Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - najhipoteczny LP 28 lutego - 6 marca
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Miedziana, błyszcząca, piękna stoi już na wieży kościoła

› Aktualności 8 miesięcy temu    7.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 4 / 100%
A A A
Borek Wlkp. Historyczna chwila - 7 czerwca 2019 r. zamontowano nową kopułę na wieży kościoła na ZdzieżuBorek Wlkp. Historyczna chwila - 7 czerwca 2019 r. zamontowano nową kopułę na wieży kościoła na Zdzieżu fot. fotomontaż M. Mostowy/A. Fajczyk

Kilka godzin trwało zamontowanie nowej kopuły na wieży kościoła pw. Pocieszenia NMP, na Zdzieżu w Borku Wlkp. Dla parafian było to ważne wydarzenie i niezwykłe przeżycie. Ci, którzy mogli obserwowali działania przez cały czas. - Jest piękna i cudnie, że można było to obejrzeć na własne oczy z bliska - mówili o kopule.

Przed kościołem na Zdzieżu już przed południem gromadzili się mieszkańcy - nie tylko Borku Wlkp., ale i okolicznych miejscowości. - Już o godzinie 5.00 rano na ulicach Borku pojawiły się samochody z naczepami, przewożącymi ciężki sprzęt, części dźwigu. Można było się domyślić, że dziś będzie stawiana nowa kopuła. Zresztą, proboszcz podczas niedzielnych mszy świętych uprzedzał, że to może nastąpić w tym tygodniu - mówiła jedna z parafianek. Z czasem ul. Zdzieska zapełniała się - przychodziły osoby młode, starsze. Obserwatorzy wypozażeni byli w telefony komórkowe (do nagrywania i zdjęć), przychodzili z aparatami fotograficznymi, lornetkami. Każdy z parafian podkreślał, że montowanie nowej kopuły to historyczna chwila i warto być świadkiem wydarzenia, a tym bardziej to zarejestrować. - Będziemy mieli o czym opowiadać dzieciom i wnukom - mówili młodzi mieszkańcy Skokowa.

Nowa kopuła, zaprojektowana na wzór poprzedniej, zniszczonej w 2017 r. przez nawałnicę, wykonywana była na miejscu. Waży około 28 ton (chociaż wstępnie przewidywano, że jej waga wyniesie ok. 22 ton). Jest więc dwa razy cięższa, a także szersza i wyższa o ok. 6 metrów, a jej wysokość wynosi 15-17 metrów (z krzyżem). Krzyż zamontowany na czubku kopuły wykonany został z blachy nierdzewnej, zamontowany na złoconej kuli. Konstrukcja nowej „cebuli” wykonana została z drewna, które obito miedzianą blachą.

- Są to właściwie kawałki blachy miedzianej. Jest to celowy zabieg. Przy licznych kawałkach jest więcej elementów mocujących. Takie dzieło trudniej później zniszczyć, chociażby przez silny wiatr - powiedział Marcin Rzepka, kierownik budowy.

Po złożeniu poszczególnych elementów dźwigu i wysprzątaniu wieży, obecni na miejscu specjaliści przystąpili do osadzania kopuły. Nastąpiło wstępne „próbne” podniesienie, żeby dokładnie zważyć „cebulę” i aby montujący wiedzieli, jak się zachowuje po oderwaniu od ziemi.

- Później będziemy podnosić kopułę na miejsce docelowe, na wieżę. Tam są przygotowane kotwy, które będą służyły do przymocowania kopuły. Jest specjalny system montażu. W koronę murów wieży wtopione zostały specjalne stalowe belki i kotwy, do których zostanie przymocowana - wyjaśnił Marcin Rzepka, kierownik budowy około południa. Koszt nowej kopuły wraz z montażem miał wynosić ok. 1,1 mln zł (tak ogłaszał proboszcz ks. Daniel Litkowski rok temu).

TUTAJ o tym, jak zorganizowała się społeczność gostyńskiej "Piątki", żeby pomóc poważnie chremu wicedyrektorowi

Parafia pw. Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny w Borku otrzymała na przeprowadzenie działań remontowych na wieży dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dołożyły się też samorządy. Ale sporo środków na kopułę przekazali też parafianie z własnych kieszeni. Przez półtora roku, w każdą drugą niedzielę miesiąca - tzw. gospodarczą zbierano podczas mszy św. ofiarę na ten cel. - Najniższe zbiórki ze wszytskich nabożeństw w taką niedzielę to były około 11,5 tys., najwyższe sięgały ponad 15 tys. zł. Nigdy proboszcz nie zebrał poniżej 10 000 zł - zaznaczali parafianie, którzy są dumni, że mogli dołożyć się do nowej, błyszczącej ozdoby na kościele. - Ogromne przeżycie na całe życie. Bardzo nam się podoba, nasza Maryja nareszcie ma swoje okrycie - mówiły kobiety z Borku.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (8)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Xxxx
  8 miesięcy temu ocena: 100%  8
  Dziekuje ze byłeś wśród nas. I jesli kiedyś wrócisz drzwi i serce będą otwarte
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Parafianka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  7
  Zróbmy ks fajne pożegnanie jakis pomysl
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Fery
  8 miesięcy temu ocena: 100%  6
  Pomysły są na pożegnanie ale w realu nie tu na nikach
  ~ Edd
  8 miesięcy temu ocena: 100%  5
  Kopuła wieży z 1665 roku, była jednak mniej okazalsza, pamiętam to jak dziś, jak wielkie tłumy nawiedziły świątynie w dniu odpustu! Kościół nie był jeszcze poświęcony, ale tysiące wiernych, z całej Rzeczpospolitej, tłumnie przyjeżdżali zobaczyć nową świątynie!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Babol
  8 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Wyjątkowa chwila ^podziękowania dla Proboszcza
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Parafia pogorze..
  8 miesięcy temu ocena: 100%  3
  Niektorzy zbierają lata i zebrac nie mogą.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ De
  8 miesięcy temu ocena: 86%  2
  W Pogorzeli zbiera , zbiera ...... i pokryć remontu nie może. Wciąż brakuje...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pogo 2
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Bo o to chodzi, żeby ciagle zbierać a nie zebrać i było zebrane