Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Zafundował przygodę z karate, która trwa od 40 lat [FILM]

› Sport i rekreacja 3 miesiące temu    25.05.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. Waldemar Szwedek prowadził przyjacielski, jubileuszowy trening członków sekcji karate TKKF Tęcza z GostyniaGostyń. Waldemar Szwedek prowadził przyjacielski, jubileuszowy trening członków sekcji karate TKKF Tęcza z Gostynia fot. A. Fajczyk

- Widzę, że stara gwardia, która dawno nie ćwiczyła, nieźle daje sobie radę - stwierdził zadowolony shihan Waldemar Szwedek, założyciel i instruktor gostyńskiego klubu karate TKKF Tęcza. Było to podczas towarzyskiego, jubileuszowego treningu, który zorganizowano w sobotnie popołudnie (25.05) w sali gimnastycznej gostyńskiej „Trójki”.

Trening był wyjątkowy. Został przygotowany z okazji 40-tych urodzin klubu karate. Pojawiło się około 50 członków TKKF Tęcza - od młodych adeptów po karateków, którzy w 1979 r., wraz z Waldemarem Szwedkiem rozpoczynali działalność w klubie i zarażali pasją karate. W sali gimnastycznej pojawili się Leszek Twardowski, współzałożyciel sekcji karate, Robert Sworek, który od prawie 39 lat współpracuje z gostyńskim klubem, prowadzi szkolenia, byli też Mieczysław Polewski i Mirosław Sobkowiak czy Maciej Piotrowski. - Cieszę się, że przyjęli moje zaproszenie na trening. Kimona są, a to znaczy, że nie zbutwiały na tych "kołkach" - przyznał w czasie przerwy Waldemar Szwedek.

O zawodach strażackich jednostek OSP z gminy Gostyń - KLIK

Miejsce przyjacielskiego treningu również nie było przypadkowe. W Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyniu, w 1979 r. oficjalnie rozpoczęły się oficjalne ćwiczenia karate. W tym samym roku Waldemar Szwedek został mianowany prezesem gostyńskiej sekcji karate TKKW Tęcza. I do dziś traktuje to jako hobby, pasję, której poświęcił większość swojego życia. - Nie jestem świadomy tego, że tak szybko to minęło. W dalszym ciągu czuję się tak, jakbym chciał fruwać w powietrzu - przyznał Waldemar Szwedek. Zdaje sobie sprawę, że ”to już nie jego lata”. - Ale kiedy widzę salę pełną koleżanek, kolegów, przyjaciół, którzy ze mną ćwiczyli i wciąż chcą ćwiczyć, to skrzydła same rosną - powiedział.

Założyciel TKKF Tęcza później usłyszał, że zrobił w Gostyniu coś, czego nie udało się wielu ludziom na świecie.

- Nawet w Japonii niektóre kluby karate nie przetrwały 40 lat. A jemu się udało. W ciągu tych 40 lat zorganizował dla niepoliczalnej liczby osób piękne życie ze sportem, przygodę z karate, doprowadził młodych ludzi do największych sukcesów - powiedział shihan Robert Sworek (8. Dan), instruktor z Poznania, jak się okazało przyrodni brat Waldemara Szwedka.

- Poznaliśmy się jako bracia 39 lat temu. Ale to jest zupełnie inna historia. Wiedzieliśmy o swoim istnieniu, natomiast - z różnych życiowych powodów - nie mieliśmy ze sobą kontaktu. Ale od tego czasu, kiedy się spotkaliśmy po raz pierwszy, do dziś ciągle utrzymujemy kontakt. I to nie jako bracia, ale jako dwóch opętanych ideą karate ludzi - wyjaśnił Robert Sworek.

Pochwalił instruktora i założyciela TKKW Tęcza w Gostyniu za osiągnięcia wychowanków (zdobyli łącznie kilka tytułów mistrzów świata, 18 tytułów wicemistrzów świata i 5 brązowych medali na mistrzostwach świata. Poza tym klub karate TKKF Tęcza wychował już w swojej historii piętnastu karateków z czarnym pasem, w tym pięć kobiet). Sam Waldemar Szwedek ma na swym koncie tytuł wicemistrza świata w kumite – Ateny (Grecja) 1996 oraz III miejsce w mistrzostwach świata w kumite i IV miejsce w kata, wywalczone w samym sercu karate - w japońskim Gifu w 1999 r.

Później rozpoczęły się przyjacielskie ćwiczenia, podczas których zademonstrowano poszczególne bloki, zasłony, uderzenia, kopnięcia, podcięcia w kihon, czyli formie treningowej polegającej na wielokrotnym powtarzaniu technik i ich kombinacji. Było też kata, czyli formy demonstrowania obrony, ataku i kontrataku. Po treningu karatecy przeszli do hotelu „Cukropol”, w którym odbyła się jubileuszowa gala.

Piknik bezpieczeństwa w Simecie w Piaskach - KLIK

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!