Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Wybór pracodawców jest coraz mniejszy

› Gospodarka 9 miesięcy temu    23.06.2018
Anna Twardowska
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Bezrobocie i sytuacja na rynku pracy w powiecie gostyńskimBezrobocie i sytuacja na rynku pracy w powiecie gostyńskim fot. Fotomontaż

Sylwetki bezrobotnych nieco się zmieniają. Nadale w przeważającej części są to kobiety (60 proc.). Co czwarty bezrobotny posiada wykształcenie gimnazjalne lub niższe. Urząd pracy codziennie w swojej korespondencji znajduje pisma od obcokrajowców, chcących zaczepić się do pracy w Polsce, w małym mieście. Wydaje się natomiast, że nie zmieniają się oczekiwania wobec pracowników. Typowy pracodawca szuka osoby młodej i (o ironio!) z bardzo dużym doświadczeniem.

R E K L A M A

Za nami już pierwsza połowa roku. Rozpoczął się sezon prac dorywczych. Właściciele sadów i pól szukają chętnych rąk do zbioru owoców, a po sieci krążą propozycje pracy w barach i ogródkach letnich. Praca jest, ale czy jest komu ją wykonywać? O rynku pracy w powiecie gostyńskim oraz o tym, z czego powinniśmy się cieszyć, a co zaburza poczucie stabilizacji, rozmawiamy z zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, Andrzejem Czupryńskim.

Jak dla rynku pracy był poprzedni rok?

Powiedziałbym, że dobry. Bezrobocie spadło do poziomu 6%. Należałoby się cieszyć, ale ważna jest w tym wszystkim struktura tego bezrobocia. Tu są już pewne niuanse, nad którymi musimy jeszcze pracować, a które nie do końca od nas, jako pracowników urzędu pracy, zależą. Mianowice chodzi o zjawisko takie, jak sezonowość. To bezrobocie jest większe w początkach roku i na końcu roku. W tych okresach zimowych.

Bezrobocie mimo wszystko cały czas spada.

Od 2002 roku spada systematycznie. Wtedy dochodziło do poziomu 20 proc. W 2014 to było 10-12proc., a później spadało poniżej 10 proc. z czego się bardzo cieszyliśmy, jako urząd pracy i myślę, że nie tylko my, ale każdy obywatel tego kraju miał powód do radości. Może ten spadek bezrobocia trochę martwić pracodawców.

Wśród bezrobotnych przeważają młodzi ludzie, w wieku 18-34 lata.

Ta liczba i tak spadła w porównaniu do lat poprzednich. Mamy dość dużą grupę osób, które ukończyły 50 lat, a pracodawcy patrzą za robotnikami młodymi, ale z dużym, dużym doświadczeniem.

Czy wyższe wykształcenie to gwarancja dobrej pracy? Co z obcokrajowcami? Cały wywiad dostępny w bieżącym Życiu Gostynia. 

Czytaj także: Nieznana historia ukrytych w słoiku zdjęć.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ qqq
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
co z tego ze bezrobocie spada przyczyny sa jasne niż demograficzny,jak i tak wiekszosc firm płaci minimum czyli to co musi jeszcze bez premi , a oczekiwania bóg wie jakie od pracownika brakuje solidnej konkurencji na rynku pracy,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A