Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Żołnierze odwiedzili powstańcze groby i wzięli je w opiekę

› Społeczeństwo› Historia 7 miesięcy temu    1.11.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przedstawicieli wielkopolskich terytorialsów zajęli się grobami powstańców i spotkali z ich rodzinamiPrzedstawicieli wielkopolskich terytorialsów zajęli się grobami powstańców i spotkali z ich rodzinami fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

„Żołnierska pamięć” to już wieloletnia inicjatywa  dedykowana pomięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. W tych dniach żołnierze wszystkich formacji licznie odwiedzają groby i dają świadectwo pamięci o poległych. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, w której służą także mieszkańcy naszego regionu, po raz pierwszy włączyła się do tego projektu.

- Chcąc go jednak rozwinąć, wspólnie z Agencją Mienia Wojskowego, zainicjowaliśmy akcję „Pamięć i wdzięczność”, która ma polegać nie tylko na upamiętnianiu poległych miejsc w czasie listopadowej zadumy, ale objąć opieką całoroczną mogiły i miejsca pamięci, poświęcone głównie poprzednikom wielkopolskich terytorialsów - tłumaczy Anna Szymaniak, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ostatnich dniach, z okazji zblizającej się setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego żołnierze 12. WBOT odwiedzili groby tych znanych i nieznanych Powstańców Wielkopolskich. Uprzątnęli miejsca pochówku, zapalili znicze, złożyli kwiaty i oddali hołd zmarłym i poległym. 

W ramach akcji żołnierze wielkopolskiej brygady odwiedzili mogiłę por. Jana Rzepy we Wronkach - ostatniego z pochowanych żołnierzy Powstania Wielkopolskiego, weterana spod Verdun i uczestnika bitwy nad Bzurą w 1939 r. Byli też obecni w Dzierżnicy, gdzie przy symbolicznym grobie Andrzeja i Feliksa Wizów zapalili znicze.

Historia Andrzeja Wizy, powstańca wielkopolskiego i ułana 1. pułku ułanów wielkopolskich, nie zakończyła się w chwili pochówku w 1919 r. W 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej zbezcześcili rodową kaplicę, a szczątki rodziny Wizów nigdy nie zostały odnalezione. W porozumieniu z tamtejszymi władzami 12. Brygada nie tylko objęła opieką grób, ale także weźmie udział w poszukiwaniach zaginionych szczątków poległych. 

Żołnierze 12. WBOT upamiętnili także grób powstańca Romana Pawlaka, na poznańskim Miłostowie, który nie tylko wymaga opieki, ale także remontu, którego podejmą się wielkopolscy terytorialsi, wraz z innymi instytucjami i stowarzyszeniami. 

Ostatnim akcentem akcji „Pamięć i wdzięczność” w ostatnich dniach, była wspólna wizyta przy grobie Tomasza Majchrzaka, Powstańca Wielkopolskiego i długoletniego podoficera zawodowego garnizonu Poznań. Żołnierze wraz z przedstawicielem Muzeum Powstania Wielkopolskiego i córką zmarłego uporządkowali grób i złożyli kwiaty. 

Czytaj: co powstaje na jednym z gostyńskich bloków?

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!