W czym wyrzucać bioodpady? Nie dajcie się zwieść pozorom i... sprzedawcom

Opublikowano:
Autor:

W czym wyrzucać bioodpady? Nie dajcie się zwieść pozorom i... sprzedawcom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Ciąg dalszy burzy w kuble śmieci. Od stycznia 2020 r., zgodnie z przepisami, powinniśmy segregować odpady komunalne w 5 frakcjach: tworzywo sztuczne, papier, szkło białe, szkło kolorowe, bioodpady, do tego jeszcze wyrzucamy odpady zmieszane.

Od nowego roku już wszyscy mieszkańcy gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (nie tylko gm. Krobia) muszą segregować odrębną frakcję odpadów - tzw. frakcję bio, obejmującą głównie odpady kuchenne i zielone. Na posesji obowiązkowo powinien znajdować się brązowy pojemnik. Do niego trafiają powstające w gospodarstwach domowych bioodpady - ulegające biodegradacji odpady spożywcze i kuchenne oraz śmieci z ogrodów. Możne je również zagospodarowywać w przydomowych kompostownikach.

I tu pojawia się pytanie: w czym takie odpady wyrzucać?

Z kompostownikami sprawa wydaje się dość prosta, bo zwykle wrzucamy do nich odpady bez opakowania. Ale sposób wrzucania odpadów do pojemników BIO może budzić wątpliwości.

W gm. Pogorzela zrobiło się zamieszanie pod tym względem. W jednym ze sklepów mieszkańcy wykupują masowo foliowe worki brązowe na odpady organiczne znanej firmy „Jan Niezbędny”. Właściciele nie nadążają z zamówieniami.
 

- Sąsiedzi patrzą na kolor - brązowy, kusi też napis na worku „odpady organiczne”. Ale te worki nie nadają się do segregacji odpadów kuchennych. To zwykła folia. Można w nich zbierać odpady w domowym gospodarstwie, które trzeba z worków wyrzucić później do brązowego kubła. A worki osobno do tworzywa sztucznego. Jednak sąsiadka „nie da sobie powiedzieć”, uparła się i kupuje te worki - napisała do nas jedna z Czytelniczek.

Pozory mylą. Brązowy lub zielony kolor i napisy „odpady bio” czy „odpady organiczne” powodują, że worki foliowe znikają z półek sklepowych nie tylko w Pogorzeli. Niestety, w wielu marketach czy sklepach ogrodowych niezorientowani sprzedawcy sami polecają takie worki jako opakowania „biodegradowalne”, do odpadów kuchennych. A sytuacja wygląda inaczej. Odpadów biodegradowalnych nie wolno wrzucać do pojemnika brązowego w workach zrobionych z tworzywa sztucznego!

Takie worki nie rozłożą się, zanieczyszczą kompost i mogą spowodować, że firma wywozowa nie odbierze nam śmieci z brązowego kubła. Latem śmieci wyrzucane w tych workach mogą po prostu śmierdzieć.

KZGRL rekomenduje, aby odpady biodegradowalne, jeśli to możliwe, wrzucać do pojemnika luzem, czyli bez żadnego dodatkowego opakowania. Można także używać opakowań biodegradowalnych czyli takich, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Najłatwiej worki na odpady, które nadają się do brązowego pojemnika poznać po oznaczeniu w postaci piktogramu:



Oznacza on, że worki spełniają normy EN 14995, EN 13432 i przekompostują się (rozłożą się) razem z odpadami.

Z kolei worki oksybiodegradowalne, worki z LDPE, worki z tworzywa sztucznego ulegające degradacji/rozkładowi - nie są workami biodegradowalnymi i nie należy tych worków umieszczać w pojemniku na odpady biodegradowalne.

Również napis na workach „worek na odpady/śmieci biodegradowalne” nie świadczy o tym, że worki są biodegradowalne.

Poniżej przykład worków biodegradowalnych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE