Nowoczesna obora w Drzewcach otwarta

Opublikowano:
Autor:

Nowoczesna obora w Drzewcach otwarta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Artykuł opublikowany w numerze 19/2016 Życia Gostynia

Wielokrotnie podczas tej uroczystości podkreślano, że to moment szczególny - wielkie święto gospodarzy i polskiego rolnictwa. W Gospodarstwie Rolnym w Drzewcach Hądzlik-Lipowczyk otwarto nowoczesną oborę na 250 sztuk krów, którą zaprojektowała i wykonała GEA Farm Technologies z partnerami.


Obiekty hodowlane poświęcił ksiądz Mateusz Ryba z parafii w Poniecu. Inwestorzy, rodzina oraz osoby zaangażowane w ich powstanie przecięli wstęgę, a goście zwiedzali oborę. W uroczystości wzięło udział około 600 osób (między innymi, właściciele gospodarstw rolnych, przedstawicieli firm, które przyczyniły się do powstania obory, organizacji rolniczych, lokalnej władzy, profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu).


Historię gospodarstwa w Drzewcach przybliżył Leszek Hądzlik, współwłaściciel. – W życiu trzeba mieć szczęście, a my mieliśmy szczęście poznać człowieka wyjątkowego, niezwykle skromnego, wspaniałego – Michała Żółtowskiego, od którego kupiliśmy to gospodarstwo – mówił.  Najpierw w 2005 roku zakupiono prawie 240 hektarów, później dokupiono jeszcze 125. Od 2012 roku całe gospodarstwo, które liczy 365 hektarów stało się własnością rodzin Hądzlik i Lipowczyk. - Tu zawsze było rolnictwo i hodowla bydła mlecznego. Hodowane jest 190 krów, 350 sztuk bydła, 6 klaczy, 12 koni, a struktura podporządkowana jest produkcji mleka – wyjaśniał Leszek Hądzlik. Gospodarstwo ma 93 hektary kukurydzy, lucerny 12,5 hektara, trawy gorzowskiej 24 hektary i 37 hektarów łąk kośnych. Ponadto na polach uprawia się jęczmień ozimy - 12 hektarów i 18 hektarów pszenżyta, 80 hektarów pszenicy, 61 ha rzepaku, 25 ha buraków. Decyzja o budowie obory zapadła 2 lata temu. – Jakże inne uwarunkowania były wtedy. Czy byśmy zmienili zdanie? Myślę, że nie. Konkurencja jest tak duża, że w naszych warunkach dalej nie moglibyśmy produkować mleka, ponieważ od jakości będzie zależało przetrwanie nas wszystkich. Tylko najlepszą jakością przetworów możemy się bronić w przyszłości, w tak trudnym okresie – podkreślał Leszek Hądzlik. Gospodarzom składano gratulacje, podkreślając, że otwarcie przypadło na trudny moment dla hodowców bydła. – Podjęli decyzję w trudnym okresie, teraz mamy „mleczny dołek”, ale nie żałują i to jest ważne. Gospodarze są wytrwali, mają szczęście, a dołek powinien w końcu minąć. Życzę, aby jak najwięcej mleka z tej obory płynęło – mówił Krzysztof Banach, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.  

Gospodarstwo Rolne Drzewce Hądzlik-Lipowczyk liczy 365.  Hodowane jest 190 krów, 350 sztuk bydła, 6 klaczy, 12 koni. Gospodarstwo ma 93 hektary kukurydzy, lucerny 12,5 hektara, trawy gorzowskiej 24 hektary i 37 hektarów łąk kośnych. Ponadto na polach uprawia się jęczmień ozimy - 12 hektarów i 18 hektarów pszenżyta, 80 hektarów pszenicy, 61 ha rzepaku, 25 ha buraków.


Pomysł wybudowania nowoczesnej obory zrodził się 2 lata temu, a prace związane technologią i planowaniem rozpoczęły się niespełna rok temu. Obora wolnostanowiskowa przeznaczona jest do 250 sztuk bydła. Wyposażona jest w system udojowy typu karuzela AutoRotor PerFormer, Apollo i Wygrodzenia 2D Optima oraz automatyczne zgarniacze obornika i gnojowicy oraz centrum gnojowicowe - to miejsce gdzie spływa gnojowica i jest przepompowywana do zbiorników. Duży naganiacz ma za zadanie naganiać krowy do automatycznej karuzeli udojowej. Karuzela, to najważniejsze urządzenie w obiekcie - bardzo wydajne, posiada 32 stanowiska udojowe wyposażone w automatyczny system. Dojarz musi przygotować wymię krowy do doju - zakłada aparat i reszta dzieje się automatycznie. Pozwoli to utrzymać wysoką jakość mleka. Ważnym elementem w oborze jest wentylacja, dzięki niej krowy mają się lepiej, są niższe koszty i wyższa wydajność. Dlatego obiekt ma automatyczne kurtyny, wyposażone w stacje meteo, czujniki deszczu (gdyby zawiewał z jednej strony, to kurtyna się zamknie). Na poczekalni przewidziane są kolejne kurtyny – specjalne poduszki powietrzne - chronią pomieszczenie przed przedostaniem się  mrozu i deszczu. Dodatkowym elementem jest automatyczny system oświetlenia. Legowiska 2D Optima są zamontowane w głębokim boksie, który wypełniony będzie mieszanką słomy, wapna i wody. Zamontowana tam szara rura będzie pomagała krowom we wstawaniu i kładzeniu się. Podczas uroczystości firma GEA oficjalnie wprowadziła na polski rynek robot udojowy MONOBOX.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE