To nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego

Opublikowano:
Autor:

To nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Biblioteka w Pogorzeli była jedną z 50 placówek uczestniczących w projekcie edukacyjnym „Ekopaka. Zamykamy obieg surowców”, organizowanym przez INTERSEROH. To pierwszy realizowany przez biblioteki na tak dużą skalę program edukacji ekologicznej, którego adresatem byli uczniowie w wieku wczesnoszkolnym.

Zaproszenie do udziału w projekcie od Dobrochny Błażejczak przyjęli w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy IIIb: Anastazja Dąbrowska, Maria Golejewska, Alicja Harasim, Julia Łyduch, Joachim Maciejczyk, Julia Matelska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz, Zuzanna Wolna i Julia Zając. - Ostatnia z czterech pak, która dotarła do naszej biblioteki, z dużym opóźnieniem, w lutym 2017 roku, pomogła młodym ekologom - już jako czwartoklasistom - zaprzyjaźnić się z aluminium oraz innymi metalami – wyjaśnia Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.

Aluminium to jeden z najcenniejszych metali. Powstają z niego opakowania i elementy pojazdów, wykorzystuje się je także w produkcji sprzętów elektronicznych. Jest wytwarzane z boksytów - podstawowych rud glinu, które są przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty. W procesie wydobycia aluminium powstaje jednak toksyczny czerwony szlam, który musi być składowany jako substancja niebezpieczna. O wiele bezpieczniej i oszczędniej jest zamknąć obieg tego surowca. O tym wszystkim dowiedziały się uczennice klasy IVb: Anastazja Dąbrowska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz i Julia Zając, które w roku szkolnym 2016/2017 kontynuowały udział w ekologicznym projekcie.

Ekopaka poświęcona aluminium i innym metalom zachęciła czwartoklasistki do odkrywania ich właściwości. Zestaw metalowych płytek i waga kuchenna ułatwiły dziewczętom prowadzenie eksperymentów. Poprzez edukacyjne megakolorowanki uczestniczki ekopakowych spotkań wkroczyły do Aluminiowego Miasteczka i przemierzyły Aluminiowy Labirynt, dowiadując się, skąd się bierze aluminium i gdzie w swoim otoczeniu mogą je znaleźć. Ogromne zainteresowanie uczestniczek projektu wzbudziła prezentacja wykonanych z aluminium oraz innych metali eksponatów stanowiących zbiory Izby Muzealnej, której kustoszem jest Dobrochna Błażejczak, takich jak: XIX-wieczna miedziana kopuła wieży kościoła pw. Świętego Michała Archanioła, wykonane ze stopów metali zabytkowe XIX-wieczne żelazka, aluminiowe manierki i menażki z okresu I wojny światowej czy lampki oliwne, górnicze oraz rowerowe. Ekopakowe spotkania w bibliotece połączyły zabawę z poważnymi, choć podanymi w lekkiej formie informacjami z zakresu recyklingu opakowań i innych odpadów aluminiowych.

Wzbogaciwszy swą wiedzę na temat metali oraz ich stopów, dziewczęta wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których zaprojektowały i skonstruowały Aluminiowe Miasteczko oraz wykonały upcyklingowe sowy, a także nauczyły się posługiwać spirografami – niezwykłymi przyrządami umożliwiającymi kreślenie spiral oraz skomplikowanych krzywych matematycznych. Podczas zajęć plastycznych uczennice klasy czwartej wykorzystały otrzymane w Ekopace nr 4 metaliczne materiały plastyczne: aluminiowe druty, metaliczne kredki, metalizowany papier kolorowy, folię aluminiową, metaliczne farby, a także kolorowe spinacze i klipsy w różnych rozmiarach, zestaw metalowych elementów konstrukcyjnych, magnesy i śrubki.

- Dzięki Ekopace wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie w latach szkolnych 2015/2016 oraz 2016/2017 uzmysłowiły sobie, czym jest zamknięty obieg surowców i zrozumiały, że to, co pozostaje z produktów - opakowania, zużyte elementy - to nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Ekopaka wprowadziła zatem uczestników projektu w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta – mówi Dobrochna Błażejczak.

10 kwietnia 2017 roku, podczas podsumowującego przedsięwzięcie spotkania w bibliotece, wszyscy uczestnicy zajęć, których animatorką była Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli, otrzymali symboliczne podziękowania za udział w ekologicznym projekcie, natomiast najwytrwalsze i najaktywniejsze uczestniczki ekopakowych spotkań – dodatkowo także upominki ufundowane przez bibliotekę.

Zobacz relacje z pozostałych części projektu:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE