produktów jednorazowego użytku, wytworzonych z plastiku. Nie chodzi o wszystkie produkty, których zastąpienie jest niemożliwe, ale przede wszystkim o jednorazowego użytku, takie jak słomki (przedstawiane przez ekologów jako symbol zbędnej konsumpcji pociągającej za sobą katastrofalne skutki), torby, sztućce czy butelki na wodę.

KZGRL uświadamia nam, że...

Lipiec, to miesiąc który sprzyja zwiększonemu stosowaniu tworzyw i związane jest to często z naszym egoizmem i wygodą. Myślimy TU i TERAZ, zastanówmy się jednak co będzie PÓŹNIEJ.

Wygodniej nam zrobić grilla i wyposażyć wszystkich gości w plastikowe naczynia, bo nie trzeba zmywać… Zrób to dla ŚRODOWISKA i zastąp plastikowe naczynia jednorazowe zwykłymi ceramicznymi lub użyj takich jednorazówek, które ulegają biodegradacji (np. ze skrobi kukurydzianej)!

Wygodniej nam wypić na mieście „szybką kawę” w jednorazowym kubku, bo nie potrzeba z naszej strony żadnej fatygi, wystarczy zapłacić i wyrzucić kubek po wypiciu kawy… Zrób to dla ŚRODOWISKA i zabieraj ze sobą kubek wielorazowy, który nie stanie się odpadem zaraz po tym jak wypijesz z niego kawę!

Wygodniej nam nie pamiętać o torbach wielorazowego użytku, przecież mamy tyle na głowie… Zrób to dla ŚRODOWISKA i miej choć jedną torbę wielorazowego użytku zawsze przy sobie (zajmuje naprawdę niewiele miejsca), pomyśl wtedy o tym jak świat może wyglądać za 100 lat! Foliowa torba rozkłada się około 300 lat. Średnio w ciągu roku zużywamy takich toreb 450 sztuk, a każdej z nich używamy około 20 minut i wyrzucamy!

Wygodniej …. czy to jest konieczne? Zrób to dla ŚRODOWISKA i ograniczaj odpady z tworzyw sztucznych. Pomyśl o skutkach swoich działań, pomyśl o przyszłości!

Trzeba zdać sobie sprawę, że...

Rocznie w krajach Unii Europejskiej wytwarza się 25 mln ton odpadów z plastiku. Tylko 30 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Reszta ląduje albo w śmietnikach, albo niestety na łonie natury. Deutsche Welle podaje szacunki federacji organizacji pozarządowych Seas At Risk. Wynika z nich, że w krajach UE zużywa się 36,4 mld plastikowych słomek rocznie. To znaczy, że statystycznie każdy z nas zużywa rocznie aż 71 plastikowych słomek do picia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE