Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - najhipoteczny UL 14-20 lutego
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Pierwsi terytorialsi w Wielkopolsce złożyli przysięgę

› Społeczeństwo ponad rok temu    12.08.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 15 ocen 1 / 0%
A A A
Leszno Przysięga na sztandar jest najwyższym zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i naroduLeszno Przysięga na sztandar jest najwyższym zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i narodu fot. Bogdan Bujak

– Przeżyliśmy – tymi słowami żegnali się między sobą pierwsi w Wielkopolsce żołnierze WOT - Wojsk Obrony Terytorialnej, po wyczerpującym 16-dniowym szkoleniu.

Tak mocne uściski dłoni i poklepywania mogą wymieniać między sobą tylko osoby, które łączą braterskie, żołnierskie więzy.

Zaledwie godzinę wcześniej tych 85 żołnierzy, w tym 11 pań 124. i 125. Batalionu Lekkiej Piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej składało uroczystą przysięgę na rynku w Lesznie. Na ich mundurach, tuż pod biało-czerwoną flagą z daleka widoczne było motto terytorialsów: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Słowa roty wielkopolscy żołnierzy WOT-u złożyli w obecności wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota, dowódców wojskowych oraz parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, policji, straży oraz duchowieństwa.

– Przysięga wojskowa na sztandar to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza. Od dzisiaj nic już nie będzie takie same. (...) Drodzy żołnierze mam nadzieję, że ta doniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w waszą pamięć. Dzięki słowom roty przysięgi (...) staniecie się pełnoprawnymi żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Na was także, od dnia dzisiejszego spoczywać będzie odpowiedzialność za obronę kraju, swoich małych ojczyzn oraz swoich najbliższych. Pamiętajcie, żeby być zawsze gotowi i zawsze blisko dla naszej ojczyzny, dla ziemi, na której żyjemy. Wypowiadając słowa roty (...) zaświadczacie o waszym patriotyzmie, oddaniu oraz gotowości do najwyższych poświęceń dla ojczyzny, narodu polskiego – mówił chyląc czoła przed swoimi podkomendnymi oraz ich rodzinami dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Brygadzie Terytorialnej, pułkownik Rafał Miernik.

Zapewnił również, że lata szkoleń, zdobywania doświadczeń, samodoskonalenia, jakie teraz czekają terytorialsów będą realizowane „wspólnie, porządnie, to znaczy po wielkopolsku”.

Po przyjęciu błogosławieństw i defiladzie na rynku ochotnicy mogli nareszcie po ponad dwóch tygodniach zobaczyć swoich najbliższych.

Jak się okazuje wśród przedsiębiorców, urzędników, inżynierów oraz przedstawicieli najróżniejszych zawodów, którzy na ochotnika przywdziali mundur WOT znalazły się osoby ze wszystkich zakątków Wielkopolski, także m.in. z powiatu gostyńskiego.

Co "nawywijali" kierowcy na drogach w lipcu?

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (15)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Hejter dorosłych ludzi
  ponad rok temu 15
  Hmm... 3/4 osób na dole to pewnie typowe polskie prl-owskie Janusze, które siedzą i wierzą co im telewizja powie. Poczytajcie, przeszukajcie źródła (realne i prawdziwe), dowiedzcie się po co jest obrona terytorialna, a potem komentujcie o PSEUDOPATRIOTYZMIE. Mamy 2018 rok, jest internet - są materiały, które nauczą was jaki dziś jest świat. Fakt, fundusze wydawane na wojsko w Polsce to kpina, ale terytorialsi mimo wszystko się przydadzą ;)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Piotrek
  ponad rok temu ocena: 100%  14
  Jak czytam niektóre komentarze to przypominają mi się słowa Piłsudskiego: "Naród wspaniały, ale ludzie ku.wy."... A wszystkich terytorialsów serdecznie pozdrawiam.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ żołnierz
  ponad rok temu ocena: 100%  13
  Bawią się dzieciaki za nasze pieniądze. Jeden z opisów takiego szkolenia: "Nie mieliśmy amunicji, wydawaliśmy odgłosy strzałów". Czy wydawali te odgłosy "paszczą" czy pochodziły z innego źródła? Mam na myśli np głośniki oczywista ;) Śmiech na sali na publiczne pieniądze. Zamiast kupić zawodowym choćby te hełmy z kevlaru, to będą malować olejną te z II Wojny Światowej xD Wśród żołnierzy też jest sporo PiSowców, więc specjalnie mi ich nie żal, że będą pełnić służbę w rachitycznym, pochodzącym z demobilu oprzyrządowaniu. A mogli latać Caracalami. No ale po co skoro mamy 500+!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Macier
  ponad rok temu ocena: 50%  12
  Podejrzewam ,ze nie jeden terytorialista ma większe serce do walki niż nie jeden zawodowy harcerzyk z MONu , który w razie wojny spierdzielił by gdzie się da, a w koszarach siedzi tylko po to ,żeby brać sowite uposażenie i czeka na kosmiczną odprawę za mieszkanie a póxniej nara, mam gdzieś ojczyznę i jej mieszkańców.. Znam wielu wojskowych i część z nich ma takie podejście a ciepłe kluchy z nich jak nie wiem!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ andy
  ponad rok temu ocena: 80%  11
  Po co te zabawy?? XXI wiek, za nami mnóstwo głupich wojen, konfliktów, powstań - czas na pokojowy świat! Precz z pseudopatriotyzmem!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ tomek
  ponad rok temu ocena: 43%  10
  Wojna to zło ale i mus, kiedy ktoś atakuje MNIE, MÓJ DOM i MOJĄ RODZINĘ. Ale tacy jak Ty, ze skrzywionym kręgosłupem moralnym, tego nie zrozumieją. Albo inaczej, masz skrzywiony kręgosłup tak samo jak ci, co wojny wywołują.
  ~ tomek
  ponad rok temu ocena: 73%  9
  W związku z próbą rozbrojenia obywateli RP (PiS właśnie zaostrza dostęp do broni i amunicji) mam pytanie do żołnierzy WOT: Nie boicie się, że wkrótce zostaniecie wykorzystani przez rząd do tłumienia oporu przez waszych współobywateli? Bo to wszystko jest tak grubymi nićmi szyte, że za jakiś czas Kaczyński może zechcieć poczuć się jak Jaruzelski w 1981 roku...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kasia
  ponad rok temu ocena: 50%  8
  Znaczy, że lokalny aktyw KODu boi się łomotu i nie bardzo wie skąd może go dostać. Buduje narrację o WOTcie jako ZOMO. Pamiętając jak ów aktyw sam walczył dla dobra ludowej Ojczyzny, tłukąc za młodego Ekstremę w ZOMO albo ROMO. Pod koniec życia warto sobie powspominać....
  ~ kali
  ponad rok temu ocena: 73%  7
  Głos rozsądku! Niestety, mam wrażenie, że do tych ludzi to nie dociera. Pycha kroczy przed upadkiem. A potem tylko wstyd zostanie.
  ~ Rezerwista
  ponad rok temu ocena: 33%  6
  Szukam na tych zdjęciach takich parlamentarzystów jak Adam Szłapka, Jan Dziedziczak czy Marian Poślednik i ich nie znajduję. Wstydzą się czy się maskują?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Pytający
  ponad rok temu ocena: 77%  5
  Czas na terytorialnego policjanta, lekarza, strażaka itp. wyszkolonego w 16 dni. Szaleństwem jest wykorzystywanie zawodowych żołnierzy do oprawy tej żałosnej szopki w centrum miasta za nasze pieniądze. Gdzie my żyjemy? Do czego to prowadzi? Dlaczego się na to godzimy?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Znawca
  ponad rok temu ocena: 83%  4
  Żałosne, jak można nazywać żołnierzem kogoś kto przez 16 dni przechadzał się po jednostce wojskowej. Byłoby mi wstyd.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Znawcaznawców
  ponad rok temu ocena: 50%  3
  Ciebie kaprale prowadzali do 000DDC. Król Fali miał własną obstawę.
  ~ pulsar
  ponad rok temu ocena: 91%  2
  ... po wyczerpującym 16-dniowym szkoleniu... Po tak dłuuugim okresie szkolenia na pewno będą jak komandosi. ;-)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ BOLO
  ponad rok temu ocena: 50%  1
  A kto powiedział że to mają być komandosi?