Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

O Uzbekistanie, ginącym morzu i kosmicznym marzycielu z Zambii

› Kultura i Rozrywka 8 miesięcy temu    17.05.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Bartek Sabela podczas spotkań z uczniami w szkole w KrobiBartek Sabela podczas spotkań z uczniami w szkole w Krobi fot. Biblioteka publiczna w Gostyniu

Tydzień Bibliotek w tym roku przebiegał pod hasłem „(Do)wolność czytania”. Gostyńska biblioteka publiczna zorganizowała w Krobi i Gostyniu spotkanie z pisarzem, reportażystą Bartkiem Sabelą - podróżnikiem z zamiłowania, a architektem z wykształcenia.

R E K L A M A

Posługując się prezentacją „Z Lusaki na Księżyc” zaproszony gość opowiadał młodzieży historię szalonego marzenia pewnego Zambijczyka – Edwarda Mukuki Nkoloso o wysłaniu rakiety na Księżyc w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pokazywał miejsca, w których prowadził poszukiwania i wywiady z ludźmi. Wszystko robił po to, aby w rezultacie powstała poświęcona temu tematowi i Zambijskiej Akademii Kosmicznej książka pt. „Afronauci”.

Sabela demonstrował afrykańskie maski przywiezione z podróży i odpowiadał na liczne pytania uczniów, dotyczące zarówno Afryki, jak i kwestii osobistych. Spotkanie w Gostyniu, zatytułowane było „Może (morze) wróci”. Podobnie, jak nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana książka dotyczyło Uzbekistanu i Morza Aralskiego, ginącego na skutek decyzji Nikity Chruszczowa o masowej uprawie bawełny. Bartek Sabela, który dwa tygodnie temu powrócił z kolejnej wyprawy w tamte strony, przez dwie godziny pokazywał zdjęcia nie tylko pięknych zabytków Samarkandy, Buchary, Chiwy i innych miejsc z tzw. Jedwabnego Szlaku, ale głównie skupiał się na katastrofie ekologicznej, spowodowanej irygacją rzek Amu-Darii i Syr-Darii.

RUSZYŁY zapisy na Wielkopolską Ofensywę Rowerową - szczegóły TUTAJ

Opowiadał też o powstaniu na tych terenach nowej, zasolonej pustyni, skażonej w dodatku pestycydami, a także testowaną tam w przeszłości bronią biologiczną. Kreślił przed słuchaczami obraz kraju pełnego kontrastów – z jednej strony państwa biednego, rządzonego przez dyktatorów, zasiedlonego przez Stalina ludźmi o różnej narodowości, a z drugiej strony przyjaznych, optymistycznych i otwartych mieszkańców, często byłych rybaków żyjących w bardzo trudnych warunkach.

Autor zademonstrował również swoją trzecią książkę pt. „Wszystkie ziarna piasku”, nagrodzoną przez fundację Afryka Inaczej „Afrykasem 2015”, a będącą wstrząsającym reportażem z terenów Sahary Zachodniej – ostatniej kolonii okupowanej przez Maroko oraz z obozów uchodźców w Algierii.

Biblioteka miejska w Gostyniu posiada wszystkie publikacje Bartka Sabeli i zaprasza do ich wypożyczania.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  R E K L A M A
  R E K L A M A