Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Nie wiedzieli, na co wykładają pół miliona?

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    15.05.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Radny Marcin Maciejewski (z prawej) złożył wniosek, aby wstrzymać się z przekazaniem ponad pół miliona złotych na przebudowę drogi śródpolnej z Siemowa do Żelazna. Pozostali radni poparli go i inwestycja została Radny Marcin Maciejewski (z prawej) złożył wniosek, aby wstrzymać się z przekazaniem ponad pół miliona złotych na przebudowę drogi śródpolnej z Siemowa do Żelazna. Pozostali radni poparli go i inwestycja została "zawieszona" fot. A. Fajczyk

Około 100 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa wielkopolskiego miałby dostać gostyński samorząd na przebudowę drogi z Siemowa do Żelazna. Z własnego budżetu musiałby dołożyć 550 tys. zł. To spora kwota, a dywanik asfaltowy (4 m szeroki) byłby tylko na środkowym odcinku szosy, na długości ponad 1 km. Radni zastanawiają się, „co z tym fantem zrobić”?

R E K L A M A

O dotacji było wiadomo pod koniec marca, gostyńscy rajcy otrzymali projekt uchwały zawierający tę kwestię, mogli zapoznać się z nim przed sesją rady miejskiej (11 maja).

Podczas spotkań komisji branżowych nie było wątpliwości, pomysł został zaakceptowany. Ale na sesji zrobiło się zamieszanie - samorządowcy nie do końca wiedzieli, na jaką inwestycję mają dołożyć pieniądze. Niektórzy mieli wątpliwości, co do lokalizacji szosy i jej wyglądu po przebudowie - asfaltowa nawierzchnia ma zaczynać się za lasem, położonym w pobliżu wioski. Za to leśny odcinek (ok. 220 m - nie wzięty pod uwagę przy budowie) należy do Nadleśnictwa Piaski. Gmina nie mogła ująć go we wniosku o dofinansowanie. Nowa nawierzchnia nie dobiegałaby do samego Żelazna, a tylko do granicy z gminą Krzywiń. Pozostałą część (ok. 600 m drogi z piasku i płyt betonowych) musiałby zbudować sąsiedni samorząd, a on w najbliższych latach nie ma w planach remontu.

- Nie jestem przeciwny przebudowie tej drogi, ale zastanawiam się, czy jest zasadne wydanie ponad pół miliona z gminnego budżetu w tej chwili? - powiedział radny Marcin Maciejewski podczas dyskusji na posiedzeniu rady. Złożył wniosek, aby zaplanowane środki przełożyć tymczasowo „do rezerwy”.

Zaproponował też, aby samorządowcy pojechali na miejsce i dokładnie obejrzeli drogę śródpolną Siemowo-Żelazno, która ma być przebudowana. Oponował z kolei Andrzej Czupryński - rajca i sołtys z Siemowa, który od wielu lat lobbuje, aby na odcinku Siemowo-Żelazno zbudować „asfaltówkę”. Apelował, aby radni odrzucili wniosek i zgodzili się na dołożenie gminnych pieniędzy na budowę „bo jeśli nie w tej kadencji, to kiedy”.

Czytaj też o budowie parkingu przy ul. Mostowej w Gostyniu - TUTAJ

Burmistrz Gostynia podkreślił, że gmina nie ma dużo czasu - w ciągu najbliższych 2 tygodni ma zostać podpisana umowa w Poznaniu o przekazaniu dofinansowania. - Jeśli nie będzie zadania w gminnym budżecie, to nie pojadę do marszałka po pieniądze. Jeśli do rezerwy trafią te środki - temat na 3 - 4 lata zostanie zawieszony - powiedział Jerzy Kulak. Dziś (15 maja) gostyńscy rajcy spotkają się, aby obejrzeć drogę w Siemowie. Tam zdecydują, co robić dalej. Czy gmina zrezygnuje z dofinansowania?

Więcej w bieżącym numerze "Życia Gostynia"

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 55555
8 miesięcy temu ocena: 100%  3
przesada tyle nowych drog do zelazna,dopiero powstala z zelazna do stankowa i nikt tam nie jezdzi? teraz kolejna przesada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gg
8 miesięcy temu ocena: 100%  2
Chyba raczej powinno brzmieć. „Na szczęście są radni którzy nie chcą wydawać pół miliona na asfalt w środku pola”. Nie ma ważniejszych problemów?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lop
8 miesięcy temu ocena: 100%  1
Pół miliona na drogę wśród pól? Asfaltem na pole? To juz zupełna przesada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A