Otwiera się nowa „furtka” do budowy kopalni?

Opublikowano:
Autor:

Otwiera się nowa „furtka” do budowy kopalni? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Obawy wśród przedsiębiorców nie tylko z naszego regionu wzbudził najnowszy projekt nowelizacji prawa geologicznego.

– Jeżeli nowe prawo geologiczne i górnicze wejdzie w życie, budowa odkrywki na złożu Oczkowice w okolicach Rawicza i Gostynia stanie się formalnością – przestrzegają przedsiębiorcy z południowo-zachodniej Wielkopolski, wzywając lokalnych parlamentarzystów do zdecydowanej reakcji – czytamy w komunikacie prasowym Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość dla Ekologii”.

Chodzi o zmiany w prawie geologicznym i górniczym (PGG) zaproponowane w ostatnim czasie przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dają one ministrowi środowiska możliwość ustanowienia stref specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie występują strategiczne złoża węgla brunatnego i kamiennego. Ograniczają tym samym samorządom możliwość zablokowania inwestycji, które te uważają za godzą w ich interesy.

Eksperci współpracujący ze Stowarzyszeniem „Przedsiębiorczość dla Ekologii" podnoszą m.in. kwestię, iż w zaproponowanej nowelizacji istnieje tylko jedno kryterium decydując o uznaniu danego złoża za strategiczne - średnia miąższość pokładów węgla brunatnego większa niż 7 metrów. Ten element decyduje o głębokości odkrywki i głębokości odwadniania terenu.

– Złoże Oczkowice spełnia zakładane przez ustawę wymagania. Średnia miąższość węgla wynosi 12,8 m, a maksymalnie na tym terenie może sięgać nawet do 34,5 m miąższości. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, tylko i wyłącznie ten element oceny zdecyduje, że złoże nadaje się do klasyfikacji jako złoże strategiczne – informuje profesor Jan Przybyłek, geolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak komentuje prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii Leszek Wenderski, zgodnie z projektem ustawy, nie będą brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne czy naturalne, związane z lokalizacją złoża.

– Otwiera to niebezpieczną furtkę do eksploatacji węgla brunatnego bez uwzględniania opinii samorządu i mieszkańców. Dla nas oznacza to zaprzepaszczenie dorobku wielu pokoleń przedsiębiorców i rolników, którzy przez wieki budowali unikalny charakter naszego regionu – zwraca uwagę L. Wenderski.

Natomiast zdaniem naukowców „wszystkie te kryteria powinny mieć wpływ na decydowanie o wyznaczaniu złóż strategicznych, żeby nie postępować wbrew woli mieszkańców oraz nie dopuścić do degradacji natury i wysoko rozwiniętej gospodarki na większości z nich”.

Stowarzyszenie "Przedsiębiorczość dla Ekologii" apeluje do parlamentarzystów z regionu, którzy do tej pory zgodnie deklarowali swój sprzeciw wobec budowy kopalni odkrywkowej na złożu Oczkowice.

Tuż przed wyborami, tylnymi drzwiami władze próbują wprowadzić ustawę, która w skandaliczny sposób ogranicza nasze prawo głosu i przede wszystkim otwiera prostą drogę do budowy kopalni odkrywkowej. Dlatego w liście otwartym wzywamy parlamentarzystów powiatów gostyńskiego i rawickiego do wypełnienia obietnic, jakie przez ostatnie 4 lata składali swoim wyborcom, i nie dopuścili do nowelizacji prawa, które de facto można porównać z wbiciem łopaty pod budowę odkrywki – dodaje prezes Leszek Wenderski.

Pełna treść listu skierowanego do parlamentarzystów z powiatu gostyńskiego i leszczyńskiego na stronie www.przedsiebiorczoscdlaekologii.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE