O Uzbekistanie, ginącym morzu i kosmicznym marzycielu z Zambii

Opublikowano:
Autor:

O Uzbekistanie, ginącym morzu i kosmicznym marzycielu z Zambii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Tydzień Bibliotek w tym roku przebiegał pod hasłem „(Do)wolność czytania”. Gostyńska biblioteka publiczna zorganizowała w Krobi i Gostyniu spotkanie z pisarzem, reportażystą Bartkiem Sabelą - podróżnikiem z zamiłowania, a architektem z wykształcenia.

Posługując się prezentacją „Z Lusaki na Księżyc” zaproszony gość opowiadał młodzieży historię szalonego marzenia pewnego Zambijczyka – Edwarda Mukuki Nkoloso o wysłaniu rakiety na Księżyc w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pokazywał miejsca, w których prowadził poszukiwania i wywiady z ludźmi. Wszystko robił po to, aby w rezultacie powstała poświęcona temu tematowi i Zambijskiej Akademii Kosmicznej książka pt. „Afronauci”.

Sabela demonstrował afrykańskie maski przywiezione z podróży i odpowiadał na liczne pytania uczniów, dotyczące zarówno Afryki, jak i kwestii osobistych. Spotkanie w Gostyniu, zatytułowane było „Może (morze) wróci”. Podobnie, jak nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana książka dotyczyło Uzbekistanu i Morza Aralskiego, ginącego na skutek decyzji Nikity Chruszczowa o masowej uprawie bawełny. Bartek Sabela, który dwa tygodnie temu powrócił z kolejnej wyprawy w tamte strony, przez dwie godziny pokazywał zdjęcia nie tylko pięknych zabytków Samarkandy, Buchary, Chiwy i innych miejsc z tzw. Jedwabnego Szlaku, ale głównie skupiał się na katastrofie ekologicznej, spowodowanej irygacją rzek Amu-Darii i Syr-Darii.

Opowiadał też o powstaniu na tych terenach nowej, zasolonej pustyni, skażonej w dodatku pestycydami, a także testowaną tam w przeszłości bronią biologiczną. Kreślił przed słuchaczami obraz kraju pełnego kontrastów – z jednej strony państwa biednego, rządzonego przez dyktatorów, zasiedlonego przez Stalina ludźmi o różnej narodowości, a z drugiej strony przyjaznych, optymistycznych i otwartych mieszkańców, często byłych rybaków żyjących w bardzo trudnych warunkach.

Autor zademonstrował również swoją trzecią książkę pt. „Wszystkie ziarna piasku”, nagrodzoną przez fundację Afryka Inaczej „Afrykasem 2015”, a będącą wstrząsającym reportażem z terenów Sahary Zachodniej – ostatniej kolonii okupowanej przez Maroko oraz z obozów uchodźców w Algierii.

Biblioteka miejska w Gostyniu posiada wszystkie publikacje Bartka Sabeli i zaprasza do ich wypożyczania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE