Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zlikwidują dwie szkoły wiejskie?

› Społeczeństwo miesiąc temu    4.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 26 ocen 1 / 100%
A A A
Gola - Siemowo. Dwie placówki oświatowe w Goli i Siemowie mogą być zlikwidowane?Gola - Siemowo. Dwie placówki oświatowe w Goli i Siemowie mogą być zlikwidowane? fot. Aleksandra Lutyńska

Stopniowe wygaszanie lub zdecydowana likwidacja szkół podstawowych w Goli i Siemowie - o tym rozmawiają gostyńscy samorządowcy. Wrze także środowisko nauczycielskie i rodziców dzieci, uczęszczających do tych placówek. - Biorąc pod uwagę niezwykle duże koszty kształcenia jednego ucznia w Siemowie i w Goli oraz kłopoty z naborem uczniów, nie sposób nie rozważać ewentualności ich zamknięcia. To trudne ze społecznego punktu widzenia, ale istotnie zmniejszyłoby koszty utrzymania gminnej oświaty - można przeczytać w raporcie firmy Vulcan.

Władze gminy zleciły analizę sieci szkół od czerwca do października 2019 r., a opracowany raport otrzymali członkowie Rady Miejskiej Gostynia. Mowa w nim o najważniejszych wnioskach, ustaleniach oraz rekomendowanych działaniach, jakie należałoby podjąć w reorganizacji oświaty w gminie Gostyń.

- (...) Można zauważyć, że małe szkoły nie do końca mają przyszłość istnienia, gdyż nie wpisują się w model oświaty XXI wieku - mówi Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

Eksperci podkreślali, iż nauka w małych klasach wpływa negatywnie na rozwój dziecka. - Począwszy od bardzo prostych porównań - dzieci nie zagrają w sporty zespołowe, gdyż do rozegrania turnieju sportowego trzeba by zaangażować do rozegrania turnieju całą szkołę - mówi Grzegorz Skorupski. Została też poruszona kwestia pracy w czasie lekcji. - W XXI w. opieramy się na pewnej formie nowoczesnych projektów, pracy w grupach, na innych formach edukacji, uczenia się jeden uczeń od drugiego. W małych szkołach uczniowie nie mają możliwości zdrowej rywalizacji - dodaje wiceburmistrz.

Finanse

Kwestia finansowa to kolejny problem przy reorganizacji sieci szkół w gminie Gostyń. Bieżące wydatki na oświatę w stosunku do dochodów przekraczają o niemal 80%, podczas gdy mediana dla podobnych gmin wynosi około 65%. - Niepokojące jest to, że luka ta rośnie ostatnio szybciej niż w innych samorządach. W roku 2018 wielkość tej luki wyniosła niemal 17 mln zł i wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o około 5 mln zł - napisano w raporcie firmy Vulcan. Grzegorz Skorupski dodaje, że w ciągu ostatnich 6 lat można zaobserwować zatrważający spadek procentu subwencji oświaty do kosztów utrzymania placówki.

UWIĘZIONY 8 m nad ziemią - CZYTAJ TUTAJ

Problem z naborem

Szkoły w Goli i Siemowie mają problemy z naborem uczniów. Jak wynika z raportu, powstałego po analizie sieci szkół, placówka oświatowa w Goli nie jest najmniejszą w gminie. Ale ok. 30% rodziców uczniów z obwodu tej wiejskiej szkoły wozi swoje pociechy do szkół w Gostyniu, odległym o 5 km od wioski. - Ten odsetek pewnie byłyby jeszcze wyższy, gdybyśmy podstawili tam autobus szkolny, wożący dzieci do szkoły w Siemowie - twierdzi Grzegorz Skorupski. Budynek jest zbyt ciasny dla pełnej ośmioklasowej szkoły podstawowej - sygnalizują eksperci z firmy Vulcan. - Już dziś trudno jest nawet rozważać utrzymanie w Goli szkoły z oddziałami 1-3. Wydaje się, że, biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione przyczyny należałoby poważnie zastanowić się nad zamknięciem szkoły w Goli - dodają fachowcy.

Propozycje władz

Władze gminy zaproponowały radnym 3 sposoby na opanowanie trudnej sytuacji w oświacie. Fuzję szkół podstawowych w Goli i Siemowie - czytaj TUTAJ.

- Obawiamy się jednak, że dojdzie do sytuacji, że jeszcze więcej rodziców zaczęłoby dowozić dzieci do Gostynia z Goli. Z kolei w Siemowie rodzice mogą zacząć zapisywać dzieci do szkoły w Belęcinie Nowym, która jest bliżej - wyjaśnia Grzegorz Skorupski.

Drugą opcją jest wygaszanie obu szkół, czyli stopniowa likwidacja, bez przyjmowania nowych uczniów, przez lata.

Trzecim rozwiązaniem miałaby być radykalna likwidacja obu placówek od września 2020 r. Zagwarantuje ona natychmiastowe efekty, także w finansach. - Gdyby zostały zlikwidowane dwie wiejskie placówki, liczba oddziałów zmniejszyłaby się o 11, ale przy odpowiednim zagospodarowaniu uczniów w sumie liczba wszystkich oddziałów w szkołach gminnych spadłaby z 43 do 29 - wyjaśniają urzędnicy z wydziału oświaty gostyńskiego magistratu. Władze gminy zapowiadają, że w obu wioskach budynki szkolne pozostaną własnością samorządu. Miałyby w nich funkcjonować oddziały przedszkolne.


Średnia różnica pomiędzy kosztami kształcenia jednego ucznia, a przypadającą subwencją oświatową  - dopłata do subwencji wynosiła w 2018 r. około 3 400 zł

- w szkołach miejskich i w Daleszynie wyniosła od ponad 2 do ponad 3 tys. zł na ucznia, 
- w Kunowie i Sikorzynie ponad 5 tys. zł, 
- w Goli niemal 8 tys. zł 
- w Siemowie ponad 11 tys. zł
 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (26)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator
miesiąc temu ocena: 80%  26
A można prosić o dokładniejsze informacje? Jacy to eksperci, proszę podać z imienia i nazwiska oraz wykształcenia, tak się wypowiadają na temat rozwoju dziecka "Eksperci podkreślali, iż nauka w małych klasach wpływa negatywnie na rozwój dziecka."? Dla mnie jest to pogląd bardzo nowy i wcześniej nie znany. Na studiach uczono mnie dokładnie na odwrót. Prawda o planowanym zamknięciu zamknięciu szkół jest niestety taka, że jedynym argumentem jest potrzeba zagwarantowania natychmiastowych efektów nie także a głównie w finansach. Tu niestety nie chodzi o dobro dzieci więc argumentów z tym związanych nie powinno się wymieniać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nauczyciel
miesiąc temu ocena: 100%  25
Jestem nauczycielem z doświadczeniem pracy w szkole podstawowej, gimnazjalnej i średniej, zasadniczej. Uczyłem w klasach 7 osobowych i 34 osobowych. Wierzcie mi to jest niebo, a ziemia. Przy 12-18 osobach jest najlepszy komfort pracy. Są grupy, jest indywidualizacja, jest przyjemność pracy. Przy mniejszej klasie robi się toksycznie przy większej pojawia się brak możliwości dotarcia do każdego ucznia i traci się kontrolę, a zaczyna się masówka. Szkoły w Goli i Siemowie są faktycznie za małe. Budynek w Goli przytłacza, pomysł z podziałem klas 1-3 w Goli i 4-8 w Kunowie wydaje się najbardziej racjonalny. Proszę pamiętać, że szkoła w wiosce nadaje jej tętno życia, uroczystości szkolne, uroczystości wiejskie z udziałem dzieci szkolnych to jest duch świeżości w małych społecznościach. Szkoda byłoby pozamykać szkoły i pozbawić tych ludzi radosnych spotkać dziadków z dziatwą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ...
miesiąc temu 24
nie w Kunowie a w Siemowie błąd rzeczowy
~ szkoda słów
miesiąc temu ocena: 75%  23
Zwolennicy szkółek w każdej wiosce i dopłat po kilka milionów przestać pisać bzdury tylko się rozmnażać i to szybko .Powodzenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iga
miesiąc temu ocena: 63%  22
Uczepiliście się tej gry w piłkę, bo wam nastawiali wszędzie orliki. Nie macie innych argumentów? Nasze dzieci radzą sobie bez wypasionych boisk.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iga
miesiąc temu ocena: 67%  21
rodzic- mi właśnie o to chodzi.
~ rodzic
miesiąc temu ocena: 57%  20
nasze dzieci w sukcesami graja w piłkę i w inne dyscypliny sportowe, nie potrzebne nam są wielkie boiska i hale.Od kilku lat udowadniają,że dzieci mieszkające na wsi potrafią i lubią uprawiać sport nie tylko "jeżdżąc na traktorach"
~ marta
miesiąc temu ocena: 56%  19
Dopłata do szkół wzrosła bo budowano sp1 (3-4mln zł), jakby to odliczyć to w gminie nie wydajemy więcej niż srednio w Polsce
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ as
miesiąc temu ocena: 55%  18
Oszczędzać trzeba w innych miejscach a nie na małych dzieciach. Zlikwidować straż Miejską - pewnie pół miliona oszczędności by było.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hm
miesiąc temu ocena: 45%  17
Hm burmistrz pamięta że przyznawał dyrektorce szkoły w Goli nagrody.Uczniowie osiągali najlepsze wyniki w kompetencjach.W życiu trzeba być uczciwym, nie mówcie że te dzieci w szkole w Gostyniu będą miały lepiej. Bo to nie jest prawda, tu w tłumie będą anonimowe, rodzice już mogą szukac korepetytorów.Trzeba uczciwie powiedzieć , zamykamy bo jest zbyt drogo.Gminy na to nie stac.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyn
miesiąc temu ocena: 58%  16
Dlaczego z Gostynia dzieci nie dowieść do tych szkół, zredukować teraz klasy do 20 lub 16 dzieci w Gostyniu, a resztę dowozić do szkół na wsi, i tam też będzie 16-20 dzieci, w takich klasach najlepiej przyswajają wiedzę dzieci i też mają z kim się integrować. Problem z głowy, tylko, że władzą chodzi o oszczędności. Pytanie, który rodzić oszczędza na swoim dzieciach, zawsze będzie w to swoje maleństwo inwestował nie ważne ile będzie to kosztowało, bo jest dla niego najważniejsze i nie będzie patrzyło czy to się opłaca czy nie i tak powinno być na poziomie samorządu, na dzieciach się nie oszczędza panowie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyn
miesiąc temu ocena: 91%  15
Ciekawe dlaczego rodzice tak wolą te dzieci kisić w szkołach w Gostyniu i nie chcą by dojeżdżały do szkoły wiejskiej, co gorsza czy jak? Jak dojadą dzieci z Gostynia to nawet mecz rozegrają :). Właśnie myślę o dzieciach, które teraz biedne będą musiały dojść do tych przepełnionych klas Gostyńskich. Na pewno nie jest to z korzyścią dla tych dzieci, poza tym sport zbiorowy to nie wszystko z pewnością da się przeprowadzić wspaniale lekcje w-f w małej klasie i zwiększą korzyścią, bo nie tylko rzuci się piłkę i grajcie. Wiedzę też dzieci lepiej przyswajają w małych klasach, poza tym jak będą dojeżdżały to tracą cenny czas, który mogą spędzić na zabawie lub nauce w domu. Ja tu nie widzę, żadnych korzyści dla tych biednych wiejskich dzieci, znowu one pokrzywdzone. Tragedia !!! i wielka porażka władzy
~ OptAd360
miesiąc temu ocena: 48%  14
Przecież dzisiaj każdy rodzic może dać dziecko do jakieś chce szkoły. A wiec najgorsze szkoły maja najmniej dzieci. Dlatego można je zamknąć by dzieci będą miały lepiej. Tak trudno to zrozumieć panie nauczycielu z klasą 6-osobową. Kiedy ostatnio te dzieci grały mecz z piłkę? Odpowiem za pana - nigdy. Może nawet nie wiedzą co to za gra. Przestańcie już załatwiać na plecach tych dzieci własnych rozgrywek i karier. Jeśli jesteś dobrym nauczycielem bez problemu znajdziesz prace. Choć po komentarzach mam wątpliwości czy jesteś. Wstyd za takie zachowanie. Pomyślcie o dzieciach, nie tylko o sobie.
~ tomek
miesiąc temu ocena: 50%  13
Niech likwidują wszystkie. W miastach też. PiS nie potrzebuje wykształconych obywateli. Im wystarczą tępe matoły, które już teraz dają im swój głos.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zaniepokojony
miesiąc temu ocena: 50%  12
Uważam, że to jest problem globalny. Jeśli likwiduje się szkołę wiejską to trzeba płakać. !!!! Bo kto zostanie na wsi? Kto zadba o ziemię? Szuka się winnych, oskarża nawzajem, wypomina nauczycielom . A jak były czasy, że nikt nie chciał uczyć na wsi - to już się nie pamięta? To wina likwidacji gimnazjum na wsiach (tylko w gminie Gostyń). Ta młodzież nie wróciła na wieś. LUDZIE - to nie o LICZBY I PIENIĄDZE WALCZY SIEMOWO A PRZYSZŁOŚC NAS WSZYSTKICH.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ grudzień
miesiąc temu ocena: 46%  11
Zobaczymy co zaproponują pracownikom szkoły!!!!Jakie będą działania osłaniające burmistrza, który zawsze podkreślał ważność tych szkół , ich edukacji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ferdek
miesiąc temu ocena: 67%  10
Za to podburzanie ludzi i tak naprawdę szkodzenie tym dzieciom , które wreszcie zaczną normalną edukację w normalnych klasach , ja bym im zaproponował ... odśnieżanie.
~ Świat na głowie
miesiąc temu ocena: 64%  9
Spytajcie uczniów. Oczywiste że będą chciały jechać do miasta. Nakręcają całe zamieszanie nauczyciele, bo się kończy eldorado. Zresztą skoro na 50 uczniów w całej szkole!!! jest ponad 20 nauczycieli, dyrekcja, księgowa , sprzątaczki, woźne itd. Naprawę to ma być normalne?Może po prostu trzeba otworzyć w każdej wsi szkoły bez uczniów , za to z samymi nauczycielami. To byłoby marzenie , co nie kochani podburzający?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maks
miesiąc temu ocena: 50%  8
Tak do miasta, małe dzieci brawo Ty ...
~ Aba
miesiąc temu ocena: 54%  7
Może zamiast wozić dzieci ze wsi do miasta pełnego spalin samochodowych dowozić dzieci z przepełnionych szkół z Gostynia na wieś.
~ Dd
miesiąc temu ocena: 76%  6
Trzy osoby mają być w klasie i piszecie takie bzdury ? Że to niby dobre i warto płacić za to miliony ? Od razu wiadomo że piszą to nauczyciele z tych szkół przyzwyczajeni do codziennej laby.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sąsiadka
miesiąc temu ocena: 50%  5
Sprzedadzą jak pałac w Kosowie, brak słów, czy widział ktoś szkołę w Siemowie? Pewnie nie. Burmistrzowi i Radzie nie zależy na mieszkańcu niech jedzie do innej gminy do szkoły. Wstyd!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matka swojego dziecka
miesiąc temu ocena: 60%  4
Ja uważam,że mała liczba uczniów w klasie wcale nie wpływa negatywnie. Nauczyciel ma wtedy możliwość poświęcenia czasu każdemu uczniowi, ma możliwość wytłumaczenia i pomocy,gdy ktoś czegoś nie wie,nie rozumie. Uważam,że szkoły chcą zamknąć tylko dla zaoszczędzenia kasy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anon
miesiąc temu ocena: 50%  3
jaki jest sens trzymania szkoly dla 10 dzieci? nie potraficie sie rozmnazac poprawnie to tak to wyglada, kiedys na jednej malej wsi dzieci z jednego rocznika bylo ponad 20, klasa w siemowie z chyba 10 dzieciakow to zart, gminie lepiej i taniej wyjdzie zorganizowanie autobusu ktory by jezdzil po okolicznych wioskach, zbieral dzieci i zawozil do gostynia do szkoly
~ ALA
miesiąc temu ocena: 50%  2
ZLIKWIDOWAĆ SIEMOWO JEST NAJDROŻSZE I MA NAJMNIEJ DZIECI, NAJMNIEJ KLAS!!!!!!!!!!!!
~ yyyy
miesiąc temu ocena: 43%  1
ciekawe jak będą działać przedszkola nie chce mi się wierzyć zlikwidują wszystko a budynki wynajmą dla władzy społeczeństwo wiejskie się nie liczy przed wyborami obiecali że nie zamkną żadnej szkoły a teraz zapomnieli krótka pamięć dziwne że podatki biorą ze wsi wstyd .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji