Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Zmiany w stypendiach sportowych. Podwyższono niektóre kwoty

› Aktualności 9 miesięcy temu    14.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 18 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. Radni gostyńscy zajęli się zasadami przyznawania i odwoływania stypendiów, nagród i wyróżnień sportowychGostyń. Radni gostyńscy zajęli się zasadami przyznawania i odwoływania stypendiów, nagród i wyróżnień sportowych fot. A. Fajczyk

Gostyńscy radni wnieśli kilkanaście poprawek do dotychczas obowiązujących zasad przyznawania nagród, stypendiów i wyróżnień sportowych. Zmiany do uchwały w tej sprawie, a właściwe nowa uchwała podyktowane są wnioskiem przedstawicieli Gminnej Rady Sportu.

- Sportowcy startują w różnych dyscyplinach, na różnym poziomie. Chcieliśmy takich zmian, aby mieli szansę na stypendium, nagrodę wszyscy zawodnicy. Chcieliśmy też, aby kwoty stypendiów i nagród były adekwatne do wysiłku, włożonego w przygotowanie - wyjaśnia Waldemar Sadowski, przewodniczący gostyńskiej rady sportu.

Uznano, że w dotychczas obowiązującym regulaminie było zbyt wiele niedopowiedzeń i niejasności. Po ostatnim rozdaniu nagród i stypendiów dla sportowców, kontrowersje wzbudziła decyzja o przyznaniu stypendiów piłkarzom Stowarzyszenia Gostyński Futsal za awans do II ligi - pisaliśmy o tym TUTAJ. W Internecie zawrzało, dyskutowano o tym również podczas posiedzenia komisji stałych rady miejskiej. Maciej Czajka zwrócił uwagę, że młodzi piłkarze Kani Gostyń „zaszli dość wysoko, nie mogli już wyżej”.

- Mieli bardzo wielu rywali, na szczeblu województwa. Czy w tej grupie można byłoby przyznać jakieś stypendium, aby młodych zmotywować? Oni dopiero zaczęli. Nie mówię, że Futsal źle gra, ale to są zawodowcy, biznesmeni, którzy pracują - powiedział radny.

Podczas dyskusji na posiedzeniu komisji wyjaśniono, że piłkarze ze Stowarzyszenia Gostyński Futsal potrzymali stypendia na 3 miesiące, zgodnie z obowiązującymi zasadami. W poprzedniej uchwale, dotyczącej szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz pozbawiania stypendiów, zawarto przepis, że klub może otrzymać stypendium zaraz po tym, jak awansuje do II ligi.

- To było wtedy, kiedy „Kania” awansowała, aby mogli otrzymywać stypendium. Wiadomo, że piłkarze w II lidze nie zagrali, wszystko się skończyło. Nagle powstał Klub Szewa Gostyń, kobiety grały w II lidze, też otrzymały stypendium. Półtora roku temu zacząłem to wertować, stwierdziłem, że tak nie może być. Trzeba to usunąć - mówił radny Krzysztof Wojtkowiak, należący jednocześnie do Gminnej Rady Sportu.

Nie podobało mu się również, że za zdobycie mistrzostwa Polski miało iść takie samo stypendium, jak za zdobycie np. mistrzostwa Europy. - To jest nieadekwatne. W mistrzostwach Europy sportowiec musiał więcej się napocić - aby się tam dostać i jeszcze zdobyć tytuł - mówił Krzysztof Wojtkowiak, przewodniczący komisji. Pierwsze rozmowy o wprowadzeniu zmian rozpoczęły się już w czerwcu 2018 r., a kontynuowane były po przerwie wakacyjnej.

W projekcie uchwały rozszerzono katalog wyników sportowych, możliwych do uzyskania przez zawodników, które będą ich uprawniały do otrzymania stypendium czy nagrody: przy kwotach związanych z mistrzostwami Polski rozszerzono katalog o miejsca od VI do X, od IV do VI miejsca na uniwersjadzie i akademickich mistrzostwach świata, kolejne to są rozszerzenia od IV do X miejsca w przypadku mistrzostw świata młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych. Zmienił się zakres kwotowy przyznawanych stypendiów za II miejsce z 400 na 450 zł za III - z 300 na 400 zł. Kolejne zmiany związane są z rozszerzeniem zakresu wyników, uzyskanych przez stypendystów: od IV do X miejsca w przypadku mistrzostw Europy młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych. Tutaj też są zmiany kwotowe przyznawanych stypendiów - z 300 zł na 350 zł w przypadku srebrnego medalu, z 200 zł na 300 zł - w przypadku brązowego.

Nastąpiły zaostrzenia w punkcie, dotyczącym przyznania stypendium za awans do II ligi. - Dotychczas już za samo przystąpienie do rozgrywek II ligi należało się stypendium. W nowej uchwale jest punkt - że trzeba awansować do II ligi i należy zdobyć miejsce od I do III - wyjaśnił radnym Krzysztof Wojtkowiak.

Prawie wszystkie komisje stałe Rady Miejskiej w Gostyniu pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Nie wypowiedziała się w kwestii zmian jedynie komisja budżetowa. Przewodniczący Mateusz Matysiak zawnioskował, aby wycofać uchwałę z porządku obrad IV sesji rady miejskiej. Uznał, że można jeszcze porozmawiać na ten temat, „bo ludzie mają różne pomysły”. Nie zgodził się na to jednak zastępca burmistrza Grzegorz Skorupski. Ostatecznie wszyscy gostyńscy radni zagłosowali za przyjęciem projektu, nie rozgadując się w dyskusji. 

Waldemar Sadowski, szef Gminnej Rady Sportu

W poprzednim regulaminie były niedopowiedzenia. Wiadomo, że wszystko się zmienia. Wyniki sportowe zawodnicy, sportowcy w gminie Gostyń, osiągają w różnych konkurencjach. Startujemy w różnych dyscyplinach, na różnym poziomie. Chcieliśmy, aby mieli szansę na stypendium, nagrodę wszyscy zawodnicy. Chcieliśmy też, aby nagrody, stypendia były adekwatne do wysiłku, włożonego w przygotowanie. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że jesteśmy jedną z nielicznych gmin, która w taki sposób, tak wysoko dofinansowuje sport - tych najmłodszych zawodników i tych najstarszych, najmniejsze i największe kluby, jakie działają na terenie gminy. Nie mamy może grup w ekstraklasie, drużyn pierwszoligowych, ale mamy drużyny w mniejszych ligach, z ambitnymi i zdolnymi zawodnikami.
 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator
8 miesięcy temu ocena: 50%  19
Nie powinno tak być że tworzy się futsal wiedząc że nie ma niższej ligi niż II. Ktoś to przewidział i zaplanował. Jesteście dorośli, pracujecie to za swoje hobby płaćcie sami. Jakie macie osiągi - no właśnie - żadne. Byście mieli trochę honoru to zwrócilibyście te pieniądze albo przekazali na inne kluby gdzie trzeba kilku lat treningów żeby coś osiągnąć i zapracować sobie na stypendium.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kajman
8 miesięcy temu ocena: 75%  18
Czyli rozumiem, że lepiej nie robić nic? Co za głupi tok myślenia ale czego można się więcej spodziewać czytając cała Pana wypowiedź? Ma Pan rację.. Ktoś stworzył cała organizacje futsal Gostyń po to aby zabrać stypendium. Widzę, że ktoś ma niezle poczucie humoru. Jakie mogą być osiągnięcia skoro to pierwszy sezon? Czas na ogranie, naukę, zbieranie doświadczenia. Jest progres i to najważniejsze ale co Pan może o tym wiedzieć? Na przyszłość radzę nie wypowiadać się w tematach o których nie ma się pojęcia. Oddać pieniądze? A jakie? Bo nadal nic chłopacy jeszcze nie otrzymali - tego też Pan nie wie ale do siania madrasci na forum to pierwszy. Idąc Pana tokiem myślenia - każdy kto ma dziecko jest dorosły to za dzieci, które poczoł niech płaci sam - a jednak pobiera zasiłki i inne świadczenia jeżeli tylko się należą. Po raz kolejny zadaje pytanie... Czy Pan jeżeli będzie się Panu należało jakieś świadczenie, wynagrodzenie, dotacja, zwał jak zwał - zrezygnuje Pan w imię dobrych zasad?? Oczywiście, że nie. I proszę decydować co zrobi Pan ale ze swoimi Pieniędzmi, nie cudzymi. Dziękuję.
~ Kajman
9 miesięcy temu ocena: 65%  17
W ramach wyjaśnienia... To kwota 450 zł ma wzbogacić budżet osób, które grają w drużynie Futsalu? A pomyślał ktoś ile każdy z tych "biznesmenów" poświęca czasu na treningi? Mecze, gdzie często jest to prawie cały dzień ? Że może te pieniążki mogą wykorzystać aby wynagrodzić czas rodzinie? Kupić coś dziecku? Żonie? Jeżeli ktoś zazdrości - zapraszam na treningi, również odbierze pieniążki, a przede wszystkim dołączy do grona biznesmenów. Tylu przeciwników bo w Gostyniu coś się dzieje? Że komuś się chce i ma chęć reprezentowania miasta? Każdy wyciąga rączki po pieniążki jak tylko jest do tego możliwość a tutaj wielkie poruszenie jak by co najmniej z 5 tyś każdy z tych chłopaków dostał. Trochę wyrozumiałości, szacunku i mniej zawiści. Pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kajman
8 miesięcy temu ocena: 50%  16
Nadal nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie. Doczekam się?? Czy będzie tak dalej dyplomatycznie omijana?? Oczywiście, że dotacja była - to jak by standard, nie doszukiwałbym się tutaj niczego więcej. Skoro była szansa na stypendium to brawo dla zarządu, że z tego skorzystali. Co do hokeja to tak, zgadza się ale tutaj kwestia podejścia do tematu.
~ Grin
8 miesięcy temu ocena: 25%  15
Nie rozumiemy się albo nie chcemy się zrozumieć o co mi chodzi, nikogo nie krytykuje ani nie gasze żadnej inicjatywy, jako wsparcie drużyna futsalowa i inne kluby otrzymały na prowadzenie działalności dotację, która też pochodzi z podatków, a drużyna hokejowa z tego co wiem nie jest zrzeszona PZHL więc nie występuje w oficjalnych rozgrywkach, ale możę się mylę. Pozdrawiam i życzę drużynie futsalu wielu sukcesów
~ Kajman
8 miesięcy temu ocena: 56%  14
Przede wszystkim.. Nadal nie widzę odpowiedzi na moje ostatnie pytanie. Po drugie... Drużyna hokejowa już istnieje. Po trzecie jeżeli jest jakaś inicjatywa to jestem za jej wspieraniem, nie krytykowaniem. Każdy płaci podatki. Pieniądze, które otrzymała, a tak naprawde nadal nie dostali nic - w żaden sposób nie wpłynęła na kwoty pozostałych stypendiów. Przepisy były jakie były i zostało to wykorzystane tak naprawde na korzyść chłopaków, a o powodach pisałem już wyżej. Teraz przepisy zmienione bo kogoś bardzo to bolało. Skutecznie jest gaszona kolejna inicjatywa Gostyńska, kpina.
~ Grin
8 miesięcy temu ocena: 33%  13
Do Kajman stypendium z założenia jest za wyniki sportowe a nie za sam fakt wystartowania w rozgrywkach nawet jak to są rozgrywki na poziomie drugiej ligi i nie chodzi o pieniądze, które dostali tylko o zasady przyznawania bo kolejnym krokiem "teoretycznie" może być założenie drużyny hokejowej itd. Każda dyscyplina rządzi się własnymi prawami ilością lig, startujących drużyn a drużyna futsalowa służy tutaj tylko jako przykład błędnych przepisów.
~ Kajman
9 miesięcy temu ocena: 60%  12
I co z tego, że niżej się nie da? Dla uzupełnienia wiedzy - skoro powstaje nowa drużyna konkretnej dyscypliny to z natury startuje od najniższego poziomu. Tylko nadal nie rozumiem o co ten ból? A to inny zawodnicy o których wspomniano nie dostają pieniążków? Bo wydaje się, że tak i to często nie tak smieszne jak te z stypendium o które takie uniesienie. A Pan/Pani rozumiem gdyby się należało to by się odmówiło?? Prosze się nie pogrążac.
~ Grin
9 miesięcy temu ocena: 25%  11
Wszystko się zgadza ale czy zawodnicy, którzy występują w innych drużynach nie poświęcają swojego wolnego czasu robiąc to też często kosztem swoich rodzin? Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby drużyna futsalowa grająca w 2 lidze nie grała w najniższej klasie rozgrywkowej w tej dyscyplinie. Przecież niżej nie można.
~ Kibic
9 miesięcy temu ocena: 45%  10
Futsal :) Szok:) Od samego piczatku obserwuje te idee Niestety to Stowarzyszenie i cały ten projekt jest tylko i wyłącznie nastawione na kasę z Gminy. Na początku był futsal dla dzieci - kto uczy małe dzieci gry w Polkę nożna jako dyscyplina o to w Hali na tak twardej nawierzchni . Zupełny brak odpowiedzialności organizatorów i rodziców :( Po roku okazuje się ze jest luka i wystarczy tylko się zgłosić by znowu wsiąść kasę z Gminy . Brawo Futsal , brawo założyciele .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kajman
8 miesięcy temu ocena: 71%  9
A przepraszam bardzo... za jakie pieniądze maja uczyć dzieciaki? Kupić im stroje? Sprzęt? Zabrać gdzieś? Za swoje? Jest stowarzyszenie, jest inicjatywa - brawo! Byle tak dalej, a pieniążki jak się należą trzeba brać. Pan zrobiłby to samo - więc proszę nie pisać bzdur.
~ Kris
9 miesięcy temu ocena: 82%  8
Panie Czajka może Pan zdradzić który z zawodników jest biznesmenem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ letek
9 miesięcy temu ocena: 92%  7
Też myślę że sie ograją
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kibic
9 miesięcy temu ocena: 84%  6
Po co ta krytyka. Dajcie im szanse. Sam byłem na jednym meczu i hala pełna. Chłopaki się starają ale muszą mieć czas na zgranie i wygrywanie. Wg mnie super pomysł z tym futsalem. Zamiast krytykować proponuje kibicować. Zresztą pewnie te komentarza pisza „biznesmeni” co biora 500+ i oczywiście to jest ok …
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Juzek
9 miesięcy temu ocena: 24%  5
Stypendium z góry za grę było........ Conajmniej słabe
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ laczynaspilka
9 miesięcy temu ocena: 32%  4
Futslal 8 meczy 5 pkt -:)-;)-:)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ piotr
9 miesięcy temu ocena: 40%  3
Futsal żenada , Panowie grają jak na Lidze Halowej organizowanej przez Adama , a wydaje im się że są w 2 lidze -:) bo niższej nie ma i nigdzie nie spadną . Ale oczywiście się należy to z naszej kasy trzeba dać . Trochę pokory Panie Trenerze ( Radny) wstyd.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kajman
8 miesięcy temu ocena: 57%  2
Naszej kasy? Może jeszcze Panu z kieszeni ktoś wyciągnął? Wstyd to pisać takie komentarze bez kompletnie żadnego pojęcia.
~ Jan
9 miesięcy temu ocena: 26%  1
Panowie zalosni jesteście o jakim poziomie sportowym wy mówicie jakie stypendia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji